Erdoğan: Öğrencilerin Burs ve Kredilerne Zam Yaptık-1 - Son Dakika

Erdoğan: Öğrencilerin Burs ve Kredilerne Zam Yaptık-1

03.01.2012 14:07
Erdoğan: Öğrencilerin Burs ve Kredilerne Zam Yaptık-1, System.String[]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılı itibariyle üniversite, master ve doktora öğrencilerinin kredi ile burslarına zam yapıldığını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılı itibariyle üniversite, master ve doktora öğrencilerinin kredi ile burslarına zam yapıldığını açıkladı.

Ameliyatının ardından parti gurubunda ilk kez konuşan Erdoğan, 2012 yılının ilk grup toplantısında AK Partilileri selamladığını dile getirdi. Konuşmasına "2012 yılının ülkemiz, milletimiz tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Huzur ve barış getirmesi temennisinde bulunuyorum." sözleriyle başlayan Erdoğan, ekonomik gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Avrupa'da hükümetlerin seçim kaygısıyla küresel ekonomik krize karşı tedbir almakta zorlandıklarını kaydeden Erdoğan, güçlü bir liderlik sergileyemedikleri için küresel krizin tahribatının daha yüksek olmasına zemin hazırlandığına dikkat çekti. Türkiye'de ise 2011 seçim yılı olmasına rağmen tüm dünyada takdirle izlenen bir performans sergilendiği bilgisini veren Erdoğan, şu örnekleri verdi:

"Yüzde 8,2 oranında büyüme kaydettik. Bu oranla Çin'den sonra dünyada en hızlı büyüyen ülke olduk. 2011 yılının ilk 9 ayında yüzde 9,6 gibi çok yüksek bir orana ulaştı. 3 dönemlik milli gelir 589 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 1 trilyon dolar milli gelir sınırına çok yaklaştık. 2011 yılında aynı şekilde işsizlikte sevindirici gelişmelere şahit olduk. Yüzde 8,8 gibi rekor düzeyde düşük bir seviyeye geriledi. İhracat 134,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat da kriz öncesi dönemin rakamlarını aştık. Tüm ihracatçılarımıza, firmalarımıza, üreticilere birliklere, milletim adına, kabinem adına şükranlarımı sunuyorum."

ÇALIŞANLARI ENFLASYON EZDİRMİYORUZ

Çalışanları enflasyona ezdirmediklerini kaydeden Erdoğan, enflasyon üzerinde artış sağlandığını söyledi. Asgari ücrette bütçede yüzde 3 artı 3'lük artış öngörülmesine rağmen şartları zorlayarak asgari ücrete yüzde 12,4 artış sağladıklarını kaydetti. İlk altı ay için 701 olarak belirlenen asgari ücretin 2002 yılında 184 lira olduğunu hatırlatan Erdoğan, 9 yıl boyunca asgari ücreti enflasyona ezdirmediklerini yüzde 73 artışı gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

BURS ZAMLARI

AK Parti iktidarı öncesinde aylık 45 lira burs ve kredi verildiğini, 3 aydan 3 aya ödeme yapıldığını vurgulayan Erdoğan, "Burs ve kredileri her ay öğrencilere ödüyoruz. 2012 yılında burs ve kredi miktarını arttırıyoruz. Üniversite öğrencilerine bu miktarı 1 Ocak 2012 itibariyle 260 liraya çıkarıyoruz. Beslenme yardımını 180 liraya yükseltiyoruz." dedi.

Master öğrencilere 480 lira verildiğini, bunu da 520 liraya çıkardıklarını dile getiren Başbakan, doktora öğrencilerine verilen 720 lirayı da 780 liraya yükselttiklerini ifade etti. Kredi yurtların 450 bin öğrenciye kredi verdiğine dikkat çeken Erdoğan, "Biz isteyen her öğrenciye kredi veya burs veriyoruz. Şimdi 1 milyon 173 bin öğrenciye kredi veya burs veriyoruz. Bu da yüzde 160'lık bir artış demek. Kredi Yurtlar Kurumu'nun yatak kapasitesi 260 bin kişiye ulaştı. Yıl sonu itibariyle 310 bin sayısına ulaşacak." diye konuştu.

Tarım sektörünü ve tüketiciyi yakından ilgilendiren düzenlemenin yürürlüğe gireceğinin altını çizen Erdoğan, "Vatandaşımız daha ucuz ve kaliteli ürüne ulaşmasını sağlıyor. Azeri Doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz projesinden yılda 16 milyar metreküp doğalgaz taşınacak. 6 milyar metreküpü bizde kalacak diğeri Avrupa'ya naklediliyor." bilgilerini verdi.

Erdoğan: Öğrencilerin Burs ve Kredilerne Zam Yaptık-1

Kaynak: CHA

Son Dakika Politika Erdoğan: Öğrencilerin Burs ve Kredilerne Zam Yaptık-1 - Son Dakika


Son Dakika

Pendik'te dehşet evi! Fidye için kaçırdıkları şahsı para alamayınca öldürüp bahçeye gömdüler 18:23 Pendik'te dehşet evi! Fidye için kaçırdıkları şahsı para alamayınca öldürüp bahçeye gömdüler Ece Erken ve eşi gelen 20 bin liralık hesaba sitem edince kavga çıktı 18:10 Ece Erken ve eşi gelen 20 bin liralık hesaba sitem edince kavga çıktı Olimpiyatlara damga vuran basketbolcu robot! Attığı her atış basket oldu 17:44 Olimpiyatlara damga vuran basketbolcu robot! Attığı her atış basket oldu
Artvin'de yaşanan sel felaketinden yeni görüntü! Mahsur kalan çiftin mucize kurtuluşu kamerada 17:21 Artvin'de yaşanan sel felaketinden yeni görüntü! Mahsur kalan çiftin mucize kurtuluşu kamerada Polis baskını Beckham'ın tadını kaçırdı! Oğlunun işlediği suç yüzünden 45 dakika sorgulandı 16:24 Polis baskını Beckham'ın tadını kaçırdı! Oğlunun işlediği suç yüzünden 45 dakika sorgulandı Gündüz vakti fuhuş rezaleti! Yanlarındaki küçük çocuğa aldırış etmeden, bir araçtan inip diğerine bindiler 15:51 Gündüz vakti fuhuş rezaleti! Yanlarındaki küçük çocuğa aldırış etmeden, bir araçtan inip diğerine bindiler
Korkunç kaza! Testereyle ağaç budarken eli kayan adam, kendi boğazını kesti 15:43 Korkunç kaza! Testereyle ağaç budarken eli kayan adam, kendi boğazını kesti Cübbesini çıkaramadan yere yığıldı! İmam, öğle namazını kıldırdıktan sonra vefat etti 15:30 Cübbesini çıkaramadan yere yığıldı! İmam, öğle namazını kıldırdıktan sonra vefat etti
Advertisement