Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak - Son Dakika

Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak

28.04.2015 18:26
Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak, System.String[]

Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın ruhunu şad edecek bir karar çıkacak Erzurum'un Konaklı Kayak Merkezi'nde antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak yaşamını yitiren 17 yaşındaki Aslı Nemutlu'nun ölümü ile ilgili yapılan duruşmada sanık avukatı, son bilirkişi raporu ile birlikte hakimi de reddetti.

Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın ruhunu şad edecek bir karar çıkacak

Erzurum'un Konaklı Kayak Merkezi'nde antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak yaşamını yitiren 17 yaşındaki Aslı Nemutlu'nun ölümü ile ilgili yapılan duruşmada sanık avukatı, son bilirkişi raporu ile birlikte hakimi de reddetti. Bugün yapılan 14'üncü duruşmada da karar çıkmamasına üzülen baba Ahmet Metin Nemutlu, "Aslı adına çok üzülüyoruz. Yargının bu duruma düşmesi bizi üzüyor, rencide ediyor. İnşallah Aslı'nın ruhunu şad edecek iyi bir karar çıkacak" dedi.

Konaklı Kayak Merkezindeki Alp Disiplini yarışlarına katılmak için Erzurum'a gelen Milli kayakçı Aslı Nemutlu, 12 Ocak 2012 tarihinde antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak öldü. Nemutlu'nun ölümü ile ilgili, aralarında Türkiye Kayak Federasyonu eski Başkanı Özer Ayık, Gençlik Hizmetleri ve Spor eski İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik'in de bulunduğu toplam 16 görevli hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıkların bir bölümü için 'Taksirle ölüme neden olmak' suçundan 3- 6 yıl, diğer bölümü için de 'Görevi kötüye kullanmak' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Yargılama aşamasında Aslı Nemutlu'nun öldüğü pistte 3 kez yapılması kararlaştırılan keşif bir türlü gerçekleşmeyince Ankara 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevlendirmesi ile bilirkişi raporu hazırlandı. Daha önceki bilirkişi raporları arasındaki çelişkileri gidermek için Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden Halim Şener, Spor Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Spor Hukuk Uzmanı İlhami Şahin, ODTÜ Spor Müdürü Şahin Oğuz tarafından hazırlanan 3'üncü bilirkişi raporunda, TKF Başkanı Özer Ayık'ın birinci derece kusurlu bulundu. Raporda, antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır ile Recep Süleyman Dilik, pist şefi Ahmet Demir, federasyon gözlemcisi Nevzat Bayraktar ve yarışma müdürü Ahmet Muhtar Kurt tali kusurlu bulundu.

Erzurum 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugün görülen 14'üncü duruşmasında baba Ahmet Metin Nemutlu, avukatı ve sanık avukatları hazır bulundu. Baba Ahmet Metin Nemutlu, 2 yıldan bu yana İstanbul'dan duruşmalara geldiklerini söyledi. Davanın fazla uzamamasını isteyen baba Nemutlu, "Psikolojimizin de göz önünde bulundurularak bir an önce karar verilmesini istiyoruz. Kızını kaybeden bir baba olarak çok üzülüyorum" dedi.

Bilirkişilerin spor hukuk ve kayak sporunda uzman kişiler olmadığını gerekçe göstererek hazırladıkları rapora itiraz eden Özer Ayık'ın avukatı Asım Kılıç bilirkişi Halim Şener'in Avrupa şampiyonlukları bulunan eskrim sporcusu olduğunu, kayak sporundan anlamayacağını ileri sürdü. Bilirkişi İlhami Şahin'in ise, müvekkilini soruşturma sırasında şikayet eden kişi olduğunu bu nedenle bilirkişilik yapamayacağını belirtten Avukat Kılıç, bilirkişileri reddetti. Asım Kılıç'ın bu istek, Hakim Haşim Kızıltaş tarafından kabul edilmedi. Kılıç, bu kez bilirkişilerin raporlarını düzenleyerek mahkemeye vermiş oldukları için bu isteğin kabul edilmediğini anlatan hakimin reddini istedi.

