Ergün: Sanayimiz, Dünyadaki Belirsizliğe Rağmen Büyümesini Sürdürüyor - Son Dakika

Ergün: Sanayimiz, Dünyadaki Belirsizliğe Rağmen Büyümesini Sürdürüyor

09.01.2012 13:55
Ergün: Sanayimiz, Dünyadaki Belirsizliğe Rağmen Büyümesini Sürdürüyor, System.String[]

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye sanayisinin dünyada yaşanan her türlü belirsizliğe rağmen güçlü büyümesini sürdürdüğünü belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye sanayisinin dünyada yaşanan her türlü belirsizliğe rağmen güçlü büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Ergün, iktidar olarak bu dönemde yatırım ortamını iyileştirerek sanayicinin önünü açtıklarını da vurguladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, 2011 yılı Kasım ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Kasım ayında sanayi üretim endeksinin önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 artış; takvim etkisinden arındırılmış endeksin de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artış; ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 2,5 oranında azalış gösterdiğini ifade eden Ergün, her üç seride de 2005 yılından bu yana en yüksek kasım ayı sanayi üretim endeksi değerlerine ulaşıldığını dile getirdi.

Türkiye sanayisinin dünyada yaşanan her türlü belirsizliğe rağmen güçlü büyümesini sürdürmeye devam ettiğini aktaran Ergün, "Hükümet olarak biz de yatırım ortamını iyileştirerek sanayicimizin önünü açmaya devam ediyoruz. Ülkemizin yaşadığı yapısal dönüşüm, piyasaların istikrara kavuşmasını sağlamış, sanayicilerimiz önünü görür hale gelmiş ve uzun vadeli yatırımlar yapmaya başlamışlardır. Sanayi üretimindeki artış, güven ve istikrar ortamı sayesinde yapılan yatırımların bir sonucudur. Bugün geldiğimiz noktada sanayicimizin finansmana erişimi kolaylaşmış, bulduğu finansmanın vadesi de uzamıştır. Yine sanayi üretimindeki bu artış rakamlarının, ülkemiz açısından büyük bir sorun olarak görülen işsizlik sorununa da olumlu bir katkı verdiğini, artan istihdam oranlarından görebiliyoruz. Diğer taraftan, ülkemiz ekonomisindeki kırılganlıkları da yakından takip ediyor ve bu kırılganlıklar için çözüm üretiyoruz. Cari açık için aldığımız kısa vadeli tedbirler sonuç vermeye başladı. Şimdi orta ve uzun vadeli tedbirleri devreye sokuyoruz. Yeni teşvik paketinin hazırlıklarını son aşamaya getirdik. Teşvik paketinin en önemli özelliklerinden birisi, teşviklerin cari açık veren sektörlere göre planlanması ve uzun vadede yüksek katma değerli ürünlerin üretimine dönük yapısal değişimin gerçekleştirilmesidir." dedi.

Orta Vadeli Program'da 2012 yılı için yüzde 4 gibi bir büyüme hedefi belirlediklerinin altını çizen Ergün, Türkiye'nin yine reel sektör eliyle, üreterek büyümeye devam edeceğini düşündüklerinden söz etti. Teşvik paketi, yerli ve yabancı girişimciler için Türkiye'nin yatırım cazibesini iyiden iyiye artıracak, büyümeye de önemli bir katkı vereceğini vurgulayan Bakan Ergün, şunları kaydetti:

"Türkiye'de reel sektörün rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalarımız da sürüyor. Geçtiğimiz günlerde, kamudan ve özel sektörden 32 farklı kurum temsilcisini bir araya getiren Girişimcilik Konseyi'ni kurduk. Konsey'in yapacağı çalışmalar, ülkemizde girişimciliğin, özellikle yenilikçi girişimciliğin artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Yine geçtiğimiz günlerde, önce asansör üreticilerini, ardından tıbbi cihaz üreticilerini, başta kamu olmak üzere tüm yerli üreticilerle buluşturan toplantılar yaptık. Bu toplantılarda, sektörlerin kapasiteleriyle iç piyasanın ihtiyaçlarını eşleştirmeye çalıştık. Şu hususu hep hatırlamak gerekiyor. Türkiye gibi genç ve büyük nüfusa sahip bir ülkede, firmalarımız için en büyük teşvik, iç pazarın ağırlıklı olarak yerli ürünleri talep etmesi olacaktır. Böyle bir bilinç ile hareket ettiğimiz takdirde, ülke olarak ekonomide sürdürülebilir büyümeyi yakalamak ve 2023 hedeflerine ulaşmak çok daha kolay olacaktır."

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Ergün: Sanayimiz, Dünyadaki Belirsizliğe Rağmen Büyümesini Sürdürüyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Polisin 'dur' ihtarına uymadı, 7'nci kez alkollü yakalandı! Ehliyetine 2046 yılına kadar el konuldu 2 kişinin yaralandığı kazada 4 milyonluk araç kullanılmaz hale geldi Fenerbahçe'nin Szalai transferi KKTC'yi karıştırdı! Siyasiler sosyal medyadan birbirine girdi Malatya'da dini nikahlı çift, boğazları kesilmiş halde ölü bulundu Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu Tutuklanan Savunma Sanayii Başkanlığı casusunun ifadesi ortaya çıktı Amerika'da gündem Trump ailesi! Şimdi de Ivanka'nın tuvalet zulmü olay oldu