Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Erkekler Çareyi Protein Tozlarında Arıyor - Son Dakika

Erkekler Çareyi Protein Tozlarında Arıyor

Dizilerde rol alan kaslı, güzel fizikli erkekler sayesinde Türkiye'de protein tozları satışları patladı.

03.01.2012 - 13:16,

Reklam ve dizilerde gördüğü kaslı vücuda özenen erkekler çareyi protein tozlarında arıyor…

Yakamoz Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kurtuluş, bünyelerinde bulunan sporcu gıdaları satışında Türkiye'nin en büyük internet sitesi protein7.com'da son zamanlarda protein tozlarına inanılmaz bir talebin olduğunu söyleyerek "Kaslı ve güzel vücutlu oyuncuların yer aldığı reklamlar, Spartacus, Kuzey ve Güney gibi diziler sayesinde Türk erkekleri kas yapmaya yöneldi. Ekranlarda gördükleri kaslı oyuncuların, vücut gelişiminde protein tozu kullandıklarını öğrenen birçok kişi de aynı yolu izleyerek protein tozlarına yöneldi" dedi.

Dizilerde rol alan kaslı, güzel fizikli erkekler sayesinde Türkiye'de protein tozları satışları patladı. Kaslı vücudu olmasını isteyen birçok erkek de aynı yolu izleyerek protein tozlarına yöneldi. Yakamoz Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kurtuluş, bünyelerinde bulunan sporcu gıdaları satışında Türkiye'deki en büyük internet sitesi protein7.com'da protein tozlarına karşı talebin inanılmaz derecede arttığını söyledi.

Türkiye'de en çok 18-30 yaş gurubu erkeklerin sporcu gıdaları kullandığını ifade eden Kurtuluş, "Türk erkekleri artık fiziklerine özen gösteriyor. Özellikle üniversite öğrencileri ve bekar erkekler fiziklerine daha çok dikkat ediyor. Birçok kişi televizyon ekranlarında gördükleri güzel vücutlu oyunculara özeniyor ve onlar gibi bir vücuda sahip olmak istiyor. Eskiden reklamlarda kadın mankenler kullanılırken, günümüzde artık kaslı vücudu olan erkekler kullanılıyor. Spartacus'ten sonra Kuzey ve Güney'de oynayan Kıvanç Tatlıtuğ'un vücudu Türk erkeklerini harekete geçirdi. Ekranlarda gördükleri kaslı oyuncuların, vücut gelişiminde protein tozu kullandıklarını öğrenen birçok kişi de aynı yolu izlemeye başladı, çünkü sonuç ortada." dedi.

'KAS'LAR ORTAYA ÇIKTI, METROSEKSÜELLİK BİTTİ

Kaslı vücuda sahip olmanın erkekler arasında adeta bir 'trend' haline geldiğine değinen Hasan Kurtuluş, "Eskiden metroseksüellik ön plandaydı. Son iki senedir ise kaslı vücut popüler oldu" diye konuştu. Bilinenin aksine doğru kullanıldığı zaman sporcu gıdalarının herhangi bir zararı olmadığını ifade eden Kurtuluş, şunları söyledi:

"Spor yaparken vücudumuz en çok protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyar. Temel amaç, alınan karbonhidratla enerji sağlayıp, proteinle çalıştırdığınız kası yapılandırmaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini karşıladığınızda vücudunuz doğru bir şekilde gelişim gösterir. Bunun için protein içeren yiyecekler tüketmeniz şart. Bunlar; et, süt, yumurta ve protein içeren tahıllardır. Spor yapan kişilerin spor yapmayanlara göre beslenme ve protein ihtiyacı çok daha fazladır. En iyi sonuca ulaşmak ve emeklerinizin karşılığını almak için, eksik kalan oranlarda dışarıdan takviye almak gerekiyor. Ayrıca bu besinleri alırken birçok kilo ve kolesterol yapıcı gıdalarda almış olursunuz. Bunu en aza hatta sıfıra indirmek için protein tozlarını kullanmak en doğrusudur. Tabi ki aldığınız öğünlerin ve besinlerin yerini tutmaz çünkü protein tozları ek gıda sınıfındadır. İstenilen verimi alabilmek için günlük beslenme şeklinize devam edip bu tozları da doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Aksi takdirde gereken verimi alamazsınız."

SAĞLIĞA ZARARLARI YOK

Protein tozlarında dikkat edilmesi gereken en büyük hususun ham maddesi olduğunu vurgulayan Kurtuluş, "Proteinleri peynir altı suyu (whey) proteini, süt proteini, yumurta proteini ve bitkisel proteinler olarak inceleyebiliriz. Sporcular vücut ihtiyaçlarına göre farklı protein takviyeleri kullanırlar, ençok tercih edilen protein peynir altı suyu (whey) proteinidir. Çünkü vücut tarafından kaslara en hızlı ulaştırılan protein tozudur. Çoğu sporcu idmandan yarım saat önce ve idman hemen sonra ihtiyacı olan protein tozunu kullanmaktadır.

Bunun yanında geceleri yatmadan önce yavaş işleyen casein protein tercih edilmektedir. Böylece uyku süresince vücut tarafından kaslara protein gönderimi sağlanmaktadır. Protein tozlarının en doğru kullanım şekli, hedefiniz, antrenmanınız ve beslenmenize göre hesaplanarak, alınması gereken protein miktarının belirlenerek kullanılmasıdır. Protein tozları öğün olarak kullanılmamalıdır. Öğünlere takviye besin olarak ve gereken performansta idman yaptıktan sonra kullanıldığında maksimum verim sağlanır" ifadesini kullandı.

KARIN BAKLAVALARI ARTIK HAYAL DEĞİL!

Sporcu gıdaları doğru kullanıldığı takdirde kişinin kaslı bir vücuda sahip olabileceğini söyleyen Hasan Kurtuluş, "Pazulu kollar ve karın baklavaları hayal olmaktan çıktı artık. Düzenli bir spor ve doğru ürünler eşliğinde istenilen vücuda ulaşılabilir" dedi. Protein7.com'da en çok satılan sporcu gıdaları arasında Xpro protein tozlarının olduğunu dile getiren Kurtuluş, "Süt ve süt kaynaklarından elde edilen ürünler olduğu için sağlığa zararları yok. Aynı zamanda sporcunun en iyi yardımcısı" diye konuştu.

ERKEKLER ARTIK LİGHT ÜRÜNLERİ TERCİH EDİYOR

Sağlıklarına ve Fiziklerine özen gösteren erkeklerin 'light' ürünleri tercih ettiğini belirten Hasan Kurtuluş, "Eskiden light ürünler erkekler tarafından ilgi görmüyordu. Erkek adam light kullanır mı düşünceleri hakimdi. Fakat toplumuzda artık 7den 70 erkek bayan herkes sağlığını düşünüyor. Fırsat buldukça da spor yapıyor. Günümüzde birçok erkek şeker yerine tatlandırıcı, beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek ve light süt ürünlerini tüketiyor. Bu ürünleri kullanmak sağlık ile beraber fit vücudu korumak içinde çok etkili oluyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Erkekler Çareyi Protein Tozlarında Arıyor - Son Dakika


Advertisement