Bunun üzerine Haşim Kızıltaş, bu konuda karar vermek üzere dosyanın Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini kararlaştırarak duruşmayı 23 Haziran'a erteledi.

SANIK AVUKATI BİLİRKİŞİLERE NİÇİN İTİRAZ ETTİĞİNİ AÇIKLADI

Duruşma çıkışı sanık Avukatı Asım Kılıç, bilirkişilere niçin itiraz ettiği konusunda şöyle dedi:

"Hakim daha önceki kararında 'Bu konuyu bilen spor hukukçusu ve kayak sporundan, tahta kar perdeleri ile güvenlik ağlarından anlayan iki uzmandan rapor almamız gerekiyor' demişti. Ancak, Ankara mahkemesi, hakim sanki spor hukuçusu istememiş gibi eskrim sporunda çok büyük başarılar elde etmiş, alanında bir fenomen olan bilgiye sahip kişiyi bilirkişi olarak atadı. Eskrimcinin kayaktan anlamayacağı kesin. İkinci olarak ODTÜ spor müdürünü atamış. Burada 1 havuz ve 3 kort var. Kayakla ilgili hiç birşey yok. Kayakla ilgili bir araştırması yok onu atamış. Üçüncüsü bu hakikaketen çok enterasan bir şey. Spor Genel Müdürlüğünün başmüfettişi. Zaten benim müvekkilim bu başmüfettişin yaptığı şikayet nedeniyle yargılanıyor. Yani hem şikayetçisin, hem bilirkişisin. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Hakim kendi kararını yok sayarak yargılamaya devam etti. Bende CMK'daki hükümü uyguladım tarafsızlığından şüpheye düştüğüm için kendisini reddettim. Şimdi ağır ceza mahkemesi red konusunda bir karar verecek."

"BUGÜN YİNE KÖŞEDE KALDIK"

İşin artık çığrından çıktığını belirten talihsiz Aslı'nın babası Ahmet Metin Nemutlu ise sanık avukatının ikinci kez hakimi reddettiğini anımsattı. Mahkeme heyetinin 1.5 yıldan bu yana keşif yapamadığından yakınan Memutlu, şöyle konuştu:

"Karşı tarafın avukatı mahkemeyi istediği şekilde yönlendiremeyince her türlü çirkefliği yapıyor. Bir yandan yargılama uzamasın diyor bir yandan reddi hakim yapıyor. İçinde tamamen art niyet var. Her türlü bilirkişiye itiraz edildi. Bu işi 40 yıldır bilen kayakçılara da hocalara da itiraz edildi ve bu nedenle keşif yapılamadı. Şimdi de mahkemenin seçtiği bilirkişilere itiraz edildi. Biz de Aslı'nın velileri olarak davayı takip ediyoruz. Aslı adına çok üzülüyoruz. Yargının bu duruma düşmesi bizi üzüyor, rencide ediyor. Bu mahkemede bir şekil ortaya çıkardı diyorduk ama 2 ay sonrasına ertelendi. İnşallah Aslı'nın ruhunu şad edecek iyi bir kararı çıkacak. 'Bugün köşeyi döneriz' diyorduk ama yine köşede kaldık."

Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak
Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak
Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak
Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Erzurum Baba Nemutlu: İnşallah Aslı'nın Ruhunu Şad Edecek Bir Karar Çıkacak - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: İkinci sevkiyatın ilk bölümü tamamlandı! 6.5 milyon doz Sinovac aşısı İstanbul'a indi Fransa Bilim Konseyi Başkanı Delfraissy: Son 3 haftadır mutasyonlar oyunun kurallarını tamamen değiştirdi Sağlık sorunları nedeniyle diziden ayrılmak zorunda kalan Neslihan Atagül, son durumunu anlattı İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Kiracı 'Allah belanızı versin' yazılı not bırakıp evini yaktı, binayı dumanlar sardı