Son Dakika Haberleri: Ertuğrul Fırkateyni´nden Çıkarılanlar Bodrum´da

Ertuğrul Fırkateyni´nden Çıkarılanlar Bodrum´da

8 yıl önce

Japon Kralı Meiji'yi Gittiği Ziyaretten Dönerken 1890 Yılında Batan Ertuğrul Fırkateyi'nde Yapılan Kazı Çalışmalarında Çıkarılan 830 Parça Bodrum'da Sergileniyor.

Ertuğrul Fırkateyni´nden Çıkarılanlar Bodrum´da, System.String[]
Kazı Başkanı Tufan Turanlı, ''Osmanlı fırkateyni ve subaylarımıza ait parçalar, İzmir, İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 20 ilde sergilenecek' dedi.

Oşima adası açıklarında fırtınaya yakalanarak 550 denizcisi ile sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni'nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan 6 bin parçadan konservasyonu tamamlanan 830'u bugün Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü salonlarında sergilenmeye başlandı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, Bodrum Sanat Vakfı (BOSAV) ve Kuşimoto Belediyesi'nin katkıları ile düzenlenen ''Ertuğrul Fırkateyni. Japonya'da bir Osmanlı Gemisi 120. Yıl Sergisi'nin açılışını BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi arkeologu Tuba Ekmekçi, sergi koordinatörü İdil Kasap ve kazı çalışmalarına katılan İspanyol arkeolog Bertha Lledo yaptı.

76 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki Ertuğrul fırkateyninden çıkarılan eserler arasında yer alan porselen tabaklar, wencester tüfek ve mermireli, fırkateyne ait ahşap ve demir aksan, askerlerin yemek kazanı, çanaklar, çok temiz ve sağlam olarak elde edilen bir adet parfüm şişesi, subayların ayakkabıları, ceket düğmeleri, kemer tokaları, makaralar, ahşap tokmak, bakır kaplamalar, çiviler, zincirler, vanalar, kancalar, müzik aletleri, 1856 yılına ait Kraliçe Victoria'ın resminin bulunduğu altın paralar, gümüş Yen'ler sergilendi. Bir subaya ait ayakkabı, kemer tokası ve altın paralar görenleri hayran bıraktı. Sergiyi ilk gün ziyaret edenler arasında çocukların çokluğu dikkat çekti. Kazı Başkanı Tufan Turanlı 8-10 yaş arası çocuklara fırkateyn ve Japonya ziyareti ile ilgili bilgiler verdi.

Kazı Başkanı Tufan Turanlı, yaptığı açıklamada, 31 Ekim 2010 tarihine kadar açık kalacak olan serginin, aralarında İzmir, İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu 20 ile gideceğini söyledi. Ertuğrul Fırkateyni'ndeki çalışmaların, Türk arkeoloji tarihinde yurt dışında yapılan ilk bilimsel kazı olma özelliği taşıdığını belirten Turanlı, Türk bilim adamları ve arkeologları olarak Osmanlı eserlerini bularak yurda getirmekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını kaydetti. Turanlı, bu sergiyle Türk subaylarının dünyaya barış ve kardeşlik amacı yaptıkları ziyaretin öneminin bir kez daha anlatılacağını ifade etti. Ertuğrul'un battığı alanın gelecek yıl ise Japonya'nın ilk ve tek su altı arkeoloji parkı olarak ilan edileceğini açıklayan Turanlı, ''Bugüne kadar bulduğumuz 6 bin eserden 830'unu sergilemeye başladık, diğer eserlerin konservasyon çalışması devam ediyor. Bu çalışmalar bittikçe onlar da sergilenecek. 2011 yılının Şubat ayında kazı çalışmalarına yeniden başlayacağız' dedi.

Turanlı kazı çalışmalarının yapıldığı üç yıl içerisinde, fırkateyn ve proje ile ilgili Japon basınında 468 ana gazete haberi yayınlandığını ve halkın da projeyi yakından takip ettiğini söyledi.PKK'lı Terörist Örgütün Karanlık Yüzünü Gözler Önüne Serdi: 2 Gün Boyunca Tecavüze Uğradım Anne ve Babasını Öldürüp Halıya Sardığı Cesetlerle Bir Gün Geçirdi

Mezarlıkta Ağlayan Kızın Ailesi Konuştu: Kanımız Dondu