Erdoğan: "Bu Karşılıklı Gidiş Gelişler Firmaların Yatırımlarını Daha da Artıracaktır" - Santiago - Son Dakika

Erdoğan: "Bu Karşılıklı Gidiş Gelişler Firmaların Yatırımlarını Daha da Artıracaktır" - Santiago

02.02.2016 01:45

Görüntü Dökümü : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şili - Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşma Cumhurbaşkanı Erdoğan Şili'de Erdoğan, Şili-Türkiye İş Forumu'nda konuştu: "Hızla büyüyen ve uluslararası profilleri yükselen Türkiye ve Şili bu olumlu gelişmeleri ikili ilişkilerine de yansıtmalıdır.

Görüntü Dökümü :

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şili - Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşma Cumhurbaşkanı Erdoğan Şili'de

Erdoğan, Şili-Türkiye İş Forumu'nda konuştu:

"Hızla büyüyen ve uluslararası profilleri yükselen Türkiye ve Şili bu olumlu gelişmeleri ikili ilişkilerine de yansıtmalıdır. Türkiye'nin gelişen sanayisi için doğal kaynaklara olan ihtiyacı sürekli artıyor ve aramızdaki ticari ilişkilerin de bu minvalde daha da artacağı düşüncesindeyim"

"İşbirliğimizin daha da ilerletilmesi doğrultusunda sahip olduğumuz karşılıklı siyasi irade bugün bir kez daha teyit edilmiştir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hızla büyüyen ve uluslararası profilleri yükselen Türkiye ve Şili bu olumlu gelişmeleri ikili ilişkilerine de yansıtmalıdır. Türkiye'nin gelişen sanayisi için doğal kaynaklara olan ihtiyacı sürekli artıyor ve aramızdaki ticari ilişkilerin de bu minvalde daha da artacağı düşüncesindeyim" dedi.

Erdoğan, Şili - Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet ve Şili halkına gösterdikleri misafirperverlikten dolayı şükranlarını sunarak, iş forumunu düzenleyen SOFOFA ve DEİK yöneticilerine teşekkür etti.

" Güney Amerika'nın ilk Nobel Edebiyat Ödülü Şilili şair Gabriela Mistral'in güzel ülkesinde bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mistral'in "Her şey bekleyebilir çocuklar hariç/ Onlara 'yarın' diyerek cevap veremeyiz, onların ismi bugündür" dizeleriyle kalplere kazınmış önemli bir şair olarak hatırlandığını söyledi.

Şili'nin de Türkiye'nin ticaret ve ekonomik işbirliğini geliştirmek için yarınları beklemeden gerekli adımları hemen atmanın gerektiği önemli bir iş ortaklarından birisi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ziyaretimizi bu açıdan doğru zamanda atılmış bir adım olarak görüyoruz. Birbirinden hayli uzak coğrafyalarda yaşayan iki ülke halkının ekonomik ilişkiler yanında ortak kültürel temalarda buluşabildiğini de görüyoruz. Bu bakımdan Türk dizilerinin Şili'de kabul görmesi bizler için ayrı bir mutluluk vesilesidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şili ile Türkiye arasında diplomatik ilişki kurulmasının doksanıncı yıl dönümünün, bugün kültürel etkinliklerle kutlanacağına işaret ederek, şöyle devam etti:

"İşbirliğimizin daha da ilerletilmesi doğrultusunda sahip olduğumuz karşılıklı siyasi irade bugün bir kez daha teyit edilmiştir. Şu anda Şili'den 17 bin turist ülkemize gelmektedir. İnanıyorum ki Türk Hava Yolları ile atacağımız yeni adımlarda, bildiğiniz gibi şu anda dünyanın destinasyon olarak en çok destinasyonuna uçan firma şirket Türk Hava Yolları'dır ve bu yıl yeni yapacağı hamlelerle bunu daha da geliştirmenin kararlılığı içerisindedir. Non stop Santiago - İstanbul arasında bu tür atılacak adımlarla inanıyorum ki geleceğe yönelik çok daha farklı gelişmeler olacaktır.

