Erdemli'de Genel Sağlık Sigortası Anlatıldı - Son Dakika

Erdemli'de Genel Sağlık Sigortası Anlatıldı

18.02.2012 11:20
Erdemli'de Genel Sağlık Sigortası Anlatıldı, System.String[]

Mersin SGK İl Müdür Yardımcısı Tayfun Tecer, Türkiye genelinde 7 milyon 700 bin Yeşil kartlının, genel sağlık sigortası kapsamına alındığını bildirdi.

Mersin SGK İl Müdür Yardımcısı Tayfun Tecer, Türkiye genelinde 7 milyon 700 bin Yeşil kartlının, genel sağlık sigortası kapsamına alındığını bildirdi.

AK Parti Erdemli Kadın Kolları başkanlığı tarafından düzenlenen "Sigorta Herkesin hakkı" konulu toplantıda konuşan Tecer, "Yurt genelinde söylenildiği gibi 3 milyon yeşil kartlı yok. Yeşil kartlı sayısı 7 milyon 700 bindir. Yeşil kartlılarımızın hepsi şimdi yılbaşında yürürlüğe giren Genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır" dedi.

1 milyon 700 bin kişinin de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayan vatandaşın bulunduğunu belirten Tecer, bu kişilerden 112 bini de Mersin genelinden diyerek bu vatandaşların da genel sağlık sigortası kapsamına alındığını belirtti.

Hiç sosyal güvencesi bulunmayan 1 milyon 700 bin kişiye SGK başkanlığının gelir testi yaptırması konusunda tebligat gönderdiğini belirten Tecer, ikametinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına müracaat ederek gelir tespiti yaptırmalarını istediğini vatandaşların da bu gelir testini de yaptırmaya başladığını, yaptırmayanların da Şubat ayı sonuna kadar müracaatlarını yapmaları gerektiğini vurguladı.

Vatandaşları uyaran Tecer, gelir testi müracaatı yaptırmayanların aylık 213 lira prime tabi olacaklarını dile getirerek, sosyal güvencesi olmayan herkesin ikamet ettiği SYDV'na müracaatta bulunması gerektiğini hatırlattı.

Esnaflara yanınızda çalıştırdığınız kişileri sigortalatın çağrısında bulunan Tecer, "SGK'nın mali yönden güçlü olabilmesi için kayıt dışı eleman çalıştırmayı önlemek gerekir. Esnaflarımız kesinlikle sigortasız eleman çalıştırmasın. Denetimi sadece biz değil başka kurumlarda yapıyor. Sigortasız eleman çalıştırıldığı tespit edildiğinde ağır cezalar yazılıyor. Biz esnafımızın ağır cezalar almasını kesinlikle istemiyoruz" dedi.

Toplantıya Erdemli SGK Şefi Hacı Osman Aycil, Erdemli Esnaf Odası Başkanı Halil Metik, AK Parti Mersin kadın kolları Başkan Yardımcısı Havva Balkan, Erdemli Kadın kolları Başkanı Mehri Bilgen, vatandaşlar ve katıldı.

- MERSİN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Erdemli'de Genel Sağlık Sigortası Anlatıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 25 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 72 can kaybı, 2017 yeni vaka tespit edildi Fatih'te yabancı uyruklu bir grup, otel ve restoranlarda asılı Fransa bayraklarını indirdi Süper Lig'de dev maç başladı! Canlı anlatım Sahte içkiden 17 günde 78 kişi hayatını kaybetti Çıktığı programda zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın değeri 80 milyar dolar Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz