Epdk Başkanı: 2018 Yılı Sonuna Kadar Doğalgaz Kullanmayan İl Kalmayacak - Son Dakika

Epdk Başkanı: 2018 Yılı Sonuna Kadar Doğalgaz Kullanmayan İl Kalmayacak

Epdk Başkanı: 2018 Yılı Sonuna Kadar Doğalgaz Kullanmayan İl Kalmayacak
Son Güncelleme: 03.04.2017 18:00

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "2018 yılı sonuna kadar Türkiye'de doğalgaz kullanmayan ilimiz kalmayacak" dedi.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "2018 yılı sonuna kadar Türkiye'de doğalgaz kullanmayan ilimiz kalmayacak" dedi.

Gaziantep'in Oğuzeli İlçesi'nde doğalgaz verilmeye başlaması nedeniyle, 'Doğalgaz yakma töreni' düzenlendi. Oğuzeli Belediyesi bahçesinde düzenlenen törene, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Abdulhamit Gül, Canan Candemir Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Gaziantep Milletvekilleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile vatandaşlar katıldı. Törende konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yurt genelinde doğalgazın yaygınlaşması ve bütün vatandaşların doğalgaza ulaşması için yoğun çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi.Yılmaz, şunları söyledi:

"2002'de konut ve sanayide sadece 6 ilde doğal gaz kullanılıyordu. 15 yılda kamu ve özel sektör işbirliği ile büyük bir başarı ortaya koyduk. Bugün 76 ilimiz 350'ye yakın ilçemizde 13 milyonu aşkın doğal gaz abonemiz var. Sektörümüzde gerçekleşen toplam yatırım tutarımız ise 15 milyar lira civarında. Anacak bu tablo bizim için yeterli değil. Doğalgazın ulaşmadığı 5 ilimize de şartlar ne olursa olsun, bu hizmeti ulaştırmak için EPDK'ya düşen sorumluluklar vardı. Aralık ayında yaptığımız Ağrı ve Tunceli ihalelerin ardından ihaleye ve lisanslanma süreci tamamlanmayan Artvin, Hakkari, Şırnak illerinin de doğalgaz dağıtım ihalelerini geçtiğimiz hafta gerçekleştirdik. Büyük gurur ve mutlulukla söylemeliyim ki 2018 yılı sonuna kadar doğalgaz kullanmayan ilimiz kalmayacak."

Ahmet Nazif Zorlu ise, Gaziantep'e önümüzdeki yıllarda 300 milyon lira yatırım yapmayı planladıklarını ifade ederek, "Ülkemizin enerji politikalarıyla uyumlu bir şekilde sürdürdüğümüz yatırımlarımızda doğalgaz dağıtım ve ticareti çok önemli bir yer tutuyor. 10 yılı aşkın sürede 700 milyon lira düzeyinde yatırım yaptığımız Gaziantep bölgesinde, önümüzdeki 5 yıl içinde 300 milyon lira ilave yatırım yapmayı planlıyoruz. Dağıtım bölgelerinde yatırım sorumluluklarını en hızlı tamamlayan şirketlerden biri olarak Gaziantep bölgesindeki yatırımlarımızı aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. 2 milyon 200 bin nüfuslu Gaziantep bölgesinde, bugün itibarıyla 290 bin abone sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde planlanan 300 milyon lira yatırımla doğal gaz sunulan abone sayısının 520 bine ulaşmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ahmet Nazif Zorlu protokol üyelerine günün anısına plaket hediye etti. Zorlu ve protokol üyeleri daha sonra ellerindeki meşaleler ile alanda kurulu doğalgaz standında gaz yakımı yaptı. - Gaziantep

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Epdk Başkanı: 2018 Yılı Sonuna Kadar Doğalgaz Kullanmayan İl Kalmayacak - Son Dakika


Advertisement