Ertuğrul Günay Bakanlığını Korudu - Son Dakika

Ertuğrul Günay Bakanlığını Korudu

06.07.2011 15:30
Ertuğrul Günay Bakanlığını Korudu, System.String[]

Yeni kabinede değişmeyen Bakanlıklardan olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Bakanı da değişmedi Yeni kabinede değişmeyen Bakanlıklardan olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Bakanı da değişmedi.

Yeni kabinede değişmeyen Bakanlıklardan olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Bakanı da değişmedi Yeni kabinede değişmeyen Bakanlıklardan olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Bakanı da değişmedi.

Kabinede yerini koruyan isimlerden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 1 Mart 1947'de Ordu'da doğdu. 1969'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Ordu'da avukatlığa başladı. Öğrencilik yıllarında Fikir Kulüpleri Federasyonu içerisinde örgütlendi. CHP Genel Merkezi'nin 50. kuruluş yılı nedeniyle açtığı yarışmada "Devlet Partisi'nden Halk Partisi'ne" başlıklı yazısıyla birincilik ödülü aldı. 1974-1977 arasında CHP Ordu İl Başkanlığı yaptı. Ecevit'i CHP'nin başına geçiren bu sürecin ardından, CHP içinde ona karşı gelişen muhalefetin içinden çıkan isimlerden biri de Ertuğrul Günay oldu. Deniz Baykal ve taraftarlarının Ecevit'e karşı çıktıkları 1976 yılındaki kurultayda, Baykalcıların kurultay başkan adayı Günay'dı. 1977-1980 döneminde Ordu Milletvekilliği yaptı. O dönemki meclis'in en genciydi. CHP'nin en solundaki milletvekillerinden biri olarak kabul edilen Günay, 12 Eylül Askeri darbesinden sonra da, Dev Yol ile ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklandı ve 1 yıl kadar hapis yattı. 1980'den sonra SHP'de Ankara İl Başkanlığı (1986-1987) ve Genel Sekreter Yardımcılığı (1990-1991) görevlerinde bulundu. 9 Eylül 1992'den 1994 sonuna kadar CHP'nin Genel Sekreterlik görevinde bulunan Günay, 1999 Genel seçimlerinde CHP'nin TBMM dışında kalması üzerine yeniden aktif siyasete dönerek, Genel Başkanlığa aday oldu ancak parti yönetimi ile görüş ayrılıklarının sürmesi üzerine CHP'den ihraç edildi.

Günay, daha sonra ki süreçte Saadet Partisi eski milletvekili ve insan hakları savunucusu Mehmet Bekaroğlu ile birlikte Müslüman sol perspektifli bir siyasi oluşum çalışması başlatmışsa da sona erdiremeden 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi AKP'ye geçti. Seçimlerde İstanbul milletvekili seçildi. Ardından 60. Hükümet'in başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı.

2011 milletvekili genel seçimlerinde TBBM'ye AKP İzmir Milletvekili olarak giren Günay, yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirildi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Ertuğrul Günay Bakanlığını Korudu - Son Dakika


Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü