Erdoğan, BDP'yi Uludere Üzerinden Eleştirdi - Son Dakika

Erdoğan, BDP'yi Uludere Üzerinden Eleştirdi

03.01.2012 14:50
Erdoğan, BDP'yi Uludere Üzerinden Eleştirdi, System.String[]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybetmesi üzerine başlayan 'bölündük' tartışmalarına ağır eleştirilerde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybetmesi üzerine başlayan 'bölündük' tartışmalarına ağır eleştirilerde bulundu. Elim hadisenin ardından cenazeler üzerinden derhal istismara başlayanları gördüklerini belirten Erdoğan, "Kim ki Uludere'de 35 Kürt öldürüldü diyerek meseleyi etnik zemine taşıyorsa o her türlü milli manevi değeri, her türlü insani ve vicdani değeri ayaklarının altına almış ve çiğnemiş demektir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012'nin ilk grup toplantısında konuşmasının büyük kısmını Şırnak Uludere'de yaşanan olaya ayırdı. Erdoğan, "Milletçe hepimizi derinden yaralayan hadise Şırnak'ın Uludere ilçesinde yaşandı. 35 vatandaşımız hayatını kaybetti. 35 vatandaşımıza Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Yakınlarımıza, milletimize sabır niyaz ediyorum. Bu acı hadise en küçük detayına kadar incelenecek." dedi.

GENELKURMAY BAŞKANI İLE KONUYU ENİNE BOYUNA DEĞERLENDİRDİM

Genelkurmay Başkanı ile konuyu enine boyuna değerlendirdiğini aktaran Erdoğan, "Konunun takipçisi olduklarını Genelkurmay Başkanı'ndan tekrar duydum dinledim. Bu yapılan çalışmalar hassasiyet sebebiyle Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesine teşekkür ediyorum. Medyaya rağmen teşekkür ediyorum. Hükümetimiz döneminde attığı bu adımları halka karşı atılan adımlar gibi göstermek 'devlet halkını bombalıyor' gibi göstermek devletin milletiyle arasındaki bütünlüğü parçalamaktan öte bir gayret değildir. Bu medyanın arkasında ne tür emellerin olduğunu gayet iyi biliyoruz. Aynı şeyleri bizim için de yapıyorlar. Biz alıştıkları hükümet değiliz, farklı bir hükümetiz. Doğrularına inanan bir hükümet olarak devleti değil milleti öne çıkaran iktidar olduğumuz için bunlarla anlaşmamız tabi ki mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Elim hadisenin ardından cenazeler üzerinden derhal istismara başlayanların bulunduğunu söyleyen Erdoğan, şu uyarılarda bulundu: "Kim ki Uludere'de 35 Kürt öldürüldü diyerek meseleyi etnik zemine taşıyorsa o her türlü milli manevi değeri her türlü insani ve vicdani değeri ayaklarının altına almış ve çiğnemiş demektir. Biz Uludere'de 35 insan hayatını kaybetmiştir. 35 can yitirilmiştir, 35 kardeşimiz yitirilmiştir diyoruz. Oma onlar etnik zemini kurcalamak suretiyle istismarı ortaya koyuyorlar. Cenazeleri bile etnik kökenleriyle tasnif edenler insanlıktan nasibini alamayanlar. Orada ölenlerden birinin ablası kadın kollarında çalışan ve orada başkanlık yapan bir bayan. Bizden bunun istismarını duydunuz mu? Bunlar kalpleri kararmış, vicdanını yitirmişler. Şeytanın açtığı bir yoldur. Cenazeleri bile Kürt Türk diye ayıranlar şeytanın yolunda yürüyenlerdir. Kendi milletvekilleri kameralar önünde kahkaha atacak kadar insafsızlar vicdansızlar. Bunların koruculara nasıl baktıklarını biz çok iyi biliriz. Cenazelerin üzerine parti bayraklarını asmak iki yüzlülük fırsatçılık değildir de nedir? Cenazede terörist başının resmini taşımak neye hizmet etmektedir."

SİZ, SİLAHLI EFENDİNİZ İPİNİZİ GEVŞETMEDİĞİ MÜDDETÇE TUVALETE GİDEMİYORSUNUZ

'Bu ülke bölünmüştür' diyen BDP'lilere de sert cevap veren Erdoğan'ın, "Ya sen kimsin, kimi temsil ediyorsun. Siz eli silahlı efendiniz ipinizi gevşetmediği müddetçe tuvalete bile gidemiyorsunuz." sözleri milletvekillerince uzun süre alkışlandı. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Neyi bölüyorsunuz, kimi bölüyorsunuz. Bugüne kadar masum insanların sivillerin hayatını kaybetmesine hangi tepkiyi verdiniz. Terör örgütünün canlı kalkan yapması sebebiyle hangi tepkiyi verdiniz? Terör örgütüne yeter artık diyebildiniz mi? Bu millet bir elin parmakları gibi bir ve kardeştir. Sizin nifak tohumlarınız bu topraklarda asla kök salamaz. Apo'ya peygamber diyenlerin, Kürtlerin dinini Zerdüştlük sananların, gençlerin kanıyla beslenen vampirlerin bu topraklarda hiçbir şekilde muhatabı yoktur. Bugün vesayetçi bir devlet ve hükümet yok. Milletin iradesiyle şekillenen adil şefkatli özgürlükçü bir hükümet var. Vatandaşını düşman olarak gören bir devlet yok. Biz önce millet, önce insan diyoruz. Yaşanan acı olay üzerine devleti ceburrut göstermek büyük bir şuursuzluk büyük bir izansızlıktır."

Erdoğan, İstanbul'da taziye için bir araya gelen BDP'li vekillerin acılı ortamda kahkahalar attıklarını da hatırlattı.

KAYMAKAMI DÖVMEK İNSAN DİYE GEÇİNEN MÜSVETTELERİN İŞİ

"Uludere'ye taziyeye giden o coğrafyanın insanı olan Kaymakamı dövmenin, linç etmenin Kürt kökenli kardeşimin değil, o insan diye geçinen müsvettelerin işidir." diyen Erdoğan, "Bırakın yasımızı tutalım. Bırakın ağıtımızı yakalım. Cenazelerimizi dahi istismar edecek kadar mı aklınızı yitirdiniz. Sizin hiç aklınız izanınız yok mu? 3-5 oy için bu milleti birbirine düşürmeye, toplumu tahrik etmeye değer mi? Bazı medya kuruluşları, bazı yazarlar da bu acı hadiseyi istismar etme içine girdiler. Dertleri acıyı paylaşmak değil, suyu bulandırmak istiyorlar. Devlet halkını bombaladı diyorlar. 'Ben eli silahlılardan korkmadım Kasımpaşalı Tayyip'ten mi korkacağım.' diyorlar. Benim derdim kimseyi korkutmak değil, ben Kasımpaşalı Tayyip olmaktan şeref duyarım. Milletime hizmet etmekten onur duyarım. Herhalde bu yüzde 50'den daha akıllı değilsin. Kendinizi bir çek edin. 'Acaba biz nerede yanlış yapıyoruz da yüzde 50 bunlara oy veriyor' deyin. Bizim istikametimizi her zaman millet çizdi her zaman millet çizer. Biz milletimizi şefkatle kucaklamanın derdindeyiz. Bunlar kin ve nefret tohumlarının yeşermesine hizmet ediyorlar." şeklinde konuştu.

