Erdoğan'dan "Dink Davası" Yorumu - Son Dakika

Erdoğan'dan "Dink Davası" Yorumu

18.01.2012 20:32
Erdoğan'dan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dink Davası'nın sonucuyla ilgili olarak ilk kez açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dink Davası"nın sonucuyla ilgili olarak, kararın kamuoyunda vicdani bir rahatsızlık yarattığını belirtirken, Temyiz sürecinin takip edilmesi gerektiğini söyledi. Cinayetten 32 saat sonra failini yakaladıklarını hatırlatan Erdoğan, konuyla ilgili yürütmeden istenen herşeyi yerine getirdiklerini söyledi.

Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dink Davası'yla ilgili yaptığı yorumlar Kanal D Ana Haber'de yayınlandı.

Dink davasının sonucunu değerlendiren Erdoğan, kararın kamuoyunda vicdani rahatsızlığa neden olduğunu belirtirken, "İzlediğim gerek televizyon yayınları, gerek okuduğum gazetelerde, kamuoyunda vicdani noktada bir rahatsızlık söz konusu. Fakat bu karar, nihai bir karar değil. Şimdi bunun tabi temyizi söz konusu. Temyizden ne çıkacağını şu anda kestirmek o da mümkün değil. Temyiz bu karar noktasında çok daha farklı bir kararı verebilir. Bunu da şu anda temyize gidecek bir süreç olduğu için, burada yorumlamamız doğru değil. Ama ben herşey burada bitmediği için ben temyiz sürecini izlemekte, takip etmekte fayda olduğuna inanıyorum. Temennim odurki, adalet bu noktada yerini bulur" diye konuştu.

"FAİLE BAŞKA BİR CEZA VERİLEMEZ"

Olayın failini 32 saatte yakaladıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, yürütmenin konuyla ilgili kendilerinden istenen herşeyi yerine getirdiğini söyledi. Erdoğan idam cezasının olmaması nedeniyle faile başka bir cezanın verilemeyeceğini belirterek, "Burada tabi beklentiler çok çok farklı. O beklentilere kısmet katılmak mümkün olduğu gibi, Geneline katılmam mümkün değil. Örneğin 32 saatte bu işin failini yakalamış bir hükümetiz biz, ondan sonrası yargıya ait bir süreçtir. Yargıya ait süreç uzamıştır. Hemen hemen 5 yıl oldu bu süreç." dedi.

"Dolayısıyla bu süreç içerisinde yargıdan yürütmeye ne intikal etmişse veya yürütmeden ne istenmişse, yürütme bunları yerine getirmiştir. Bundan sonra da böyle birşey olacak olursa da, yine yerine getirmeye devam eder." diyerek konu ile ilgili düşüncelerini dile getiren Başbakan sözlerine şöyle devam etti:

"Kamuoyu vicdanı bu noktada rahat değil ama faille ilgili verilmiş ceza bundan başkası da olmaz. Ağırlaştırılmış müebbet hapis, idam olmadığına göre bundan daha başka bir ceza verilmez. Bu konuyla ilgili olarak devlet, yargıyla gerekli çalışmalarını yaptı. Yargı da devletin bir unsuru. Bununla ilgili biz yürütme olarak bize ne dendiyse, bizden ne istendiyse bunlar yapıldı. Yakalama sürecinden tutunuz, ondan sonraki süreçlere kadar yine istenen ne olmuşsa bunlar yerine getirilmiş. Onun için de diğerlerinin biliyorsunuz yargılanma süreci devam etmiştir."

Erdoğan'dan Dink Davası Yorumu
Erdoğan'dan Dink Davası Yorumu
Erdoğan'dan Dink Davası Yorumu
Erdoğan'dan Dink Davası Yorumu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Erdoğan'dan 'Dink Davası' Yorumu - Son Dakika


Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı? Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu