Artan vakalar sonrası yeni karar! Esenler'de bazı noktalarda HES kodu uygulamasına geçiliyor - Son Dakika

Artan vakalar sonrası yeni karar! Esenler'de bazı noktalarda HES kodu uygulamasına geçiliyor

05.11.2020 15:48

Ülkemizde son dönemde artış gösteren koronavirüs vakalarını önlemek amacıyla Esenler İlçe Hıfzıssıhha Kurulu yeni tedbirler aldı. Buna göre; ilçenin bazı noktalarında ve semt pazarlarında HES kodu uygulamasına geçiliyor.

1 Haziran'da başlayan Kontrollü Sosyal Hayat dönemi sonrasında artışa geçen ve son haftalarda tehlikeli boyutlara ulaşan yeni tip koronavirüs salgınının (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla Esenler İlçe Hıfzıssıhha Kurulu yeni tedbirler aldı. Bu kapsamda, 9 Kasım Pazartesi gününden itibaren ilçedeki bazı noktalara ve semt pazarlarına HES kodu bulunmayanlar giremeyecek.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

5 Kasım 2020 Perşembe günü toplanan Esenler İçle Hıfzıssıhha Kurulu, ilçedeki vaka sayılarını azaltmak ve yayılma hızını önlemek için bir dizi tedbir aldı. Bu tedbirlerden en dikkati çekeni ise, Esenler'in en büyük meydanı Dörtyol Meydanı, trafiğe kapalı, yaya sirkülasyonunun en fazla olduğu Davutpaşa Caddesi ile kapalı ve açık semt pazarlarına girişte 9 Kasım 2020 Pazartesi gününden itibaren Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına geçilmesi oldu. Söz konusu tarihten itibaren HES kodu bulunmayanlar buralara giremeyecek. HES kodu uygulamasında izolasyonda olması gerektiği halde dışarı çıkanların tespit edilmesi durumunda da cezai işlemlerin yapılacağı öğrenildi.

Artan vakalar sonrası yeni karar! Esenler'de bazı noktalarda HES kodu uygulamasına geçiliyor

HES KODU UYGULAMASI HAYATA GEÇİYOR

Esenler İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun konu ile ilgili açıklaması şöyle:

"Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına izolasyonda olan vatandaşlarımızın diğer vatandaşlarımıza bulaştırma riskini önlemek hayati derecede öneme haizdir. Bu nedenle 05.11.2020 tarihinde toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulumuz tarafından yapılan değerlendirmelerde, İlçemiz Dörtyol Meydan girişi ile Davutpaşa Caddesi girişlerinde 09.11.2020 Pazartesi sabah 06.00'dan itibaren giriş-çıkış yapan esnaf ve çalışanları dahil olmak üzere bütün vatandaşlarımıza HES KODU uygulamasının yapılmasına, ayrıca yine 09.11. 2020 tarihinden itibaren ilçemizdeki kapalı ve açık alanlarda tezgah kuran pazarcı esnafına ve çalışanlarına HES KODU uygulamasının yapılmasına karar verilmiştir."

Artan vakalar sonrası yeni karar! Esenler'de bazı noktalarda HES kodu uygulamasına geçiliyor
Artan vakalar sonrası yeni karar! Esenler'de bazı noktalarda HES kodu uygulamasına geçiliyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Artan vakalar sonrası yeni karar! Esenler'de bazı noktalarda HES kodu uygulamasına geçiliyor - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Son Dakika: WhatsApp'tan geri adım! Tepki çeken gizlilik sözleşmesi 3 ay ertelendi Davutoğlu'ndan saldırıya uğrayan Özdağ'ın sağlık durumuna ilişkin açıklama: Ameliyat olacak Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel ile 4 yıllık anlaşmaya vardı Çaycı Hüseyin lakaplı Alpaslan Özmol'un yeni imajı sosyal medyaya damga vurdu Ramo'da şok eden ayrılık! Başrol oyuncusu diziye veda ediyor Son Dakika: Türkiye'de 15 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 169 kişi vefat etti, 8 bin 314 yeni vaka tespit edildi Hesabındaki paralar buhar olunca Ebru Polat, çılgına döndü! Gerçek sonradan ortaya çıktı Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Surel: Aşılananlarda ciddi bir yan etki görülmedi