Eroğlu ile Hristofyas, İki Toplumlu Köyde Buluştu - Son Dakika

Eroğlu ile Hristofyas, İki Toplumlu Köyde Buluştu

06.01.2012 15:29
Eroğlu ile Hristofyas, İki Toplumlu Köyde Buluştu, System.String[]

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün akşam karma köy Pile'de yemekte buluştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün akşam karma köy Pile'de yemekte buluştu. Eroğlu ile Hristofyas, yemek öncesinde Türk kahvesinde, eşleriyle birlikte buluşarak tokalaştı. Türk kahvesinde bulunanlarla selamlaştıktan sonra iki lider, köydeki Rum kahvesine geçti. Liderler, eşleri ve heyetler daha sonra köyde tur attılar ve ardından yemeğe geçtiler. Liderler, yemeğin ardından bir Türk restoranında Kıbrıs'a özgü hamur işlerinden oluşan yiyeceklerden tattı.

Masada ayağa kalkarak ilk konuşmayı yapan Hristofyas, "Yeni yıl çözüm yılı olabilir" dedi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise konuşmasında, Hristofyas'ın dileklerine katıldığını belirterek, kalıcı bir anlaşma için uğraşlarını sürdürdüklerini söyledi. BM diplomatı Alexander Downer ise bir hayal kurduğunu ifade etti. Downer, hayalinde iki lideri Time dergisinin kapağında Kıbrıs'ta anlaşmaya ulaşmış ve adayı BM Güvenlik Konseyi'nin dizayn ettiği bir formül çerçevesinde yeniden birleştirmiş liderler olarak gördüğünü kaydetti. Bunların mümkün olabileceğini söyleyen Downer, barışın gerçekleşmesini diledi. Konuşmasının başında, liderler ve onları harika bir şekilde destekleyen eşlerine teşekkür etti.

(SS)

Eroğlu ile Hristofyas, İki Toplumlu Köyde Buluştu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Eroğlu ile Hristofyas, İki Toplumlu Köyde Buluştu - Son Dakika


Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Türkiye'nin Azerbaycan ve Kırım hamleleri Rus basınını rahatsız etti: Moskova'nın nüfuz alanına görülmemiş bir atılım var