Ergenekonda Tuncay Güney Mülakatının Kaydı İzleniyor - Son Dakika

Ergenekonda Tuncay Güney Mülakatının Kaydı İzleniyor

01.10.2012 20:40
Ergenekonda Tuncay Güney Mülakatının Kaydı İzleniyor, System.String[]

Ergenekonda, Tuncay Güney'in görüntü ve sesi ile Ümit Oğuztan'ın sesinin bulunduğu kayıtların bazı eksikliklerinin giderilmesi için yeniden çözüm yapılacak.

Ergenekon davasında, 2001 yılında Tuncay Güney'in görüntü ve sesi ile Ümit Oğuztan'ın sesinin bulunduğu mülakat kayıtlarının bazı eksiklik ve kelime yanlışlarının giderilmesi için yeniden çözüm yapılmasına karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında, eski İstanbul Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu'nun tanık olarak dinlendiği duruşmada Tuncay Güney'in 2001 yılına ait mülakatına ilişkin kamera kayıtlarının izlenmesine devam edildi.

Görüntüler izlettirildiği sırada İhtiyaroğlu, açıklama yapmak için söz istedi. Güney'e, mülakata başlamadan önce "Seni kim gönderdi?" diye sorduğunu belirten İhtiyaroğlu, "Güney, CIA'ya çalıştığını, Amerika'nın Komünizmle mücadele için NATO tarafından kurulan örgütü tasfiye etmeye çalıştığını, kendisinin görevlendirildiğini anlattı" şeklinde açıklama yaptı.

İhtiyaroğlu'nun açıklaması üzerine savcı Mehmet Ali Pekgüzel, "CIA ajanı. Casusluk suç. Bunu bildirdiniz mi?" diye sordu. Soruşturmaya isteyerek katılmadığını ve bir şey yapmadığını belirten İhtiyaroğlu ise "Bir şey yapmadım. Güney benim suçlum değildi. Keşke söyleseydim. İnsanın basireti bağlanıyor." cevabını verdi. İhtiyaroğlu, "Güney'in mülakatına ara vermiştik ki şube müdürü Adil Serdar Saçan ile tartıştık. 'Bunu teröre gönder.' dedim. O proje izni almaya karar verdi." dedi. Güney'in birileri tarafından doldurulduğunu iddia eden İhtiyaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "İstihbarat Şube Müdürlüğü, Güney'in telefonlarını dinlemiş. Görüntülerini de kasete çekmişler. Bu konu İstihbarat Şube'ye nasıl geldi? Neye göre dinleme kararı alınmış ve nasıl dinlenmiş bilmiyorum. İşin garibi aynı dönemde Peker konusunda biz de çalışıyorduk."

Duruşmaya ara verildiği sırada Başkan Hüsnü Çalmuk, duruşma araları sırasında sanıklar ile avukatları arasında bazı belge alışverişi ya da fiziksel temasta bulunduklarını belirlediklerini belirterek, bundan sonra ara sırasında sanıkların salondan çıkarılmasını kararlaştırdıklarını açıkladı. Çalmuk, Tuncay Güney ile Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Ümit Oğuztan'ın 2001'deki mülakatına ilişkin video kayıtlarının, eksiklikler ve bazı kelime hatalarının giderilmesi amacıyla yeniden çözümlerinin yapılmasına karar verdiklerini de sözlerine ekledi.

Güney'in mülakat görüntü kayıtlarının 46'ncı dakikasında Başkan Hüsnü Çalmuk duruşmaya ara verdiklerini ve yarına ertelediklerini açıkladı. Çalmuk, mülakat kayıtlarının tamamının 2 saate yakın olduğunu belirterek, yarınki duruşmada mülakat görüntüsüne kaldığı yerden devam edeceklerini söyledi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Ergenekonda Tuncay Güney Mülakatının Kaydı İzleniyor - Son Dakika


Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici