Son Dakika Haberleri: Anne Down Sendromlu Oğlunu Yaşatmak İstiyor

Anne Down Sendromlu Oğlunu Yaşatmak İstiyor

9 ay önce

İzmir'de 7 yıl önce 2 yaşındaki oğlu Enes'i trafik kazasında kaybeden Emine Çalışkan şimdi 2,5 yaşındaki down sendromlu, oğlu Eymen Ayaz'ın hayata tutunması için mücadele ediyor.

İzmir'in  Buca ilçesinde 7 yıl önce 2 yaşındaki oğlu Enes'i trafik kazasında kaybeden Emine Çalışkan, şimdi 2,5 yaşındaki down sendromlu, lösemi ve kalp hastası Eymen Ayaz'ın hayata tutunmasını istiyor.

2,5 YAŞINDAKİ OĞLUNA MİNİBÜS ÇARPTI

Buca  Göksu  Pazaryeri yakınlarında 18 Nisan 2010'da kucağında 2,5 yaşındaki oğlu Enes'i taşıyan Hasan Çalışkan'a minibüs çarptı. Baba Çalışkan olaydan yaralı kurtuldu ancak Enes olay yerinde yaşamını kaybetti.Kazanın yaşandığı günden tam 4 yıl sonra yani 18 Nisan 2014'te ailenin Eymen Ayaz adını verdiği bir oğlu daha dünyaya geldi.

BEBEKTE KALP YETMEZLİĞİ VE LÖSEMİ GÖRÜLDÜ

Doğar doğmaz Eymen Ayaz'ın down sendromlu olduğu tespit edildi. Bebekte ayrıca, özellikle aynı sendromlu hastalarda görülen transient lösemi hastalığı ve kalp yetmezliği de görüldü. Doğduğundan bu yana zaman zaman hastanelerde yatarak tedavi gören, taburcu edildiği dönemde de farklı devlet hastanelerinin farklı birimlerinde kontrol altında tutulan Eymen Ayaz, yaşam mücadelesi veriyor.

''EYMEN TAM 4 YIL SONRA DÜNYAYA GELDİ''

Anne Emine Çalışkan,  Buca'daki evlerinde yaptığı açıklamada, oğlu Enes'i kaybettiği günden tam 4 yıl sonra dünyaya gelen Eymen Ayaz ile teselli bulduklarını ifade etti. Eymen Ayaz'ın doğumuna çok sevindiklerini, ancak oğullarının hep sıkıntı çektiğini söyleyen Çalışkan, "Lösemi için şu an ilaç kullanmıyoruz. Yine de tüm hastalıklar için farklı doktorlara gidiyoruz. Gastroloji, genetik, kardiyoloji birimlerinde düzenli kontrollerimiz oluyor." dedi.

ANNE ÇALIŞKAN: ''MUCİZE DİYORLAR''

Karaciğer ve dalak büyümesinin yanı sıra kulakta sıvı kaybı teşhisi de bulunduğunu belirten Çalışkan, en büyük sıkıntılarının ise "kalp yetmezliği" olduğu bilgisini verdi.

Kalp kapakçığındaki sorun nedeniyle Eymen Ayaz'ın  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde ameliyat edileceği bilgisini veren Çalışkan şöyle konuştu: "Lösemiyi 5 yaşına kadar atlatabileceğini söylediler. Atlatamazsa kemoterapi ve ilaç tedavisine başlayacaklar. Kalple ilgili sıkıntı kapakçıklardan kaynaklanıyor. Doktorlar yama yapacaklarını söylediler. Bu ameliyatı olmazsa ölebileceğini anlattılar. Oğlumun yaşamasını istiyorum. Tüm bu hastalıkların görülme riski down sendromu nedeniyle artıyormuş. Bu kadar hastalıkla dünyaya gelen Eymen Ayaz'ın yaşamasından doktorlar bile ümidi kesmişti, 'bu çocuk yaşamaz' diyenler oldu. Hayatta olduğunu görenler 'mucize' diyorlar. Enes'i kaybettim ama Eymen'i kaybetmek istemiyorum." diye konuştu.

''EŞİM ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞIYOR''

Eymen Ayaz'ın aylık giderinin bin lira olduğunu, asgari ücretli çalışan eşinin bu masrafı karşılayamadığını da belirten Emine Çalışkan, şöyle konuştu: "Oğlumun iyi bir bakıma ihtiyacı var. Ameliyat masraflarını  SGK karşılyor ancak bez ve mama masrafını karşılamak, çocuğumuzu yaşatmak istiyoruz. Ben eminim oğlum kalp ameliyatlarını atlatırsa yaşayacak ve iyi bir geleceğe sahip olacak." diye konuştu.

''HER 600-800 DOĞUMDAN 1'İNİN DOWN SENROMU İLE DÜNYAYA GELİYOR''

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin Özgür Çoğulu ise her 600-800 doğumdan 1'inin down sendromu ile dünyaya geldiğini, down sendromlu bireylerde kalp hastalıklarının ve löseminin daha sık görüldüğü bilgisini verdi.


Hükümet, 2018 Bütçesinde Vatandaşa Hizmete Odaklandı Deniz Baykal Yeniden Ameliyata Alındı
Bakan Abdülhamit Gül, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek'i Görevden Aldı