Son Dakika Haberleri: Erü'de 'Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Türkçe Çalıştayı' Düzenlendi

Erü'de 'Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Türkçe Çalıştayı' Düzenlendi

2 yıl önce

Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ERSEM) ile Erciyes Üniversitesi Kaşgarlı Mahmut Türkçe Öğretimi Uygulama Ve Araştırma Merkezi (ERÜ TÖMER) tarafından ‘Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Türkçe Çalıştayı’ düzenledi.

Erü'de 'Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Türkçe Çalıştayı' Düzenlendi, System.String[]
Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ERSEM) ile Erciyes Üniversitesi Kaşgarlı Mahmut Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERÜ TÖMER) tarafından 'Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Türkçe Çalıştayı' düzenledi.

ERSEM Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen çalıştaya; Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Hüseyin Gündoğar, ERSEM Müdürü Prof. Dr. Derviş Karaboğa ile ERÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Turgut Koçoğlu'nun yanı sıra çok sayıda akademisyen katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan ERSEM Müdürü Prof. Dr. Derviş Karaboğa, ERSEM hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Karaboğa, "Merkez olarak bin 500'e yakın öğrenciye eğitim verdik. Üniversitemizdeki yabancı öğrenci sayısı 2 binin üzerinde. Bu demek oluyor ki! Bu öğrencilerin yarısına yakını merkezimizde eğitim aldılar" dedi.

ERÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Turgut Koçoğlu da konuşmasında, çalıştayın önemine değinerek, Mayıs ayı içerisinde Türkçe öğrenimiyle ilgili bir sempozyum düzenleyeceklerini belirtti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkan Yardımcısı Hüseyin Gündoğar ise, 2010 yılında kurulan bir başkanlık olarak hedeflerinin uluslararası öğrencilerin Türkiye'ye geldikleri anda eğitime başlamadan akademik olarak Türkçelerini belli bir seviye gelerek eğitimlerine başlamaları olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ise konuşmasında üniversitelerinde 2 bine yakın yabancı öğrenci bulunduğunu ve bu yıl daha fazla öğrenci alacaklarını ifade etti.

Rektör Güven, "YÖK tarafından Yüksek Öğrenimde Uluslararasılaştırma Strateji Belgesi yayınladı. Geçen hafta YÖK'te yapılan bir toplantıda 20 kadar pilot üniversite seçildi. Bunlardan birisi de Erciyes Üniversitesi. Tabi uluslararasılaştırma deyince, yurt dışından öğretim elemanı getirilmesi de dahil olmak üzere, yabancı dilde eğitim ve Türkçe eğitimi alacak öğrenci sayısının artırılması da bu kapsamda değerlendiriliyor. Bize de pilot üniversiteler olarak, Erciyes Üniversitesi olarak düşen görevlerden birisi, yabancı öğrenci sayısının artırılması. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. birincisi, yabancı dil programlarınızı artırarak, ikincisi de Türkçe öğrenim programına daha fazla öğrenci alabilirsiniz. Biz Türkçe eğitim programlarına daha fazla öğrenci alınmamasını şu anlamda önemsiyoruz. Türkçe öğrenerek memleketine dönecek olan bu insanlar, ülkelerinde çeşitli görevler üstlenecekler. Çünkü buraya gelen öğrencilerin önemli bir kısmı henüz gelişememiş veya gelişmekte olan ülkelerin öğrencileri. Bu öğrenciler üst düzey görevler alıyorlar memleketlerinde. Bu öğrencileri birer kültür, gönül elçisi olarak düşünüyoruz" dedi.

Rektör Güven, çalıştayın başarılı olması temennisi ile konuşmasını tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay sunumlar ile devam etti. - KAYSERİ
Haber Yayın Tarihi : 09.03.2018 12:37 Kaynak: İHAKılıçdaroğlu'na Yumruk Atıp Serbest Kalan Saldırganın İlk Sözleri: Devlet Büyüklerimin Ellerinden Öperim Fotoğraf Çekimi Sırasında Tacize Uğrayan Joyce Vieira, Tacizciyi Dövdü Cinsel İstismar Olayıyla Sarsılan Küçükçekmece'den Mide Bulandıran Bir Haber Daha Geldi!