Engellilerin Bir Günlük Askerlik Heyecanı - Son Dakika

Engellilerin Bir Günlük Askerlik Heyecanı

11.05.2018 17:06
Engellilerin Bir Günlük Askerlik Heyecanı

Giresun'da 34, Rize'de ise 21 engelli, "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne asker oldu.

Giresun'da 34, Rize'de ise 21 engelli, "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne asker oldu.

Giresun Jandarma Komutanlığı Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın Kışlası'na aileleriyle gelen 34 zihinsel ve bedensel engelli, bir günlük eğitim için üniforma giydi. Törende Türk bayrağına el basarak yemin eden askerler, bayrak geçişiyle de protokolü selamladı.

Vali Harun Sarıfakıoğulları, törende yaptığı konuşmada, Jandarma Genel Komutanlığının, temsili askerlik vazifesini engellilere yaptırmak suretiyle devlet vatandaş ilişkilerinin geliştirilmesine ön ayak olduğunu söyledi.

Temsili askerliğin engellilerin arzusunu, heyecanını gün yüzüne çıkardığını vurgulayan Sarıfakıoğulları, "Toplumumuzun yüzde 13,4'ü atipik engellilik haliyle karşı karşıya, onun için nüfusumuzun 3'te 1'inin evinde, en yakınında bir engelli var. Bu demek ki hepimiz bir engelli adayıyız, hepimiz bir engelli yakınıyız." dedi.

Sarıfakıoğulları, bu nedenle engellilerle biraz daha fazla empati kurulması, daha fazla anlayış gösterilmesi gerektiğine işaret ederek, "Eğer bunu yaparsak daha mutlu bir toplum yapımız ortaya çıkacak. Onun için lütfen empatiden vazgeçmeyin." diye konuştu.

İl Jandarma Komutanı Albay Murat Yakın ise askerlik hizmetini yerine getiren engellilerin gözlerindeki pırıltıya dikkati çekerek, "Bu gençlerimizin kendilerine vatan savunmasında bir görev düştüğünde diğer askerlerimizden geri kalmayarak verilecek görevi en iyi şekilde yerine getireceklerine güvenimiz tamdır." ifadesini kullandı.

Törene Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Hayati Tökez, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Tosun da katıldı.

Rize

Rize' de de 21 engelli "Temsili Askerlik Uygulaması" kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne asker oldu.

İl Jandarma Komutanlığının bahçesine aileleriyle gelen engelliler, bir günlük eğitim için üniforma giydi.

İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, törende yaptığı konuşmada, temsili askerlik için gelen engelli 21 kişiyi ve ailelerini ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Engelliler adına konuşma yapan Bülent Alan ise engellilerin toplumun bir gerçeği olduğunu aktardı.

Bu gerçeği Türk Silahlı Kuvvetlerinin gördüğünü ifade eden Alan, şunları dile getirdi:

"Yıllardır içimizde bir ukde olan bu kutsal görevi yapma fırsatını bizlere verdi. Bir günlük de olsa böyle kutsal bir vazifeyi yapmanın bizleri ne kadar duygulandırdığını anlatmam mümkün değil. Biz engelliler bugün burada büyük bir sevinç duyduğumuz asker ocağına gelmenin ve hayallerimizin süsleyen şerefli Türk askerinin üniformasını giymenin onur ve heyecanını yaşıyoruz. Engelliler olarak bu elbisenin içinde olmaktan ve askerlik vazifemizi bu vesileyle yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz."

Konuşmanın ardından silah ve Türk bayrağı üzerine ellerini koyarak yemin eden engelli askerler, bir günlüğüne asker olmanın mutluluğunu yaşadı. Daha sonra 21 kişiye terhis belgeleri Vali Erdoğan Bektaş ve Alay Komutanı Albay Dedebağı tarafından verildi.

Engelli askerler daha sonra aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene Belediye Başkanı Reşat Kasap, İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

Torul Baraj Gölü'nde alg patlaması suyun rengini değiştirdi Torul Baraj Gölü'nde alg patlaması suyun rengini değiştirdi Giresun'da topraksız tarımda ilk çilek hasadı başladı Giresun'da topraksız tarımda ilk çilek hasadı başladı Giresun'da 'Türk Mutfağı Haftası' etkinliği düzenlendi Giresun'da 'Türk Mutfağı Haftası' etkinliği düzenlendi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Engellilerin Bir Günlük Askerlik Heyecanı - Son Dakika


Advertisement