Son Dakika Haberleri: Erzurum Bölgesi, Tübitak Yarışmalarında Başarısını Artırdı

Erzurum Bölgesi, Tübitak Yarışmalarında Başarısını Artırdı

5 yıl önce

TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik bu yıl 44.'sü düzenlenen Araştırma Projeleri Yarışması'nda Erzurum Bölgesi Türkiye 2.'si oldu.

Erzurum Bölgesi, Tübitak Yarışmalarında Başarısını Artırdı, System.String[]
TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik bu yıl 44.'sü düzenlenen Araştırma Projeleri Yarışması'nda  Erzurum Bölgesi  Türkiye 2.'si oldu.Erzurum,  Erzincan,  Gümüşhane,  Bayburt,  Trabzon,  Rize,  Artvin,  Ardahan,  Kars,  Iğdır ilerinden oluşan  Erzurum Bölgesi, 2013 yılında TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması'na bin 62 çalışmayla katıldı. Bu projelerden 688 tanesi ise  Erzurum'un oldu.  Erzurum Bölge Sergisi'nde yapılan elemelerin ardından 25 proje Ankara'daki büyük finale katılmaya hak kazandı. Ankara'daki finale gidecek 9 proje  Erzurum'dan çıktı.Erzurum'un  Yakutiye Atatürk Anadolu Lisesi ise finale 3 proje göndermeye hak kazandı. Yarışmaya 61 projeyle katılan lisenin 5 projesi bölge sergisine katılmaya hak kazandı. Sergi sonunda 5 projeden 3'ü birincilik aldı.Zafer Erten ve Taha Çakır, coğrafya dalında 'Çiçekten Sofraya Arıcılık Faaliyetinin ve Ürünlerinin İzlenebilirliği' projesini hazırladı. Muhammet Sait Saraçgil ve rehber öğretmeni Meryem Çakır'ın hazırladığı sosyoloji dalında 'Aha da Eski Kocam' adlı proje finale gitmeye hak kazanan diğer bir çalışma oldu. Matematik dalında 'Bir Karmaşık Sayının n. Dereceden Köklerinin Geometrik Yorumu' adlı projeyi hazırlayan Melike Tanas ve  Fatma Koçak birincilik alan diğer isimler oldu.Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü  Abdullah Bilge, bu başarının her geçen yıl daha da artmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

Ellerine Bıçak Alıp Sokakta Dehşet Saçan Alkollü Gençlere Vatandaştan Meydan Dayağı Erdoğan'dan Diyanet İşleri Başkanı Görmez'le İlgili Açıklama: Başka Bir Görev İstedi
Yerli İnsansız Hava Aracı ANKA, Elazığ'da Test Uçuşu Yaparken Düştü