Erzurum'daki Fetö/pdy Davası - Son Dakika

Erzurum'daki Fetö/pdy Davası

21.03.2017 18:11
Erzurum'daki Fetö/pdy Davası, System.String[]

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) polis yapılanması içerisinde yer aldıkları ve düzenlenen toplantılara katılarak himmet verdikleri iddia edilen eski 2 polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verildi.

Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) polis yapılanması içerisinde yer aldıkları ve düzenlenen toplantılara katılarak himmet verdikleri iddia edilen eski 2 polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık eski polisler Cihat Başkuyu ve Muhammed Topçu ile avukatları katıldı.

Başkuyu savunmasında, terör örgütünün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını belirterek, hakkındaki suçlamaları reddetti.

İddianamede geçen hususların gerçeği yansıtmadığını ileri süren Başkuyu, "Tutuklanmadan önce Uzundere ilçesinde görevliydim. 15 Temmuz'da 10 arkadaşımla sabaha kadar nöbet tuttum. Eğer aksi bir durum olsaydı ben bulunduğum Uzundere İlçe Emniyet Amirliğine zarar verirdim. Tanıkların iddianamedeki ifadeleri tutarsızdır. Aylardır evimden ayrıyım. Terör örgütünün şifreli haberleşme programını kullanmadığım gibi Bank Asya'da da hesabım yoktur." diye konuştu.

Sanık Topçu da kendileri hakkında asılsız ihbar ve suç isnatları olduğunu öne sürerek, "Aleyhte tanıklık yapan bir kısım kişiler hakkında FETÖ/PDY üyesi oldukları gerekçesiyle işlem yapılmıştır. Suçsuzuz ve beraatimizi talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti örgütle bağlantılı olduklarına ve ByLock kullandıklarına ilişkin herhangi bir delil bulunamadığı gerekçesiyle Başkuyu ve Topçu'nun tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi.

Duruşma ertelendi.

İddianame

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ/PDY'nin polis yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cihat Başkuyu ve Muhammed Topçu, 6 Ocak 2017'de tutuklanmıştı. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, tanık beyanları doğrultusunda FETÖ/PDY'nin polis yapılanması içerisinde gerçekleştirdiği toplantı gruplarına dahil oldukları, bunun yanında himmet de verdikleri gerekçesiyle "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Erzurum'daki Fetö/pdy Davası - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! İngiltere, Türkiye'yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı 18:50 Son Dakika! İngiltere, Türkiye'yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı 15 yaşındaki çocuk, penis boyunu ölçmek amacıyla içine kablo sokarak hastanelik oldu 18:20 15 yaşındaki çocuk, penis boyunu ölçmek amacıyla içine kablo sokarak hastanelik oldu Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci ünitesini inşallah Mayıs 2023'e yetiştireceğiz 18:02 Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu Nükleer Santrali'nin birinci ünitesini inşallah Mayıs 2023'e yetiştireceğiz
İlk kar Erzurum'da Palandöken Dağı'na düştü 17:50 İlk kar Erzurum'da Palandöken Dağı'na düştü İtalyan basınından yoğun ilgi gören Fatih Terim bombayı patlattı: İtalya'dan teklif gelirse hemen ayrılırım 17:35 İtalyan basınından yoğun ilgi gören Fatih Terim bombayı patlattı: İtalya'dan teklif gelirse hemen ayrılırım Eşini ve 1,5 aylık oğlunun üzerine kolonya dökerek yakan babanın ifadesi ortaya çıktı: Nasıl oldu bilmiyorum 17:22 Eşini ve 1,5 aylık oğlunun üzerine kolonya dökerek yakan babanın ifadesi ortaya çıktı: Nasıl oldu bilmiyorum
Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet almak için Edirne'ye akın etti 16:35 Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet almak için Edirne'ye akın etti Koronavirüsten bile hızlı ve güçlü yayılan norovirüs belirtileri neler? 16:17 Koronavirüsten bile hızlı ve güçlü yayılan norovirüs belirtileri neler?
Advertisement