Hızla büyüyen ve uluslararası profilleri yükselen Türkiye ve Şili bu olumlu gelişmeleri ikili ilişkilerine de yansıtmalıdır. Türkiye'nin gelişen sanayisi için doğal kaynaklara olan ihtiyacı sürekli artıyor ve aramızdaki ticari ilişkilerin de bu minvalde daha da artacağı düşüncesindeyim ve şu anda ben hedefin ilk etapta 1 milyar dolara ulaşmasının gereğine inanıyorum, bu noktada iş adamlarımızın sektörel bazda birbirleriyle kuracakları temaslar, ilişkiler gerek Şili'de gerek Türkiye'de yapılacak yatırımlar, gerekse üçüncü ülkelerde yapacakları yatırımlarla birlikte bu sürecin çok daha hızlanacağına ve güç kazanacağına olan inancım tamdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2014 yılında 562 milyon dolar olduğunu, bu rakamın 2015'te 471 milyon dolara gerilediğini hatırlatarak, bu rakamı ilk etapta 1 milyar dolara çıkarmanın mümkün olduğunu söyledi. Şili'de faaliyet gösteren 23 Türk sermayeli firmadan sadece birinin sabit yatırım yaptığına işaret eden Erdoğan, karşılıklı ziyaretlerle, Şili'de sabit yatırım yapan Türk firma sayısının artaracağına inandığını söyledi.

Türkiye'de yatırımı bulunan 8 Şili firmasının da yine bu karşılıklı ziyaretlerle artacağını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu karşılıklı gidiş gelişler inanıyorum ki bu firmaların yatırımlarını daha da artıracaktır. Tabi burada Sayın Başkana da az önce toplantıda ifade ettim, dedim ki 'bizler iş adamlarımızın karşısında fazla bulunmayacağız ama bir heyecan katma bakımından beraber orada olur da bu heyecanı sağlarsak ondan sonra bakanlarımız ve imzalar atılacak bu imzaların atılmasıyla birlikte inanıyorum ki bu süreci hızlandırma fırsatımız da olacaktır.' Bütün mesele birbirimize güvenmektir birbirimize inanmaktır ve barışın egemen olduğu bir dünyada özellikle siz iş adamlarımıza düşen görev çok daha fazladır iş adamlarının girdiği her yerde inanıyorum ki barış hakim olacaktır barış egemen olacaktır. Bunu yapmamız için hiçbir sebep yok siyasi liderler olarak bizde bu irade var bu irade olduğuna göre bu adımı atmamız da mümkündür diye düşünüyorum. Bugün gerek dar kapsamlı yaptığımız görüşmelerle gerek daha sonra heyetlararası yaptığımız görüşmelerle ve bakanlarımızın birbirleriyle yaptıkları görüşmelerle bu ziyaretin dolu dolu geçtiğine inanıyorum."

Erdoğan: Bu Karşılıklı Gidiş Gelişler Firmaların Yatırımlarını Daha da Artıracaktır - Santiago
Erdoğan: Bu Karşılıklı Gidiş Gelişler Firmaların Yatırımlarını Daha da Artıracaktır - Santiago
Erdoğan: Bu Karşılıklı Gidiş Gelişler Firmaların Yatırımlarını Daha da Artıracaktır - Santiago
Erdoğan: Bu Karşılıklı Gidiş Gelişler Firmaların Yatırımlarını Daha da Artıracaktır - Santiago

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Erdoğan: 'Bu Karşılıklı Gidiş Gelişler Firmaların Yatırımlarını Daha da Artıracaktır' - Santiago - Son Dakika


Son Dakika

Simge Sağın, Selin Ciğerci'den para istedi! Ünlü şarkıcı, aldığı cevap karşısında ne diyeceğini şaşırdı BB Erzurumspor'da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ve grip arasındaki farkları gösteren bir görsel paylaştı Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye maç sonu üç gönderme birden Senegalli eski milli futbolcu Papa Bouba Diop hayatını kaybetti Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Züleyha'sı Hilal Altınbilek'in paylaşımı, aşkını ortaya çıkardı 17 yaşındaki genç kız, evinde başından vurulmuş halde ailesi tarafından ölü bulundu Pasaport harçlarına zam geldi! İşte yeni fiyatlar