Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı - Son Dakika

Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı

07.09.2012 14:06
Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı, System.String[]

Batman'da er Kıvanç Ağaoğlu'nun silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı davasına devam edildi.

Batman'ın Kozluk İlçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yaparken, er Kıvanç Ağaoğlu'nun silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı davasına devam edildi. Duruşma öncesinde BDP Milletvekilleri Altan Tan ile Sabahat Tuncel, 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı önünde basın açıklaması yaparak, Savag olayının cinayet olduğunu öne sürdü.

Batman'ın Kozluk İlçesi Gümüşgörü Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yaparken 24 Nisan 2011 tarihinde er Kıvanç Ağaoğlu'nun silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ermeni asıllı jandarma er Sevag Sahin Balıkçı davasına, Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşma öncesinde BDP milletvekileri Altan Tan ve Sebahat Tuncel ile, Nor Zartonk (Yeni Uyanış) İnisiyatifi üyeleri 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı önünde toplanıp, basın açıklaması yaptı. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan şunları söyledi:

"Parti olarak sadece Kürtlere, Alevilere, Türklere, laiklere değil herkese demokrasi diyoruz. Tabi ki Türkiye'de yaşayan Ermeni, Süryani bütün gayrimüslim vatandaşlarımız da, vatandaşlık hukukundan doğan bütün hukukları ile eşit haklara sahiptir. Ama halen yüz yıl önceki zihniyetle bir ayrımçılık ve 'benim katilim iyidir' felsefesi ile bir çok vatandaşımız yine ötekileştirilmekte. ve bir Ermeni vatandaşımıza yapılan bu haksız muamelenin üzeri örtülmeye çalışılmaktadır. Bu bir cinayettir. Bunun mesulleri kim olursa olsun, ister tetiği çeken şahıs, ister bunun üstünü örten askeri yetkililer, burokratlar kim olursa olsun, bunların kanun önünde cezalarını bulmaları gerekir. Bugün hak, adalet, hukuk için, ayrımcılığa karşı çıktığımız, müslim gayrimüslim ayrımı yapmadığımız için buradayız. Bütün hak ihlalerini, bütün haksızlıkları sonuna kadar takip ettiğimiz ve karşı çıktğımız gibi, bu haksız muameleye de karşı çıkacağız sonuna kadar da takip edeceğiz." 'ASKER ÖLÜMLERİNİN BİR ÇOĞU NEFRET CİNAYETİDİR'

BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel de, bu sorunun yanlız Balıkçı Ailesi'nin sorunu olmadığını, bu ülkede asker ölümlerinin çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Tuncel, şöyle konuştu:

"Çoğu intihar etti diye eve gönderiliyor. Bir çoğunun nefret cinayeti olduğunu biz biliyoruz. Ermeni, Alevi, Kürt olduğu için insanlar özellikle askeriyede militarizmin de çok yoğun yerlerde bu tip şeylerle çok yoğun şekilde karşı karşıya kalıyorlar. Biz burada yetklilere bir kez daha çağrı yapmak istiyoruz. Türkiye'de bu nefret söylemi son bulmadığı sürece ne yazık ki bu cinayetlerle karşılaşacağız. Sadece askerde değil, sokakta da bu nefret söylemi şiddeti beraberinde getiriyor. O açıdan bu nefret söylemine dur demek hepimizin sorumluluğu diye düşünüyorum. Çünkü Balıkçı ailesinin bir nefret söyleminin bir kurbanı diye düşünüyoruz. Sadece Ermeni kimliğinden dolayı değil, aslında Ermeni kimliğine söylenenlerin bir yansımadır. Bu bitmediği sürece de Türkiye'de de gerçek anlamda demokrasi olmaz. Hakların Demokratik Kongresi olarak davayı izlemeye devam edeceğiz. Burada adalet çıkarsa en azından bundan sonraki bu cinayetleri engellemek açısından bir adım olacak."

Kendilerine Nor Sartonk (Yeni Uyanış) adını veren grup adına çıklama yapan Kevork Altınkaya da olayın aydınlatılmasını ve sorumluların cezalanmasını istedi.

Milletvekili Altan Tan, daha sonra duruşmayı izlemek üzere komutanlığa girdi.

FB,SS(GG/COŞ) - Diyarbakır

Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı
Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı
Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı
Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı
Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Er Sevan Balıkçı Davasını BDP de Takibe Aldı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yüzüne tükürdüğü yolcu, kadını hareket halindeki otobüsten aşağı attı Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Kıskançlığın böylesi! Erkek arkadaşının önce ısırarak testislerini kopardı, ardından defalarca bıçakladı Sayaçların periyodik muayene işleri özel sektöre devrediliyor: Vatandaşın faturası kabaracak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın adını kullanan çete iş insanının 20 bin lirasını dolandırdı Bir adama saldırıp pantolonunu indirmişti! Meğer 'Azman' yavrularını korumak için saldırmış