Erzurum Teknik Üniversitesinde yaz okulu ve sınavları da online olacak - Son Dakika

Erzurum Teknik Üniversitesinde yaz okulu ve sınavları da online olacak

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, güçlü altyapısı sayesinde tüm dersleri dijital ortama taşıyıp öğrencilerine online eğitim veren Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ), online yaz okulunun başlangıç tarihini 22 Haziran olarak belirledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, güçlü altyapısı sayesinde tüm dersleri dijital ortama taşıyıp öğrencilerine online eğitim veren Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ), online yaz okulunun başlangıç tarihini 22 Haziran olarak belirledi.

Salgın döneminde ara verilen yüz yüze eğitim sonrası, Rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak'ın göreve gelmesiyle geçen yıl oluşturulan güçlü altyapı sayesinde tüm dersleri dersleri dijital ortama taşıyıp dijital öğrenme sistemine geçen ETÜ'de, bahar dönemi başarıyla tamamlandı.

Bilgisayar ile mobil cihazlar üzerinden eğitim ve final sınavlarının tamamlandığı, sınav notlarının öğrencilere ilan edildiği ETÜ'de, 22 Haziran'da başlayacak yaz okulu da Türkiye'nin dört bir yanından öğrencilere online eğitim imkanı sunacak.

ETÜ Rektörü Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oldukça başarılı dönem geçirdiklerini, lisans ve lisans üstü bütün dersleri online olarak öğrencilere sunduklarını belirterek, "Öğrencilerimiz dersleri canlı takip ettiler. Aynı zamanda derslere canlı katılamayan öğrenciler dersleri daha sonra asenkron olarak takip ettiler." dedi.

Çakmak, online eğitim ve derslerle ilgili öğrencilerden olumlu geri dönüş aldıklarını, online eğitim sürecinde öğrencilere kaliteli eğitim vermek amacıyla hem sınav hem de değerlendirmelerin biraz yoğun yapıldığını aktardı.

Türkiye'de, yaz okulu sürecine erken dönemde hazırlanan birkaç üniversiteden biri olduklarını ifade eden Çakmak, "Yaz okulunu 22 Haziran itibarıyla başlatacağız. Türkiye'nin dört bir yanından öğrenciler, yaz okulu programımızda istedikleri derslere kayıt yaptırabilecek. Herhangi bir üniversitede ya da bir şehirde okuyan öğrenci, internetten kayıt olmak suretiyle Erzurum'a gelmeden, kendi evi veya oldukları alanda yaz okulu derslerini online olarak takip edecek." diye konuştu.

Çakmak, ETÜ'nün online eğitim sistemine yönelik çok güçlü bir altyapısının olduğunu vurgulayarak, göreve geldikten sonra hayata geçirdiği önemli projelerden olan online eğitim sisteminin başarıyla sonuç verdiğini, bunu da bahar dönemindeki söz konusu eğitim süreci sonunda gözlemlediklerini dile getirdi.

Yaz okulunda, eğitim ve sınav sürecinin online yapılacağını aktaran Çakmak, şunları kaydetti:

"Pandemi süreci azalsa da Türkiye'deki bütün öğrencileri düşünerek yaz okulunu yüz yüze değil de online olarak yapmanın daha uygun olacağını değerlendirdik. Bu nedenle yaz okulunda hem dersler hem de sınavlar online olacak. Online eğitim dönemini erkenden bitirip sınavları tamamladığımız için yaz okuluna erken kayıt alacağız. Yaz okulunda çok sayıda ders açmak, ders çeşitliğini yüksek tutup Türkiye'deki bütün öğrencilere bu imkanı sağlamak istiyoruz."

Son Dakika

15:53 Bay Yanlış dizisinin çekildiği ultra lüks ev ünlü şarkıcının çıktı 15:28 Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin köpekleri için yaptırdığı mezarlık sosyal medyada gündem oldu 15:25 Denizlispor Başkanı Ali Çetin, maç sonunda sahaya su şişesi fırlattı 13:40 Uzmanlardan sahte altın uyarısı: Güvendiğiniz yerden alın 13:29 Tokat'taki bakır madeninde altın bulundu 12:37 Ezine'nin 40 yıllık sanayi sitesi hayali gerçek oluyor 11:53 En düşük maaş kaç lira olacak? İşte memur ve emeklinin temmuzda alacağı zamlı aylıklar 11:37 Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Konya'nın eşsiz lezzetlerinden fırın kebabı damak çatlatıyor 11:23 Ayasofya tartışmaları hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu: İtiraz etmeyeceğiz 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 10:53 Koronavirüs vakalarında artış görülen Bursa'da tepki çeken görüntüler 09:47 Tiryakilere kötü haber! Sigara ve alkole ÖTV zammı geldi 09:19 30 yıl önce askerimizi şehit eden saldırganlar sınır ötesi operasyonla yakalandı 09:14 Son dakika: 4 işçinin hayatını kaybettiği fabrikanın sahibi suskunluğunu bozdu 09:11 Sevdiği kız başkasına verilen genç, veda etmek için video çektikten sonra canına kıydı