Erzurum'da Sessiz Yıkım - Son Dakika

Erzurum'da Sessiz Yıkım

03.01.2012 12:00
Erzurum'da Sessiz Yıkım, System.String[]

Erzurum'un Yakutiye İlçe Belediyesi tarafından hazırlanan ve DPT tarafından kabul edilen 'Üç Kümbetler' projesiyle, başlatılan yıkım çalışmaları devam ediyor.

Erzurum'un Yakutiye İlçe Belediyesi tarafından hazırlanan ve DPT tarafından kabul edilen 'Üç Kümbetler' projesiyle, başlatılan yıkım çalışmaları devam ediyor. Başkan Ali Korkut, "Bine yakın bina yıkılarak tarihi eserlerin etrafı temizlenecek" dedi.

Yakutiye İlçe Belediyesi tarafından hazırlanan ve DPT tarafından kabul edilen 'Üç Kümbetler' projesiyle, tarihin eserlerin etrafının gecekondulardan arındırma çalışmaları devam ediyor. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Saltuklu Sultanı Emir Saltuk'a ait olduğu tahmin edilen türbenin de yer aldığı, 13. veya 14. yüzyılda yapıldığı sanılan, Türk mimari tarzının örneklerinden biri kabul edilen 'Üç Kümbetler'in, hazırlanan projeyle gün yüzüne çıkacağını söyledi. Başkan Korkut, DPT'ye sundukların 17 milyonliralık projenin kabul edildiğini, finansmanın 12.7 milyonluk bölümünün ayrıldığını ifade etti.

Çalışmalar sonunda Üç Kümbetler'i içine alan tarihi evlerin de yer aldığı bölümün, Erzurum Kültür Adası olacağını belirten Korkut, başlatılan yıkım çalışmaların tüm hızı ile sürdüğünü ifade etti. Yıkım çalışmalarında bugüne kadar 165 binanın sorunsuz bir şekilde yıkımının gerçekleştirildiğini belirten Başkan Korkut, ilk etap sonrasında 230 ve ikinci etap sonrasında ise 315 binanın yıkımının tamamlanacağını ifade etti.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut yıl sonuna kadar tarihi eserler etrafında bulunan tarihi ve kültürel dokuyu bozan bine yakın binanın istimlak edileceğini söyledi. Korkut, "Kent merkezinin ekonomik kalkınmasına ivme kazandırılıp, kalkınmanın çevre merkezlere de yayılarak iç göçün kendi bölgesi içinde tutulması amaçlanmaktadır. Doğal ve kültürel değerleriyle evrensel öneme sahip olan Erzurum merkez Yakutiye ilçesi bünyesinde birçok taşınmaz taşınmaz, kültür varlıklarını barındırmasından dolayıdünyanın sayılı kentleri arasında yer almaktadır. Amacımız, tarihi eserlerin etrafında bulunan gecekondu ve metruk binaların kaldırılması, kamulaştırılması ve bölgedeki 25 adet tescilli ve 15 adet tescil gereken tarihi eser ve yapıyı ortaya çıkarmaktır" diye konuştu.

Karla kaplı binaları yıkmakta güçlük çeken ekipler, kepçelerin kaymasına rağmen yıkım çalışmalarına ara vermeden devam etti. Kepçelerin dokunduğu çürük ve dayanıksız binalar aldıkları kepçe darbeleri ile bir bir yıkıldı.

(SNR-AT-AŞ-Y)03.01.2012 11: 41: 55 TSINNNN - ERZURUM

Erzurum'da Sessiz Yıkım

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Erzurum'da Sessiz Yıkım - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Türkiye'nin Azerbaycan ve Kırım hamleleri Rus basınını rahatsız etti: Moskova'nın nüfuz alanına görülmemiş bir atılım var