Ereğli'de Tersanelere Teşvik Sağlanması - Son Dakika

Ereğli'de Tersanelere Teşvik Sağlanması

05.01.2012 15:00
Ereğli'de Tersanelere Teşvik Sağlanması, System.String[]

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası (BKDTO) Başkanı İrfan Erdem, "İnşallah yeni çıkacak teşviklerle tersanelerimizin kurtarılması ve işçilerimizin geri dönmesi sağlanacak" dedi.

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası (BKDTO) Başkanı İrfan Erdem, "İnşallah yeni çıkacak teşviklerle tersanelerimizin kurtarılması ve işçilerimizin geri dönmesi sağlanacak" dedi.

Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Ankara'da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfak Hisarcıklıoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarları ve ilgili genel müdürlerin bulunduğu toplantı yaptıklarını söyledi.

Toplantıda, Ereğli'deki tersanelerin durumu ve gelişmeleri hakkında bilgiler aktardığını belirten Erdem, şöyle konuştu:

"Yaşanan krizle beraber ilçedeki bazı tersanelerin kapandığını, yaklaşık 8 bin kişinin de işsiz kaldığını Başbakanlık dahil bir çok birime rapor halinde aktardığımı anlattım. Tersanelerin kurtuluşuna yönelik çabalarımız olduğunu ifade ettim. Bazı çözüm önerilerinde de bulundum. Toplantıda, bölgenin yeni teşvik kapsamına alınması görüşüldü. Önceki dönemlerde gemi yaptıran armatörlere sağlanan teşvik 2004'de kaldırılmıştı. Yeni çıkacak teşvik yasasında ise hem gemi yapacak armatörlere hem de tersane sahiplerine teşvik verilecek. Tersanelerin elektrik, sosyal güvenlik sigorta prim borçları indirimi sağlanacak. Tersane borçlarının Kredi Garanti Fonu içinde taksitlendirilerek ödenmesi imkanı olacak. Ereğli, bölgesel olarak ikinci dereceden, üçüncü derece teşvik kapsamına alınacak. Bu sayede ilçedeki tersaneler büyük kazanım elde etmiş olacak. İnşallah yeni çıkacak teşviklerle tersanelerimizin kurtarılması ve işçilerimizin geri dönmesi sağlanacak."

- ZONGULDAK

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ereğli'de Tersanelere Teşvik Sağlanması - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı