Endonezya'nın dövüş sanatı Pencak Silat UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne eklendi - Son Dakika

Endonezya'nın dövüş sanatı Pencak Silat UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne eklendi

13.12.2019 13:22
Endonezya'nın dövüş sanatı Pencak Silat UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne eklendi, System.String[]

Endonezya'nın geleneksel dövüş sanatı Pencak Silat, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kabul edildi.

Endonezya'nın geleneksel dövüş sanatı Pencak Silat, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne kabul edildi.

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 14. Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda alınan kararla, geleneksel dövüş sanatı Pencak Silat, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak tanındı.

Çok eski dönemlerde bölge insanının, vahşi hayvanlar ve diğer çevresel tehlikelerden kendilerini koruma çabasıyla hayvan hareketleri ve doğayı gözlemleme yoluyla Pencak Silat'ı geliştirdiğine inanılıyor.

Yazılı kaynakların olmaması nedeniyle bu dövüş sanatının doğuş tarihi tam olarak bilinmese de bazı kaynaklarda, 7. ve 13. yüzyılda Cava Adası'ndaki krallıklar döneminde asker ve savaşçıların Pencak Silat ile eğitildiği belirtiliyor.

Uluslararası şampiyonaları düzenlenen ve resmi olarak 1987'de Asya Oyunları gibi büyük bir organizasyonda yer almasıyla bilinirliği artan Pencak Silat dövüş sporu, bugün onlarca ülkede milli spor olarak kabul ediliyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor Endonezya'nın dövüş sanatı Pencak Silat UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne eklendi - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Antalya depremi neden şiddetli hissedildi? Prof. Dr. Naci Görür, sebebini anlattı Kısıtlamayı ihlal eden çocuklar polisleri görünce tehlikeye aldırmadan bir duvarın üstünde saklandı Son Dakika! Antalya Gazipaşa açıklarında 5.2 büyüklüğünde deprem Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Erdoğan'ın da katıldığı ilk milli helikopter motorunun teslim töreninde kriz: Hakkımızı helal etmiyoruz Asgari ücret toplantısında işçiler için ne talep edildi? İşte merak edilen detaylar Sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde İspanya'da vaka sayısı 1 ayda 25 binden 5 bine düştü Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu