Son Dakika Haberleri: Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

8 ay önce

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen söyleşide engelli gazeteciler Namık Tuncel ile Suat Salgın engelliliği anlattı.

Engelliler Haftası, System.String[]
Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen söyleşide engelli gazeteciler Namık Tuncel ile Suat Salgın engelliliği anlattı.

Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Malik Çakıroğlu'nun öncülüğünde, Müdür Yardımcısı Canan Ulusoy ve okulun memurelerinden Zehra Taşbilek tarafından organize edilen söyleşiye, Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu'nun Görme Engelli Koordinatörü ve Medya Ayvalık Gazetesi'nin muhabiri Namık Tuncel ile ortopedik engelli gazeteci Suat Salgın konuşmacı olarak katıldı.


Etkinlikte konuşan Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu'nun Görme Engelli Koordinatörü Tuncel, görme engelli bir birey olarak güncel hayatta yaşadıkları sorunları örneklerle anlattı.


Engellilerin güncel hayatta yaşadıkları zorlukları salondan sahneye davet ettiği öğrencilere tatbik ettiren Tuncel, öğrencilere tek kol ile ceket giymeyi, tek el ile ekmek kesip, ekmeğe margarin sürmeyi, gözleri kapalı halde patates soymayı ve tek elle duvara çivi çaktırmayı denetti.


Öğrencilerle görme engelli bireye nasıl yaklaşılması ve yardımcı olunması gerektiğine dair açıklamalarda da bulunan Tuncel, engellilik konusunda önemli olanın, engelliye engelli gözüyle bakmamak olduğunu söyledi.

Etkinlikte konuşan gazeteci Suat Salgın ise engelli bireye "özürlü, sakat, topal, kör, deli, sağır" gibi nitelendirmelerin yaralayıcı olduğunu vurguladı.


Toplumun engellilere acımak yerine, onlara fırsat vermesi gerektiği belirten Salgın, Türkiye genelinde yaklaşık 15 milyon engelli bireyden sadece 3 milyonun iş hayatında bulunduğunu, 12 milyon engellinin ise işsiz olduğunu savundu.


Toplumun engellilere bakış açısının değişmesi için engelli farkındalıklarına ait çalışmaların artarak sürmesi gerektiğine işaret eden Salgın, engelli bireylerin de özgüvenlerini yitirmeden inatla hayata sıkı sıkıya bağlanması gerektiğini söyledi.Türkiye'de İlk Yüz Nakli Yapılan Hastayı Gören, Şaşıp Kalıyor Osmanlı Partisi Genel Başkanı İbrahim Ünye, Boş Meydana Konuştu

Erdoğan ile Putin Arasındaki Görüşme Öncesi Rusya'dan Kritik Açıklama: Türkiye, İdlib'e Girilmesine İzin Verebilir