Erdoğan: 28 Şubat Sürecinde Hükümetin Engellemelerine de Maruz Kaldım - Son Dakika

Erdoğan: 28 Şubat Sürecinde Hükümetin Engellemelerine de Maruz Kaldım

26.11.2012 20:30
Erdoğan: 28 Şubat Sürecinde Hükümetin Engellemelerine de Maruz Kaldım, System.String[]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na verdiği yazılı cevabında, 28 Şubat sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.28 Şubat müdahalesinin ilk sinyallerinin, 1994 yılında, kendisinin İstanbul belediye...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na verdiği yazılı cevabında, 28 Şubat sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. 28 Şubat müdahalesinin ilk sinyallerinin, 1994 yılında, kendisinin İstanbul belediye başkanı seçildiği seçimlerden sonra alınmaya başlandığını belirten Erdoğan, bu seçimlerde demokrasinin, milli iradenin, milletin arzu ve taleplerinin sandığa yansımasının, statükoyu ve statükoya sırtını dayamış çevreleri rahatsız ettiğini kaydetti.

Erdoğan, "Büyükşehir belediye başkanlığı görevini sürdürürken, görevimi yapmayı engellemeye, yavaşlatmaya yönelik çok sayıda müdahale ile karşı karşıya kaldım. Bu süreçte, sadece askeri ve sivil bürokrasinin, demokrasi dışı güçlerin değil, bizzat siyasetin, bizzat hükümetlerin de engellemelerine maruz kaldım." ifadelerini kullandı.

Yasalar zorlanarak, sınırlar daraltılarak, medya aracılığıyla yürütülen karalama kampanyaları, iddia ve ithamlar altında, İstanbul'a hizmet etmesinin önüne geçilmek istendiğini kaydeden Erdoğan, "Tüm bu engelleri aşarak, milletten aldığımız yetkiye sımsıkı sahip çıkarak İstanbul'a hizmet görevimizi başarıyla ifa ettik." dedi.

Erdoğan, 28 Şubat müdahalesinin, Ankara'da, milletin hür iradesiyle seçilmiş hükümet yanında, şahsı başta olmak üzere belediye başkanlarını da hedef aldığını ifade etti. Erdoğan, "Nitekim, Siirt'te okuduğum bir şiir gerekçe gösterilerek hakkımda dava açıldı ve jet hızıyla yapılan yargılama sonucunda hapse mahkum edildim. Tamamen ideolojik ve siyasi mülahazalarla hukuksuz şekilde gerçekleşen bu yargılama, müdahale şartlarında yapılan yönlendirmelerle vuku buldu." diye ifade etti.

Hakkındaki iddianamede yer alan ifadelerin, herhangi somut bir suç unsurunu ortaya koymaktan ziyade, ön kesmeye yönelik ve geleceğe dönük bir siyaset dizaynını yansıttığını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: "Bugün şunu çok net olarak söylemeliyim ki 28 Şubat müdahalesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, seçilmiş hükümeti, millet iradesini, sivil siyaseti hedef aldığı kadar, doğrudan şahsımı da hedef almıştır. Bu müdahale, ülkenin geleceğini ipotek altına alacak bir siyaset mühendisliğinin ürünüdür. 28 Şubat müdahalesi, demokrasi yolundaki yürüyüşümüzü akamete uğratmak için yasaları zorlamak suretiyle, kurumları harekete geçirerek, önümüzü kesmeyi hedeflemiştir. Talim Terbiye Kurulu'nun tavsiye ettiği bir kitaptan okuduğum şiir dolayısıyla hapse mahkum edilmek bir yana, siyaset yasağıyla, siyaset yapmam da engellenmek istenmiştir."

"28 Şubat, bizi, bizim temsil ettiğimiz siyasi idealleri, bizim şahsımızda milletin tercihlerini ve iradesini silmek, yok etmek, engellemek üzerine kurgulanmıştır." değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, 28 Şubat süreci ile AK Parti ve siyasi çalışmaları arasında kurulan spekülatif ilişkilerin, "haksız, insafsız ve mesnetsiz" olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle dedi: "Biz, 28 Şubat döneminde hedef alındık, engellendik, mağdur edildik, hatta zorlama gerekçelerle görevden alındık, cezaevine ve siyaset yasağına mahkum edildik. Biz, 28 Şubat'a rağmen, milletimizden aldığımız destek ve istikametle siyasi hayatımızı sürdürüp bugünlere geldik. 28 Şubat müdahalesine karşı dik ve kararlı duruşumuz, milletimize ve ülkemize olan inancımız, müdahalenin bizi değil, kendisini imha etmesi sonucunu beraberinde getirmiştir. Çünkü millete rağmen, hakka-hukuka rağmen, ma'şeri vicdana rağmen netice almak, uzun soluklu bir başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bu tür müdahaleler göle maya çalmak gibi akıl dışıdır, güneşi üfleyerek söndürmeye çalışmak gibi mantık dışıdır."

Erdoğan, 28 Şubat müdahalesi karşısındaki cesur ve sabırlı duruşlarının, kararlı mücadelelerinin oyunu bozduğunu dile getirdi. Erdoğan, "Yılmadan, yıkılmadan, umutsuzluğa ve yeise kapılmadan verdiğimiz mücadele başarıyla sonuçlanmıştır. Maruz kaldığımız zulüm ve tacizler karşısında hiçbir zaman yılmadık, mutlaka hakkın üstün geleceğine inandık. 28 Şubat'ın beşli çetelerine, şer ittifaklarına, karanlık işbirliklerine karşı sergilediğimiz vakur ve sabırlı mücadele sayesinde, bir kez daha millet kazanmış, bir kez daha milletin iradesi üstün gelmiş, bir kez daha milletin kararı her türlü kararın üzerine çıkmıştır." dedi.

Erdoğan, mektubunda şöyle devam etti: "28 Şubat karşısındaki dik ve kararlı duruşumuz, bazı çevreler tarafından bir türlü anlaşılamadığı için bugün millet iradesinin gücü de bir türlü kavranamamaktadır. Güç karşısında geri adım atmayı, güç karşısında el ovuşturmayı alışkanlık haline getirmiş olanlar, meşru olmayan, meşruiyetini milletten almayan güç karşısında dik duruşun ne olduğunu asla anlayamayacaktır. Her zaman gücün karşısında eğilenler, bugün de güç karşısında dik duranları anlayamayacak, anlayamadıkları için de kendilerinde olanı, yani güçle işbirliği yapma alışkanlığını, başkalarına yakıştıracaklardır. Biz gücümüzü milletten ve milli iradeden alıyoruz. En büyük gücün Hak'tan, hakikatten, halktan geldiğine inanıyoruz. Milletin ve milli iradenin vesayete ihtiyacı olduğu anlayışını aynı şekilde en güçlü şekilde reddediyor; milletin yegane hakem, yegane karar mercii olduğu ilkesini güçlü şekilde savunuyoruz."

- Kaynak: CHA

Son Dakika Politika Erdoğan: 28 Şubat Sürecinde Hükümetin Engellemelerine de Maruz Kaldım - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Salgın tüm Türkiye'de yeniden tırmanışa geçmiş durumda Ermeni komutan cepheden kaçan askerlerini ikna etmeye çalıştı: Görevinize devam edin Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 489,5 liradan işlem görüyor Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Maltepe'de film senaryolarını aratmayan karantinadan kaçış planı! Kendilerini hakim ve savcı olarak tanıtmışlar Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı 8 yıl önce yanan odayı dava bitmediği için kilitli tutmak zorunda kalan aile, senelerdir aynı kabusu yaşıyor