CHP, BDP VE PKK'NIN DİLİNDEN KONUŞUYOR

Ana muhalefet partisinden gelen açıklamaları da talihsizlik olarak değerlendiren Erdoğan, şöyle konuştu: "33 kurşun olayıyla eş tutarak çok ciddi sorumsuzluk örneği sergilediler. Bu hadiseyi 33 kurşun olayına benzetmek sorumsuzluktur. Biz hedef saptırma gayretlerini de anlıyoruz ama CHP'nin PKK'nın diliyle BDP'nin diliyle konuşmasına açıkçası anlam vermekte zorlanıyoruz. CHP'nin üslubunun PKK ve BDP'nin üslubuyla örtüşmesi son derece dikkat çekicidir. 12 Haziran öncesi görülen ittifakı şu anda taziye çadırında görüyoruz. CHP'nin BDP'nin peşine takılması çok hazindir. Mustafa Muğlalı olayı CHP'nin eseridir. Kastı mahsusa ile işlenmiş bir cinayettir. CHP tarafından hesap sorulması engellenen bir olaydır. Bu hadisenin üzerine kararlılıkla gideceğiz gidiyoruz. Uludere'deki acılı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Onların acısını yüreğimizde taşıyacak ve kardeşleri olarak paylaşacağız. Yapılması gereken neyse hepsini biz yapacağız. Biz işi geçmişte olduğu gibi üzerinde spekülasyonların yapılmasına fırsat vermeyeceğiz. Buna noktayı koyacağız. Benim Uludereli, Ortasulu, Gülyazılı kardeşim müsterih olsun. Aziz milletimizden rica ediyorum bu acı olay üzerinden yürütülen nifak ve fitne girişimlerine hiç kimse fırsat vermesin. İstanbul'da tarla başı caddesinde hareket halindeki otobüsün içindeki halkımızın ne günahı var. O insanları ölüm tehdidiyle baş başa bırakma doğru mu? Biz molotofu da silah olarak yasalaştıracak yasayı getiriyoruz. Masum bir olay değil. Çünkü Serap kardeşimizi öyle kaybettik. Otobüs duraklarında cam çerçeveyi indirenler insan müsveddesi bile değil." Dağlarda sınır içinde sınır ötesinde nerede olursa olsun teröristlerin etkisiz hale geleceğini söyleyen Erdoğan, bunu yaparken sivillerin mağdur olmaması için büyük hassasiyet göstereceklerini ancak meydanı asla teröristlere bırakmayacaklarını aktardı.

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ÜZERİNDEN ULUDERE MESAJI

Sarıkamış şehitlerini rahmetle anan Erdoğan, Allahuekber Dağları'nda karlar eridiğinde birbirine sarılmış şehit Mehmetçiklerin bedenlerinin çıktığını etnik kökenleri ne olursa olsun hepsinin Lailaheillallah diyerek şehit olduğunu aktardı. Erdoğan, "Benim Rizeli dedem de arkadaşlarına sarılarak şehit olmuştur. Sarıkamış'a cephane götüren 120 öğrenci destanını anlatan Erdoğan, "Tarihinde kahramanlık destanları olan bir millet bu nifak tohumlarını boşa çıkarır. Şehitleri koyun koyuna yatan bu asil millet her türlü habis uru bünyesinden atacaktır." şeklinde konuştu.

İSMAİL HANİYE GELDİ

Erdoğan'ın konuşması sırasında İsmail Haniye AK Parti Grubu'na geldi. Erdoğan'ın yanına kürsüye çıkan Haniye Başbakan ile kucaklaştı ve el ele grubu selamladı. Erdoğan, " Filistin'de seçilmiş Başbakan İsmail Haniye'ye şahsım ve grubum adına hoşgeldiniz diyorum. CHP Genel Başkanını makamlarında ziyaret ettiler. MHP ve BDP gruplarıyla görüşmeleri olacak. Saadet Partisi ile görüşmeleri olacak." dedi.

Erdoğan, BDP'yi Uludere Üzerinden Eleştirdi
Erdoğan, BDP'yi Uludere Üzerinden Eleştirdi
Erdoğan, BDP'yi Uludere Üzerinden Eleştirdi

Kaynak: CHA

Son Dakika Politika Erdoğan, BDP'yi Uludere Üzerinden Eleştirdi - Son Dakika


Son Dakika

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı 00:06 ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor 21:40 Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor
Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı 19:40 Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı Türkiye'nin gündemine 17:42 Türkiye'nin gündemine "Bana teşkilatın numarasını verin" sözleriyle oturan kurye beraat etti
Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor 15:56 Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor Barcelona'ya giden 17'lik Emre Demir'in hikayesi gençlere ilham oldu 14:42 Barcelona'ya giden 17'lik Emre Demir'in hikayesi gençlere ilham oldu
Advertisement