Enerji Tasarrufu ile Dışa Bağımlılığı Azaltabiliriz" - Son Dakika

Enerji Tasarrufu ile Dışa Bağımlılığı Azaltabiliriz"

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'deki enerjinin yüzde 40'ının binalarda tüketildiğini, enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığın azaltılabileceğini belirterek, "Artık binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı...

Enerji Tasarrufu ile Dışa Bağımlılığı Azaltabiliriz

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'deki enerjinin yüzde 40'ının binalarda tüketildiğini, enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığın azaltılabileceğini belirterek, "Artık binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı davranışlarda bulunmak gerekiyor." dedi.


Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda farkındalık çalışmaları yürüten VERİMDER'in Anadolu Buluşmaları Samsun ve Antalya'nın ardından İzmir'deki bir otelde düzenlendi.


Derneğin İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'nin sürekli enerji fiyatlarının artışı ile karşı karşıya olduğunu, enerji temin edilen ülkelerle diplomatik ilişkilerin büyük önem taşıdığını kaydetti.


Binalarda yalıtım konusuna dikkat çekmek istediklerini aktaran Alkin, "Enerji ihtiyacının makul boyuta indirilmesi lazım. Enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığı azaltabiliriz. Artık binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı davranışlarda bulunmak gerekiyor. Türkiye'deki enerjinin yüzde 40'ı binalarda tüketiliyor. Binaların da yüzde 85'i doğru düzgün yalıtılmış değil." dedi.


Alkin, binalarda zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi'nin (EKB) enerji verimliliği ve ısı tasarrufunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:


"Yeni ev alırken ya da kiralarken evin konumu ve iç tasarımı kadar EKB'ye sahip olması da önemli. Piyasada pek çok sahte belge ile karşılaşılıyor. Bu nedenle mutlaka evinizin belgesini sorgulayın. Sahte olmayan belgede evin en verimli ve yüksek sınıfta olmasına dikkat edin. Eviniz sıcak bir yuva olurken bütçe dostu da olsun."


Hukukçu uyarısı


Çevre Hukukçusu Arsin Demir de EKB'nin asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, ısıtma veya soğutma, havalandırma, sıhhi sıcak su gibi bilgileri içerdiğini aktardı.


Demir, EKB vermeye yetkilendirilen kuruluşların bulunduğunu belirterek, "Bakanlığın yapacağı denetimler neticesinde gerçeğe aykırı ya da kötü niyetle belge düzenlendiğinin tespiti halinde EKB iptal edilir. Bu belgeyi düzenleyenler hapis cezası ile cezalandırılabilir." diye konuştu.


VERİMDER Yönetim Kurulu Üyesi Arkın Konak da vatandaşın, evine ait EKB'yi sorgulayabileceğini, gerekirse derneklerine başvurup destek isteyebileceğini dile getirdi.


Son Dakika

İkinci el araç alacaklara uyarı: Fiyatlar artmaya devam edecek Resmi Gazete'de yayımlandı! Parasını bankada unutanlar için süre uzatılıyor Taşıt kredisi çekmeyi düşünenler dikkat! İşte %0,49 - %0,69 faiz oranlarının geçerli olacağı markalar Giresun'da ilk defa salep üretimi yapıldı, kilosu 1.400 TL'den satılıyor İGDAŞ'tan sonra şimdi de İSKİ! CHP'li meclis üyesi bile gelen faturaya isyan etti Son Dakika: THY yurt dışı uçuşlarına 18 Haziran'da başlayacak Üç kamu bankasının başlattığı düşük faizli kredi paketine Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da dahil oldu 48 gün sonra açılan Meclis'te bekçilerin maaş artışı ve yeni yetkileri ele alındı Turizm cenneti Bodrum'da şezlongların günlük kirası, ortalama bir evin aylık kirasından daha yüksek Son dakika: EPDK: Akaryakıt fiyatları yüksek, şirketler indirim yapmazsa biz fiyatları makul seviyeye çekeriz Dışişleri Bakanlığı, Doğu Akdeniz'de yeni ruhsat başvurusu yapılan sahaları gösteren haritayı paylaştı Üzüm yaprağı, meyvesinden 10 kat daha fazla kazandırıyor Kamu bankalarının düşük faizli kredi paketinden fırsatçı firmalar yararlanamayacak Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı 380 liradan işlem görüyor Normalleşme sürecinde kamuda alınacak tedbirler belirlendi! Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak