'Ermenilerin Katlettiği Türklerin Cenazeleri 52 Günde Defnedilebildi' - Son Dakika

'Ermenilerin Katlettiği Türklerin Cenazeleri 52 Günde Defnedilebildi'

12.03.2012 14:43
'Ermenilerin Katlettiği Türklerin Cenazeleri 52 Günde Defnedilebildi', System.String[]

Erzurum'un düşman işgalinden kurtarılışının 94.yıl dönümü törenlerle kutlanıyor.

Erzurum'un düşman işgalinden kurtarılışının 94. yıl dönümü törenlerle kutlanıyor. Özel Aziziye Anadolu ve Fen Lisesi'nin de destek verdiği kutlamalar, TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı Mahmut Kıvanç ve bağlama sanatçısı Soner Mızrak'ın mini konseri ile başladı. Programda konuşan Palandöken Belediye Başkan Yardımcısı Tarihçi-Yazar Muzaffer Taşyürek, Ermenilerin katlettiği Müslüman Türklerin cenazelerinin 52 günde ancak defnedilebildiğini söyledi.

Programın son bölümünde söz alan Tarihçi-Yazar Muzaffer Taşyürek ise tarihte ilim ve ticaret merkezi olan Erzurum şehrinin 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında büyük acılar yaşadığını hatırlattı. Rusların değişik zamanlarda şehri ele geçirmeye çalıştığını ve Sarıkamış faciasından sonra savunmasız kalan bu toprakların Rus Ordusu ve Ermeni çetelerin eline geçtiğini dile getiren Taşyürek, o dönemde yoğun bir göç yaşandığını, Kazım Karabekir Paşa'nın 12 Mart'ta Erzurum'a girdiğinde her taraf insan ölüleriyle dolu harabe bir şehirle karşılaştığını ifade etti. 52 günde cenazelerin defin işleminin ancak bittiğinin altını çizen Taşyürek, "Bu kıyımlar Rus ordusundan ziyade onların göz yumduğu Ermeni çetelerin işidir. Bu da belgelerle sabittir. Küllerinden tekrar bu günlere gelen şehrimizin yaşanan acıları unutmadan ve gaflete düşmeden tekrardan dünyada söz sahibi bir marka olması için el birliği içinde çalışmamız gerekiyor." dedi.

Programın açılışında konuşan Özel Aziziye Anadolu ve Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Hasan Basri Tokcan da tarih bilincinin öneminden bahsederek, tarihin tekrar etmemesi için hatalardan ders almak gerektiğine dikkat çekti.

'Ermenilerin Katlettiği Türklerin Cenazeleri 52 Günde Defnedilebildi'
'Ermenilerin Katlettiği Türklerin Cenazeleri 52 Günde Defnedilebildi'

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Ermenilerin Katlettiği Türklerin Cenazeleri 52 Günde Defnedilebildi' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 26 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 174 kişi vefat etti, 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Reform görüşmelerinin ilki yarın TÜSİAD'la yapılacak Yaşlı adam, traktörünü tamir etmek isterken yanarak can verdi Tartışmalı Astrazeneca-Oxford aşısıyla ilgili bomba itiraf: Hata yaptık Korona yasağını delen vatandaştan şaşırtan savunma: Adana'dan geldim, Adana'da yasak yok Kazada aracından çatıya fırlayan sürücünün arkadaşı konuştu: Şaşırdık, anlam veremedik Model Brittany Rhea Phillips, üzerinden geçen aracın altında can verdi! Ezen kişi çocuğunun babası çıktı Antalya'da sokakta yunus polisi üniforması ve teçhizatı yakan şüpheli aranıyor