'ergenekon Davasında Gazeteciler, Gazetecilikten Dolayı Yargılanmıyor' - Son Dakika

'ergenekon Davasında Gazeteciler, Gazetecilikten Dolayı Yargılanmıyor'

12.01.2012 16:36
'ergenekon Davasında Gazeteciler, Gazetecilikten Dolayı Yargılanmıyor', System.String[]

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mustafa Balbay, İçeride 96 gazeteci tutuklu, bizim terörün bir parçası haline getirilmemesini rica ediyorum.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mustafa Balbay, İçeride 96 gazeteci tutuklu, bizim terörün bir parçası haline getirilmemesini rica ediyorum. Gazeteciler gazetecilik faaliyeti nedeniyle yargılanıyor." iddiasında bulundu. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Balbay'a, "Burada gazetecilikten dolayı gazeteciler yargılanmıyor. İddianamedeki isnatlar belli." cevabını verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında tutuksuz sanık Tuğamiral İlker Güven'in ifadesiyle devam edildi. Duruşmada, Güven'in soruşturma aşamasında verdiği emniyet ve savcılık ifadeleri okundu.

1994-1998 yılları arasında Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası üyesi olduğu bilgisini de verdi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanık Güven'e Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Mason Locası'na üye olduğu bilgisini verdiğini hatırlatarak, "ADD'de önemli bir görevdesiniz. Bu iki dernek yapısı birbiriyle örtüşüyor mu?" diye sorunca "Mason locaları farklı algılanıyor. Siyonist oluşumlar değildir. ADD ile tabii ki çok farklı ilkeleri vardır. Buluştukları nokta ise sevgidir. Aralarındaki benzerlik Kanarya severler ile Fenerbahçeliler Derneği kadardır." cevabını verdi.

'Dost toplantısı' ya da 'Arkadaş grubu' gibi toplantıların ne amaçla yapıldığını soran Savcı Pekgüzel, Güven'den bu gruba katılanlar hakkında bilgi vermesini istedi. Güven ise, "Tasavvuf grubuna katılmıştım. O gruba katılan kişilerden oluşu." dedi.

Bu arada, İlker Güven'in çapraz sorgusu sırasında söz alan Mustafa Balbay, "Sorgu sırasında hiç adım geçmemesine rağmen 'genç subaylar rahatsız' başlıklı yazımla ilgili olarak Savcı Pekgüzel adımı tekrar ortaya attı. Bu yazımda ben Başbakan ile Genelkurmay Başkanı arasındaki görüşmeyi yazmıştım. Geçen hafta 4 gazeteci Genelkurmay Başkanı ile görüştü ve genelkurmay başkanının açıklamasını ayrı ayrı yazdılar. Geçen hafta MİT müsteşarı basın mensuplarını kabul etti. Hassas bir dönemden geçiyoruz. İçeride 96 gazeteci tutuklu, bizim terörün bir parçası haline getirilmemesini rica ediyorum. Gazeteciler gazetecilik faaliyeti nedeniyle yargılanıyor." iddiasında bulundu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Burada gazetecilikten dolayı gazeteciler yargılanmıyor. İddianamedeki isnatlar belli." cevabını verdi. Balbay da, "O zaman savcılık da 'Balbay şu faaliyetin içinde desin' ona göre soru sorsun." ifadelerini kullandı.

İddianamede sanık İlker Güven, 'Ergenekon silahlı terör örgütünün üyesi olmak' ve 'Yasaklanan belgeleri temin etmek'le suçlanıyor.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'ergenekon Davasında Gazeteciler, Gazetecilikten Dolayı Yargılanmıyor' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Ermenistan'a ait 400 askerin bulunduğu 556'ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz hale getirildi Cem Yılmaz'dan Fahrettin Koca'ya çağrı: Sağlık personellerine moral toplantısı verin, ücret almadan gelirim Barcelonalı Pedri, Ferencvaros maçına taksiyle geldi, elindeki market poşeti dikkat çekti Son Dakika! Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi 1 Ocak'a kadar sıfırlandı Yasaklı saatlerde alkol satana 320 bin liraya kadar ceza kesilecek 13 yaşındaki oğlu öldürülen anne: Bıçak görmeye dayanamıyorum Künefeyi çikolata ile buluşturan usta, talebe yetişemiyor Masumlar Apartmanı'nın 6. bölüm final sahnesi izleyicileri ekrana kilitledi