Engelli Genç 29 Yaşında Okuma Yazma Öğrendi - Son Dakika

Engelli Genç 29 Yaşında Okuma Yazma Öğrendi

19.02.2012 12:12
Engelli Genç 29 Yaşında Okuma Yazma Öğrendi, System.String[]

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde öğretmeni ve arkadaşlarının pozitif ayrımcılığı yüzünden 8 yaşında henüz okumayı öğrenemeden okulu bırakmak zorunda kalan yürüme engelli 29 yaşındaki Murat Mercan, yıllar sonra kendi kendine başladığı okuma- yazma...

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde öğretmeni ve arkadaşlarının pozitif ayrımcılığı yüzünden 8 yaşında henüz okumayı öğrenemeden okulu bırakmak zorunda kalan yürüme engelli 29 yaşındaki Murat Mercan, yıllar sonra kendi kendine başladığı okuma- yazma öğrenme çabasında başarıya ulaştı.

Fethiye Üzümlü Beldesi'ne bağlı İncirköy'de oturan Murat Mercan, 6 aylıkken rahatsızlanarak hastaneye götürüldü. Menenjit hastalığına bağlı kafa büyümesi teşhisiyle ameliyat edilen Mercan, yaklaşık 1 yıl süren tedavisinin ardından yaşama tutundu, ancak yürüme güçlüğü çekmeye başladı. Ellerini hareket ettirmekte de zorlanan Murat Mercan, hayatını annesi Ayşen ve babası Erol Mercan'ın gözetiminde, diğer iki kardeşinin desteğiyle sürdürdü.

Murat Mercan 7 yaşına geldiğinde okula başlamak istedi. Ancak Cumhuriyet Caddesi'ndeki evleri, o zamanki adıyla İncirköy İlkokulu ile bitişik olmasına rağmen engelleri bahane gösterilerek okula kabul edilmedi. Murat Mercan, 8 yaşına geldiğinde ilkokula başladı, ancak engelli olduğu için kendisine toleranslı davranıldığını düşünerek okulda güçlük yaşadı.

ÖĞRETMENİ CEZA VERMEDİĞİ İÇİN OKULU BIRAKTI

Sınıfta diğer arkadaşları kadar gayret göstermesine rağmen öğretmeninin kendisine soru sormamasına ve tahtaya kaldırmamasına içerleyen Murat Mercan, giderek okuldan soğudu. Henüz 1'inci sınıfın ilk dönemini tamamlamamışken bir arkadaşıyla yaramazlık yapan Murat Mercan, öğretmenine yakalandı. Asıl kabahatli kendisi olmasına rağmen öğretmeni tarafından diğer arkadaşına ceza verilmesi, kendisinin görmezden gelinmesi üzerine bir daha okula gitmek istemedi. Engelleri gerekçesiyle kendisine kimi zaman ayrımcılık, kimi zaman ayrıcalık gösterildiğinden yakınan Murat Mercan okulu bıraktı. Murat Mercan yıllar boyunca evinin penceresinden okulunu ve okulun bahçesinde oynayan arkadaşlarını izlemekle yetindi. Murat Mercan, anne ve babasıyla kardeşlerinin zaman zaman yardım girişimlerine rağmen okuma yazma öğrenemedi.

OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ

Murat Mercan'ın hayatı, üç yıl önce özel bir rehabilitasyon merkezine kayıt yaptırınca değişti. Aldığı fizik tedavi ve egzersiz çalışmasıyla yürümesi belli oranda düzelen Mercan'ın okuyup yazabileceğine olan inancı da arttı. Murat Mercan, ilk olarak boyama kitapları aracılığıyla kalem tutmayı öğrendi. Ardından rakamlar ve harfleri ezberledi. Gece gündüz çalışan Mercan, 1 yıl gibi sürede kendi çabasıyla okuma ve yazma öğrenmeyi başardı.

SEVDİĞİ ŞİİRLERİ BİR DEFTERDE TOPLUYOR

Okuma yazma öğrendikten sonra da kendini geliştirmeye devam eden Mercan, sevdiği şiirleri bir deftere yazmaya başladı. Mercan, eskiden üzülerek baktığı evinin yanındaki İncirköy İlköğretim Okulu'nun önünden şimdi büyük bir mutlulukla geçiyor. Babası 67 yaşındaki Erol Mercan'ın gurur kaynağı olan Murat Mercan, okuma yazma öğrendiğinde en büyük mutluluğu yaşayan annesi Ayşen Mercan'ı bir süre önce kaybettiğini anlattı. Murat Mercan, tek tesellisinin ölmeden önce annesinin okuma yazmayı öğrendiğini görmesi olduğunu söyledi.

Okuma yazma öğrenirken yaşadığı sıkıntıları anlatan Mercan, okulu bırakma sebebinin kendisine yapılan ayrımcılık olduğundan yakındı. Mercan, Herkese sorular sorulurken bana sorulmuyordu. Yaşadıklarım çok gücüme gitti. Bu nedenle okulda yapamadım ve bırakmak zorunda kaldım dedi. Gittiği rehabilitasyon merkezinin kendisi için çok büyük şans olduğunu belirten Mercan, Boyamalarla kalem tutmayı öğrendim, ardından rakamlar ve harfleri ezberledim. Şimdi okuma yazma biliyorum. Çok mutluyum diye konuştu.

Oğlunun yaşadığı sıkıntılar karşısında çoğu zaman çaresiz kaldığını söyleyen baba Erol Mercan ise duygularını şöyle dile getirdi

Murat'a okulda yeteri kadar ilgi gösteremediler. Bu nedenle okuldan nefret edip, bıraktı. Özel eğitim süreçlerini soruşturdum, ancak imkansızlıklar nedeniyle gönderemedik. Tüm bunlara rağmen yıllar sonra tekrar okuma yazma hevesi başladı. Kitaplarda boyama yapmaya, gördüğü yazıları hecelemeye başladı. Sonunda kendi başına okuma yazma öğrendi. Ailemizin gurur kaynağı oldu.

Engelli Genç 29 Yaşında Okuma Yazma Öğrendi
Engelli Genç 29 Yaşında Okuma Yazma Öğrendi
Engelli Genç 29 Yaşında Okuma Yazma Öğrendi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Engelli Genç 29 Yaşında Okuma Yazma Öğrendi - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi