Erdoğan: Irak'ta Mezhep Tahrikçileri Yüzyıllar Boyunca Lanetle Anılacak - Son Dakika

Erdoğan: Irak'ta Mezhep Tahrikçileri Yüzyıllar Boyunca Lanetle Anılacak

03.01.2012 14:14
Erdoğan: Irak'ta Mezhep Tahrikçileri Yüzyıllar Boyunca Lanetle Anılacak, System.String[]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan askerlerinin çekildiği Irak'ta mezhep ve etnik çatışma çıkarmak isteyenlere sert uyarılarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan askerlerinin çekildiği Irak'ta mezhep ve etnik çatışma çıkarmak isteyenlere sert uyarılarda bulundu. Kerbela hadisesinde Hz. Hüseyin'in şehit edildiği topraklarda yeni çatışmalar yaşanmasının tüm İslam aleminin en büyük kaygısı olduğunu belirten Erdoğan, "Kerbela olayından 14 asır sonra acı hala devam ediyorsa, Irak'ta sebep olacak yeni bir mezhep çatışmasının acısı yüzyıllar boyunca dinmeyecek, bu mezhep çatışmasının tahrikçileri de yüzyıllar boyunca lanetle anılacaktır." dedi.

Parti grubundaki konuşmasında dış politika gelişmelere de değinen Başbakan, bugüne kadar Suriye'de 6 bin sivilin hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Erdoğan, "Halk iradesinin yansıması için desteğimiz devam ediyor. Birilerinin dediği gibi Türkiye bu ülkelerin iç işlerine karışmıyor. Sorunları dile getiriyoruz. 910 kilometre sınırımız olan Suriye ile ilgili sessiz kalmamız hiç mümkün değil. Bundan sonra da söyleyeceğiz." diye konuştu.

Filistin'den sevindirici haberler aldıklarını, Gazze Hükümeti'nin Başbakanı Haniye ile İstanbul'da uzunca bir görüşme yaptıklarını söyleyen Erdoğan, Filistin'deki bölünmüşlüğün parçalanmışlığın karşısında olduklarını belirtti.

Başka bir acının da Irak'ta yaşandığını dile getiren Erdoğan, Amerikan askerlerinin çekilmesiyle mezhep ve etnik kökenli gerilimin daha belirgin hale geldiğini ifade etti. Kerbela hadisesinin yaşandığı Hz. Hüseyin'in şehit edildiği bu topraklarda yeni çatışmalar yaşanmasının tüm İslam dünyasının en büyük kaygısı olduğunu belirten Erdoğan, Iraklılara daha bir muhabbetle daha samimiyetle birbirlerine sarılmaları çağrısında bulundu. Iraklıların birbirlerine husumet beslemesini kimsenin izah edemeyeceğine işaret eden Başbakan Erdoğan, "Kerbela olayından 14 asır sonra acı hala devam ediyor. Irak'ta sebep olacak yeni bir mezhep çatışmasının acısı yüzyıllar boyunca dinmeyecek bu mezhep çatışmasının tahrikçileri de yüzyıllar boyunca lanetle anılacaktır. Irak'taki tüm tarafları sağduyuya davet ediyoruz. Mezhep çatışmaması yaşanmaması için Türkiye olarak uyarılarımızı yapıyoruz. Saddam Hüseyin'e karşı olduğu gibi kardeşlerimizin yeni zulümler ve acılar yaşamaması gibi bir derdimiz var. Iraklı kardeşlerimiz bilsinler ki İslam dünyasının gözü onların üzerindedir. Kardeşlerine hayal kırıklığına uğratanları bu ümmet asla affetmeyecek asla hayırla yad etmeyecektir. Çatışmanın içine çekilmek istenen tüm kesimleri sağduyuya aklı selime ortak mesajları olan ilahi kitabın mesajlarına samimiyetle kulak vermeye davet ediyorum." değerlendirmesi yaptı.

Erdoğan: Irak'ta Mezhep Tahrikçileri Yüzyıllar Boyunca Lanetle Anılacak

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Erdoğan: Irak'ta Mezhep Tahrikçileri Yüzyıllar Boyunca Lanetle Anılacak - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak 00:54 Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti 00:22 Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı 23:40 Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı
Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 23:01 Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü 22:57 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü Inter, Altay Bayındır için Fenerbahçe'ye 10.5 milyon euroluk teklifte bulundu 21:26 Inter, Altay Bayındır için Fenerbahçe'ye 10.5 milyon euroluk teklifte bulundu
Çukur dizisiyle ünlenen Alperen Duymaz yangın söndürme çalışmalarına katıldı 20:21 Çukur dizisiyle ünlenen Alperen Duymaz yangın söndürme çalışmalarına katıldı Yangının sembol fotoğrafındaki genç kız konuştu: Zaman değişse de kadınlarımız hiç değişmedi 19:10 Yangının sembol fotoğrafındaki genç kız konuştu: Zaman değişse de kadınlarımız hiç değişmedi
Advertisement