Eroğlu: BM Genel Sekreteri'nin Davetine Hristofyas'ın Katılmaması Mümkün Değil - Son Dakika

Eroğlu: BM Genel Sekreteri'nin Davetine Hristofyas'ın Katılmaması Mümkün Değil

05.01.2012 15:08
Eroğlu: BM Genel Sekreteri'nin Davetine Hristofyas'ın Katılmaması Mümkün Değil, System.String[]

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Dimitris Hristofyas'ın bu ay New York'ta yapılacak üçlü zirvenin ertelenmesi talebini değerlendirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Dimitris Hristofyas'ın bu ay New York'ta yapılacak üçlü zirvenin ertelenmesi talebini değerlendirdi.

Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, Hristofyas'ın kendinden önceki Rum liderler gibi zamana oynadığına dikkat çekti. Bu yılın ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak Rum liderin, 2013'teki başkanlık seçimlerini kazanmak için destek arayışında olduğunu öne süren Eroğlu, şunları söyledi: "Anlaşma isterim, deyip bazı çevreleri inandırsa da müzakere masasında ayak direyen ve bu olayı Güney'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri ertesine atmaya çalışan bir gayret içerisinde olduğunu artık insanlarımızın bilmesi gerekir. Biz sayın Hristofyas'ı sıkıştırıyoruz, öneriler sunuyoruz. Karşı taraftan bir hareket olmadığı zaman ikinci bir adım atıyoruz. ve onu belli bir noktada buluşmaya zorlamaya çalışıyoruz."

Hristofyas'ın Genel Sekreter'in yaptığı bir davete hayır demesinin mümkün olmadığını belirten Eroğlu, "Bir anlaşma için gideceğini söylemem zor. Ama inşallah o güne kadar bir tavır değişikliği içerisinde bizim gibi o da samimi bir şekilde anlaşma ister ve Greentree'de son noktayı koyarız diye düşünüyorum."

"ZİRVEYE ÇOK AZ BEKLENTİYLE GİDECEĞİZ"

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Mısır'ın el Cumhuriyye gazetesine verdiği mülakatta ise New York zirvesinin "oyunun sonu" olmasını umut ettiğini söyledi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un kendisine şunu söylediğini ifade etti: "Kıbrıslı Rumlar ile yapılan müzakereler 43 yıldır devam ediyor. Bunun sonsuza dek devam etmesine izin veremeyiz. New York'ta buna bir son vereceğiz."

Ekim ayındaki görüşmede sağlanan ilerlemenin sebebini "Müzakereler sırasında bizim esnek tutumuz ve ortak bir noktada buluşabilmek için Kıbrıs Rum kesimine tavizler vermeyi kabul etmemizdi." diye açıklayan Eroğlu, "Ancak onlar maalesef küçücük bir adım bile atmadılar ve eski tutumlarında ısrar ettiler. Bu nedenle biz bu zirveye daha az beklentiyle gideceğiz. Çözüme doğru bir ilerleme kaydetme konusundaki umudumuz çok zayıf." ifadelerini kullandı.

Uluslararası arenada tanınan Rumların bir çözüme ihtiyaçları olmadığını vurgulayan Eroğlu, "Dolayısıyla BM ve AB çözümü kabul etmeleri konusunda baskı yapmadığı sürece sorun devam edecek." dedi.

Eroğlu: BM Genel Sekreteri'nin Davetine Hristofyas'ın Katılmaması Mümkün Değil

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Eroğlu: BM Genel Sekreteri'nin Davetine Hristofyas'ın Katılmaması Mümkün Değil - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran adım! Yunanistan'ın F-35 talebine ABD'den olumlu yanıt geldi