Erdoğan-İohannis Ortak Basın Toplantısı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Erdoğan-İohannis Ortak Basın Toplantısı

Erdoğan-İohannis Ortak Basın Toplantısı

23.03.2016 19:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ve Romanya, Balkanlar'da birbirlerinin en büyük ticari ortaklarıdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ve Romanya, Balkanlar'da birbirlerinin en büyük ticari ortaklarıdır. Ülkemiz, Romanya'nın, Avrupa Birliği'nden sonraki en büyük ticari ortağıdır." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis ortak basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan, geçen yılın nisan ayında Bükreş'te İohannis'e resmi ziyarette bulunduğunu anımsatarak, samimi bir misafirperverlikle karşılandıklarını söyledi.

138. yılının idrak edildiği Türkiye-Romanya diplomatik ilişkilerin tarihi serüveninin, aynı zamanda bu ortak coğrafyadaki dost ve müttefik iki ülkenin karşılıklı saygıya dayalı dostluk ilişkisine işaret ettiğini belirten Erdoğan, yaptıkları ikili çalışma ve heyetlerarası görüşmeyle aradaki dostluk bağlarını güçlendirdiklerine inandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde mülteci krizi, NATO, Avrupa Birliği (AB), Suriye, Karadeniz işbirliği, Ukrayna, Moldova, Balkanlar, enerji alanında işbirliği ve terörizmle mücadele konularını ele alıp, değerlendirme fırsatı bulduklarını aktardı.

Bu hususlarda Romanya ile Türkiye arasındaki iradenin örtüştüğünü görmenin memnuniyeti içerisinde olduğunun altını çizen Erdoğan, "2011 yılında stratejik ortaklık seviyesine çıkan ilişkilerimizi de ekonomik ve savunma başta olmak üzere her alanda güçlendirmekte kararlıyız. Türkiye ve Romanya, Balkanlar'da birbirlerinin en büyük ticari ortaklarıdır. Ülkemiz, Romanya'nın, Avrupa Birliği'nden sonraki en büyük ticari ortağıdır. 2015 yılında 5,4 milyar olan ticaret hacmimizi, şu anda hedef olarak 10 milyar dolara çıkarmayı belirledik." diye konuştu.

"Romanya, bölgedeki Türk yatırımları için bir üs haline gelmiştir"

Erdoğan, Romanya'da yaklaşık 10 bin Türk firmasının bulunduğunu ve bunun çok ciddi bir rakam olduğunu belirtti. Bu firmaların sanayi, imalat, ticaret, bankacılık, emlak, inşaat ve ulaştırma gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini bildiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Romanya, 6 milyar doları aşan yatırım sermayesiyle bölgedeki Türk yatırımları için bir üs haline gelmiştir. Aynı şekilde Romanyalı iş adamlarını da Türkiye'de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Romanya'da yaşayan 70 bin soydaşımızla 20 bin vatandaşımız, aramızda güçlü bir dostluk köprüsü oluşturuyor. Romanya'daki Yunus Emre Kültür Merkezleriyle, İstanbul'daki Dimitri Kantemir Romen Kültür Merkezi ülkelerimiz ve insanlarımız arasındaki ilişlilerin gelişmesine katkı sağlıyor."

Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ofisinin yaklaşık bir yıldır Bükreş'te faaliyet gösterdiğine değinerek, Romanyalı kurumlarla işbirliği halinde eğitim, kültür, sağlık ve spor alanında birçok projeye de imza attığını dile getirdi. Erdoğan, "Bu arada Bükreş'te bir cami inşaatı için Romanya Müslümanları Müftülüğü'nün kullanımına arsa tahsis etti. İnşaat için gerekli izinlerin alınması süreci müftülük tarafından yürütülüyor. Türkiye olarak bu projeye elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Aynı şekilde bizler de Romanyalı hacılar için İstanbul'da bir şapel ve misafirhane inşa edilmesi için bir kaç arsa seçeneği belirledik. Bunları da değerli dostum İohannis ile paylaştım." ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da hazır bulundu.

(Sürecek)

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Erdoğan-İohannis Ortak Basın Toplantısı - Son Dakika


Advertisement