Son Dakika Haberleri: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Açıklaması

8 yıl önce

"Bizim anlayışımızda, hükümetimizin anlayışında, AK Parti'nin anlayışında yerel yönetimlerin birçok açıdan güçlendirilmesi esas."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız Açıklaması, System.String[]

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,


"Bizim anlayışımızda, hükümetimizin anlayışında, AK Parti'nin anlayışında yerel yönetimlerin birçok açıdan güçlendirilmesi esas. Yerel basın da bunun istisnası değil" dedi.


Yıldız, KayGrup bünyesindeki Kay TV, Kay Radyo ve Kayseri Haber Gazetesi'nin yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, siyasette, ticarette, sanayide, bilim dünyasında, üniversitelerde, turizmde, sportif faaliyetlerde örnek olan Kayseri'nin, basın dünyasında geri kalmasının da düşünülemeyeceğini söyledi.


Kayseri'nin Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Yıldız, "Buna ayak uydurabilmek için de mutlaka bütün faaliyetlerimizi birbiriyle yarıştıracağız. Bardağın dolu tarafı var, boş tarafı var. Dolu tarafı haber değeri taşımayabilir ama haberdir. Boş tarafı daha çok cazibesi yüksek olan haber niteliği taşıyan bir kavram. Biz eleştirilere açığız" dedi.


Yıldız, kendine güvenen, halkına, Hakk'a güvenen bir yapı içerisinde 10 yıllık bir performans gösterdiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:


"Bu performans gerek Avrupa'da gerekse dünyanın birçok ülkesinde dikkati çekecek kadar yüksek bir performans. Bunların hepsi gerekli şeyler ama yeterli midir- Tabi yapacak daha çok şey var. Bunları da tavsiye niteliğinde, yapıcı eleştiriler niteliğinde alacağız. Bu eleştirileri baş tacı ediyoruz. Çünkü, bu eleştiriler iyi niyetle yapıldığı taktirde, Kayseri'nin ilerlemesine, Türkiye'nin ilerlemesine katkı koyacak yapılardır.


Ulusal medya var, yerel medya var. Bizim anlayışımızda, hükümetimizin anlayışında, AK Parti'nin anlayışında yerel yönetimlerin birçok açıdan güçlendirilmesi esas. Yerel basın da bunun istisnası değil. Nitekim 5 büyük televizyonumuz ve 30'a yakın yerel gazetemizle birçok ile bakarak Kayseri dikkat çeken bir yapı içerisinde. Bizler yerel basının, Kayserili hemşehrilerimizin ne dediğini yansıtması açısından dikkatle izliyoruz. Bir önemli nokta da şu, eğer siz doğru işler yapıyorsanız güçleniyorsunuz, bunun da şeffaflıkla açıklanmasını, izah edilmesini istemek en doğru bir şeydir. Biz yaptıklarımıza güvendiğimiz için bunların aktarılmasında mutlaka yararlı olacağı kanaatindeyiz."


Türkiye'de belgesellerin izlenme oranlarının hala yüzde 4.5 civarında olduğuna ve bu oranın artırılması gerektiğine dikkati çeken Yıldız, eğitim programlarının cazip hale getirilmesinin hem yerel hem de ulusal basının problemleri arasında olduğunu anlattı.


"Demokrasilerde eleştiriye açık olduğunuz kadar, mutlaka yaptığınız işlerin de görünmesini istersiniz" diyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bu yalnızca iktidar partisi adına değil, muhalefetin de üreteceği olumlu işler adına da doğrudur diye düşünüyorum. Muhalefetin de ürettiği doğru birşey varsa bunların mutlaka açıklanması lazım, ortak paydada, hem iktidarıyla hem de muhalefetiyle, bütün sivil toplum kuruluşlarıyla beraber bu çalışmaların Kayseri kamuoyuna aktarılması lazım. Artık, Kayseri marka şehir ve bu marka şehrin Kay TV ile daha da güçleneceği kanaatindeyim. Aslında Kay TV, Kayseri'nin en önce kurulan televizyonlarından bir tanesi. Yaklaşık 19-20 yıllık bir geçmişi var ama yeni yönetim anlayışıyla beraber belki daha objektif, tarafsız, kamuoyunu daha fazla aydınlatıcı bir misyon üstlenmek durumunda. Bu açıdan yeni yönetime başarılar diliyorum. İnşallah hem iş dünyamızın, hem de Kayseri'nin kamu ve özel sektör ayrımı yapmaksızın bütün gerçeklerini daha çarpıcı şekilde ortaya koyacağı kanaatindeyim."


KayGrup Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Ergüneş ise küresel bir şehir olma yolunda önemli adımlar atan Kayseri'de, grup olarak buna katkıda bulunmaya çalışacaklarını anlattı.


Kay TV Genel Yayın Yönetmeni Veli Altınkaya da eleştirilerinde yapıcı ve samimi olacaklarını belirterek, Kayseri'nin değerlerine sahip çıkacaklarını ve daha da ileriye götürmenin gayreti içerisinde olacaklarını kaydetti.


Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan'ın yaptığı duanın ardından KayGrup yeni hizmet binasının açılışı, Bakan Taner Yıldız, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve milletvekilleri tarafından yapıldı.


-Yıldız canlı yayında haber sundu-


Açılışın ardından binayı gezen Bakan Taner Yıldız, kamera karşısına geçerek Kay TV'de canlı yayında haber sundu. Prompterden akan haber metnini okuyan Yıldız, bu tarz haber metninin kendi konuşmasından daha kolay olduğunu belirtti.


Kay TV Genel Yayın Yönetmeni Veli Altınkaya'nın " Mehmet Ali Birand'tan daha iyiydiniz" demesi üzerine Yıldız, "Yok. Sayın Birand'tan daha iyi yapamam. Onun özgün yorumları, eleştirileri var. Yazıya bağlı olmaksızın yaptığı konuşmalar var. Tabi ki habercilik anlayışı açısından bence daha da pozitif birşey. Bizler de metne bağlı kalmaksızın konuşmalarımızı yapmaya ve izleyicilerle olabildiğince göz göze gelmeye çalışıyoruz ama spikerliğin de, özellikle kamuoyunda algılama yönetimiyle ilgilenen bütün insanların da tabi ve samimi haliyle bulunmalarının daha etkileyici olduğu kanaatindeyim" diye konuştu.


Yıldız, haber metninde geçen Türkiye'nin yeraltı kaynaklarına ilişkin olarak da "Biz inandığımız ve ümit ettiğimiz için oralarda çalışmaya devam ediyoruz ama bu çalışmalar sonlanmadan herhangi bir haberin de biraz spekülatif yanının ağırlıklı olduğuna inanıyoruz. Bunu çok doğru bulmuyoruz. Olabildiğince şeffaflıkla, olanı doğru şekilde aktarmamız gerektiğine inanıyoruz. Ben yazılı metne saygı duyduğum için onu okudum ama genelde bizim yapımız, bulmadan, bulduk demiyoruz" dedi.


Yıldız, bir gazetecinin "emekli olduktan sonra işiniz hazır" demesi üzerine, AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır da Bakan Yıldız'ın çok güzel Türk Sanat Müziği söylediğini belirtti.


- KAYSERİ

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 03:24 Kaynak: AAFalezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler
Şeyma Subaşı, ten rengi bluzu ve iç çamaşırsız pozuyla sosyal medyada olay oldu Manisa, Alman otomotiv devi Volkswagen'i bekliyor