Engelliler Okulda Hayata Hazırlanıyor - Son Dakika

Engelliler Okulda Hayata Hazırlanıyor

03.01.2012 11:29
Engelliler Okulda Hayata Hazırlanıyor, System.String[]

Türkiye'de belirli bir oranı oluşturan engelli vatandaşlar açılan okul ve kurslarla hayata hazırlanıyor.

Türkiye'de belirli bir oranı oluşturan engelli vatandaşlar açılan okul ve kurslarla hayata hazırlanıyor. Çorum'da da 2009 yılında açılan Kale Eğitim Uygulama Okulu ve İş Merkezi engelli öğrencileri hayata hazırlamak için yoğun çaba gösteriyor.

Kale Mahallesi'nde bulunan engelli merkezinde spastik özel eğitime muhtaç gençlerin sosyal hayata kazandırılması için mutfak eğitimi, galoş üretimi, temizlik eğitimi kurslarında engelli gençler hayata hazırlanıyor. Eğitim Uygulama Okulu ve İş Merkezi'nde toplam 79 öğrenci eğitim görüyor. Okul bünyesinde bulunan İş Eğitim Merkezi'nde yaş sınırı olmadığı öğrenilirken engellilerin hayata hazırlanması için özel mutfakların yanı sıra galoş üretimi temizlik elemanı yetiştirme kursu ile yemek kursları bulunuyor. Kale Eğitim Uygulama Okulu ve İş Merkezi Okul Müdürü Rıdvan Çelik, engellileri sosyal hayata kazandırmak için bünyelerinde 4 kurs bulundurduklarını kaydetti.

Çelik, "Eğitim ve Uygulama kısmında 3-14 yaş arası zorunlu eğitim İş Eğitim Merkezimizde ise eğitim öğretim çağı dışına çıkmış olan 14 yaşın üzerinde öğrencilerimize eğitim vermekteyiz. İş Eğitim Merkezimizde el sanatları, galoş, yiyecek içecek hazırlama ve temizlik elemanı yetiştirme kursları olmak üzere 4 temel kurs üzerinde 40 öğrenciye eğitim vermekteyiz. Bu eğitim sonunda kursiyer öğrencilerimiz hayata dair birşeyler öğrenirken diğer taraftan da rehabilite olma adına yani vakit geçirmek toplumun içerisine katılma adına bu kurslarımız bir takım kazanımlar sağlamaktadır." dedi.

Engelli vatandaşlara karşı gösterilen çalışmaların Avrupa standartlarına ulaşmak üzere olduğuna dikkat çeken Çelik, her aileye bakım ücreti verildiğini de aktardı.

Yiyecek içecek hazırlama kursu sınıf öğretmeni olan Şükriye Gökgöz ise öğrencilerin kendi elleriyle yaptıkları yiyecekleri hazırlama konusunda yardımcı olduklarını belirtti.

HASTANELERİN GALOŞ İHTİYACINA ENGELLİ KURSİYERLER TALİP

Kale Eğitim Uygulama Okulu ve İş Merkezi'nde 'Galoş Kursu' ile engelli öğrenciler ürettikleri galoşlar ile hastanelerin ihtiyacını giderebilecek seviyeye geliyorlar. Okul Müdürü Rıdvan Çelik, hammaddesini Gaziantep'den getirdikleri malzemeler ile galoş üretimi yaptıklarını belirtti. Bazı diyaliz merkezlerine engelli öğrencilerin ürettiği galoşları sattıklarını belirten Çelik engellilerin kendi harçlıklarını kazanabilmeleri için yeni adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Engelliler Okulda Hayata Hazırlanıyor
Engelliler Okulda Hayata Hazırlanıyor
Engelliler Okulda Hayata Hazırlanıyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Engelliler Okulda Hayata Hazırlanıyor - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: 250 bin ağaç dikme sözü veriyorum 14:06 Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: 250 bin ağaç dikme sözü veriyorum Alman devi Dortmund, Szalai için Fenerbahçe'ye resmi teklif mektubu gönderdi 13:45 Alman devi Dortmund, Szalai için Fenerbahçe'ye resmi teklif mektubu gönderdi Arda Turan'ın teknesinde güzel sevgilisiyle aşka gelen G.Saraylı Oğulcan, öpücüklere boğuldu 13:14 Arda Turan'ın teknesinde güzel sevgilisiyle aşka gelen G.Saraylı Oğulcan, öpücüklere boğuldu
Ağacı ateşe vermeye çalıştıkları anlar olay yaratmıştı! Zonguldak Valiliği iddiaları yalanladı 12:42 Ağacı ateşe vermeye çalıştıkları anlar olay yaratmıştı! Zonguldak Valiliği iddiaları yalanladı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan yangın bölgesine gidiyor! Manavgat ve Marmaris'te incelemelerde bulunacak 12:08 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan yangın bölgesine gidiyor! Manavgat ve Marmaris'te incelemelerde bulunacak Manavgat yangınında 4. gün! Havadan çekilen görüntüler tahribatın boyutunu gözler önüne serdi 11:52 Manavgat yangınında 4. gün! Havadan çekilen görüntüler tahribatın boyutunu gözler önüne serdi
Ünlü astrolog Arzum Koyuncu'nun 11:29 Ünlü astrolog Arzum Koyuncu'nun "eskort" isyanı! Sosyal medya için anlaştığı adam kabusu yaşattı Türk tiyatrosunun efsane oyuncusu Nedret Güvenç hayatını kaybetti 10:48 Türk tiyatrosunun efsane oyuncusu Nedret Güvenç hayatını kaybetti
Advertisement