Esenboğa-Kızılay Arası Raylı Sistem - Son Dakika

Esenboğa-Kızılay Arası Raylı Sistem

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Esenboğa Havalimanı ile Kızılay arasında yapılması planlanan raylı sistem konusunda çalışmalara başlaması için EGO Genel Müdürlüğüne yetki verdi.

Esenboğa-Kızılay Arası Raylı Sistem, System.String[]

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Esenboğa Havalimanı ile Kızılay arasında yapılması planlanan raylı sistem konusunda çalışmalara başlaması için EGO Genel Müdürlüğüne yetki verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Haber Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Meclisi ağustos ayının son toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in başkanlığında gerçekleştirildi.

Esenboğa Havalimanı ile kent merkezi arasında yapılması planlanan ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek raylı sistem için harekete geçen Meclis, çalışmalara başlaması için EGO Genel Müdürlüğünü yetkilendirdi.

Toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmelerden sonra fuar alanı ve Kızılay arası raylı sistemi 2012 yılında ihale etmeye karar verdiklerini açıklayan Gökçek, "Havaalanı Yolu Metrosuna da başlıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmelerimiz başladı. Başbakan'ın talimatına ilk adımı atmış oluyoruz. Bu hattın yapımını da Ulaştırma Bakanlığına devredeceğiz, diğerleri gibi yapılacak. Muhtemelen sonra da bize devredecekler. Yeni bir protokol gerekirse yine Meclise bilgi vereceğiz" dedi.

Raylı sistemin tahmini 25 kilometre olacağını belirten Gökçek, resmi prosedürün tamamlanması ve çalışmaların başlamasının ardından hattın 4 yıl içinde bitirilebileceğini ifade etti.

Hattın tahmini güzergahı hakkında da bilgi veren Gökçek, "Kızılay, Sıhhiye, yeni yapılan istasyon, Ulus, Bentderesi, Dışkapı Kuzey Ankara, Pursaklar içi, Saray içi, Ülker Fabrikası, fuar alanı ve en son havaalanına gidecek. İlk düşüncemiz böyle. Ulaştırma Bakanlığı ile yapılacak çalışmalar ile güzergah değişiklikleri zaruri olarak ortaya çıkabilir" diye konuştu.

-OSB'lerdeki altyapı sorunu-

Başkanlık yazılarının görüşüldüğü toplantıda Organize Sanayi Bölgeleri'nin

(OSB) alt yapı sorunlarına ilişkin de bir karar alındı.

Vatandaşlardan gelen şikayet ve talepler üzerine Büyükşehir Belediyesinin

"sorumluluk ve yetki alanında olmadığı halde", bir protokol imzalayarak OSB'lerin asfalt, kaldırım, alt yapı sorunlarına el atacağı bildirildi.

Oy birliği ile kabul edilen karar hakkında görüşlerini açıklayan Gökçek, Büyükşehir ve Yenimahalle Belediyesinin OSB'ler üzerinde ve içinde yetki sahibi olmadığını vurguladı.

Gökçek, şuları kaydetti:

"OSB'lerin yolları dolaşılamaz hale geldi. OSB yönetimleri yapamıyor, faturasını da belediyelere çıkarıyor. 'Belediye çalışmıyor' diyor. Yetki sende, imar sende. Nimete gelince tamam külfete gelince yok. Ben de hep 'karşılayamam' dedim. Siyaseten karşı çıkmam da hatta muhalefet tarafından aleyhime kullanıldı. Aynı sıkıntıyı Yenimahalle de çekiyor. Fakat öyle bir duruma geldi ki vatandaşa durumu anlatmak mümkün olmuyor. Yöneticiler, konuyu bir tarafa çekiyor. OSTİM ve İvedik'in alt yapısını her türlü fedakarlığı üstlenerek, para almadan biz yaptık. OSB'lere hala karşıyım ama oradaki vatandaşı da mağdur etmemek lazım. Bu tip kuruluşlarla protokol yapma yetkimiz var, protokolü yapıp, duruma göre yardım edeceğiz. "

-Ostim ve İvedik'teki patlamalar-

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından, OSTİM ve İvedik OSB'lerinde yaşanan patlamalarda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine sosyal konutlardan tahsis edilmesine yönelik daha önce alınan karar doğrultusunda görüşleri istenen İçişleri Bakanlığının, belediyenin böyle bir tahsis yapamayacağı yönünde görüş bildirdiği belirtilen açıklamada, İçişleri Bakanlığının bu görüşü üzerine Büyükşehir Belediye Meclisinin isteyen yasal mirasçılara makul fiyatta, uzun vadeli konut satış imkanı veren yeni bir karar aldığı bildirildi.

Bu tip durumlara ilişkin milletvekilleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yeni bir öneri götüreceğini aktaran Gökçek, "Kaza, patlama gibi olaylara maruz kalanlar için amatör sporculara verilen ödül gibi kanun düzenlemek gerekir. Yaptırmaya çalışacağım. Söz verip de sözümüzü tutmamış değiliz yasalar önümüzde engel" ifadelerini kullandı.

-Lojmanlar satılıyor-

Toplantıda ayrıca mülkiyeti belediyeye ait Ayrancı, Esat, Batıkent ve Mamak'ta bulunan 12 konutun lojman statüsünden çıkarılarak satışı, ayrıca Susuz, Ballıkuyumcu, Keçiören, Üreğil, Macun ve Alacaatlı'daki gayrimenkullerin de trampa edilerek ya da kat karşılığı ihalesi yapılarak değerlendirilmesinin oy çokluğu ile kabul edildiği bildirildi. - ANKARA


Son Dakika

Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge! Salgınla mücadele kapsamında "Mahalle Denetim Ekipleri" oluşturulacak Mahkeme sonucunu beğenmeyen "kahraman kurye" kendini zincirledi Doğal havuza atlayan talihsiz genç, başını taşa vurarak kısmı felç geçirdi Fenerbahçe'nin pozitif koronavirüs vakaları negatife döndü Bisikletliye çarpan 63 yaşındaki ehliyetsiz kadın sürücünün bahanesi "pes" dedirtti Sevgilisinin evine giden genç kızın 4. kattan düşme anı güvenlik kamerasında İntihar eden annesini görünce sinir krizi geçirip bileklerini kesti Sadece 20 TL'ye internet paketi almak istemişti! 26 bin lirasından oldu Çeyrek altın üretimi geçen yılın temmuz ayına göre iki kat arttı Antalya'da termometreler 40'ı görünce turistler sahillere akın etti Şişirdiği lastik patlayınca 5 metre savrulan tamirci, feci şekilde can verdi Michael Jordan'ın hazırlık maçında giydiği ayakkabı rekor fiyatla 615 bin dolara satıldı Şanlıurfa Valisi, tebdili kıyafet koronavirüs denetimine çıktı Kontrolden çıkan minibüs tarlaya uçtu: Anne hayatını kaybetti, 3 çocuğu ve eşi yaralandı Merkez Bankası'nın yıl sonu anketinde dolar tahmini yükseldi