Ermenistan'a yapılan yardımlar İran'daki 35 milyon Türk'ü ayaklandırdı - Son Dakika

Ermenistan'a yapılan yardımlar İran'daki 35 milyon Türk'ü ayaklandırdı

02.10.2020 00:59

Azerbaycan'ın işgal edilmiş toprakları olan Dağlık Karabağ'ı geri alma harekatı karşısında Ermenistan'ın yanında yer alan ve yardım gönderen İran, ülkede yaşayan 35 milyon Türk'ü ayaklandırdı.

Ermenistan'ın Azerbaycan'da sivilleri hedef almasının ardından Azerbaycan ordusunun başlattığı operasyonda ağır yenilgiler alan Ermeni güçlerine İran'dan destek geldi. İran'ın Ermenistan'a gönderdiği silah, mühimmat ve gıda yardımı Güney Azerbaycan'da yaşayan Türkleri kızdırdı. İran görüntüleri yalanlasa da yarım konvoylarını görüntüleyen Güney Azerbaycanlılar, İran yönetimine karşı protesto gösterileri başladı.

İran sınırları içinde yer alan Güney Azerbaycan başkenti olarak biline Tebriz'de, halk sokağa döküldü. Güney Azerbaycanlı aktivistlerin çağrısı üzerine Tebriz, Erdebil, Urmu, Sulduz ve Zencan sokaklarında, "Karabağ bizimdir bizim olacak, Nurduz Gümrüğü Kapatılsın, İleri, İleri Azerbaycan askeri" sloganları atıldı.

İRAN'DA GÜNEY AZERBAYCAN'DAKİ TÜRKLER AYAĞA KALKTI

Tebriz'deki eylemlerden yayımlanan videolarda, halkın pazar meydanına doğru yürüdüğü görülüyor. Sosyal medya ve Güney Azerbaycan halkının geçen haftadan beri İran hakimiyeti üzerindeki baskısından dolayı şu ana kadar Tebriz'de, polis ve silahlı güçlerin ağır müdahalesi tespit edilmedi. Ancak edinilen son bilgilere göre, İran polisinin bazı bölgelerde pompalı tüfek ve gazla protestocuları dağıtmaya çalıştı.

Ermenistan'a yapılan yardımlar İran'daki 25 milyon Türk'ü ayaklandırdı
İran'ın Ermenistan'a yardımı böyle görüntülenmişti

İRAN'DAKİ PROTESTOLARDA 12 AKTİVİSİN TUTUKLANDIĞI İDDİA EDİLDİ

İran'da Türklerin yoğun olduğu Erdebil kentinde Azerbaycan'a destek için önceki gün düzenlenen gösteri sırasında gözaltına alınan 12 kişinin tutuklandığı iddia edildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansının (HRANA) haberine göre, gözaltına alınan aktivistler, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'e hakaret, kamu düzenini bozmak ve izinsiz gösteriler organize ederek ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunmak gibi suçlamalarla mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede tutuklama kararı verilen Asgar Ekberzade, Mücteba Pervin, Murteza Pervin, Mustafa Pervin, Mehdi Huşmend, Muhammed Culani, Perviz Siyabi, Seccad Culani, Hüseyin Balahani, Behmen Hayrcu, Hamid Haydari Baris ve Sobhan Bahşi adlı kişilerin Erdebil Cezaevi'ne gönderildikleri öne sürüldü.

Ermenistan'a yapılan yardımlar İran'daki 25 milyon Türk'ü ayaklandırdı

GÖSTERİLER SÜRÜYOR

Öte yandan, başkent Tahran ile Türklerin yoğun olduğu Tebriz, Erdebil ve Urumiye kentlerinde Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına gerçekleştirdiği saldırıyı kınamak ve Azerbaycan'a destek amacıyla gösteri düzenlendi.

Başkent Tahran'ın İmam Hüseyin Meydanı'na çıkan caddelerde bir araya gelen göstericiler, Azerbaycan'a destek sloganları atarak Ermenistan bayrağı yaktı.

İRAN'DAKİ AZERBAYCAN TÜRKÜ NUFÜSU

Dünya Bankası Ülke Profilleri veri tabanına göre 83 milyonluk İran nüfusunun yüzde 40'ını Türkler oluşturmakta. Bu oran göre İran'da yaklaşık 35 milyonluk bir Türk nüfusu yaşamakta.

Ermenistan'a yapılan yardımlar İran'daki 35 milyon Türk'ü ayaklandırdı

Son Dakika Dünya Ermenistan'a yapılan yardımlar İran'daki 35 milyon Türk'ü ayaklandırdı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (30)
  • İranı yönetenlerin kendi ülkelerinden haberi yok: Ermenistana yardım olayını İranı yönetenler bilmiyorsa ya kendi ülkelerinden haberi yoktur.Ya da tamamiyle hiyanettir.Yazık çok yazık.35 milyon Türkün hiç mi kıymeti yok.Ey iranı yönetenler.Gün gelir hesap görülür defter dürülür.Sanmayın ki kimse bilmiyor.Ayen beyan ortada.Nasıl açıklayacaksınız. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • müslümanlık ama ne müslümanlık : İran müsmüman olduğunu iddia ediyor.Ancak müslüman Azerbaycan a karşı hırıstiyan ermenistan a yardım ediyor.Bu hangi akıl ve mantık ile izah edilebilir.Üstelik kendisinin içinde 35 milyon Türk nüfusunun olmasına rağmen.Bu mantıksız olayı ağızlarını eğerek bükerek herhalde şey ben kem küm nasıl anlatsam şeklinde açıklayacaklar galiba. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Oxford'un koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı gönüllü olarak deneyen doktor hayatını kaybetti Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu