Eşinden Az Kazanan Aldatmaya Meyilli - Son Dakika

Eşinden Az Kazanan Aldatmaya Meyilli

07.09.2012 10:08
Eşinden Az Kazanan Aldatmaya Meyilli, System.String[]

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Uz.Dr.Taner Canatar, eşinden daha az para kazanan erkeğin aldatmaya daha fazla meyilli olduğunu söyledi.Uz.Dr.Canatar, yaptığı açıklamada, kadın ve erkeğin aldatma için farklı nedenleri...

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar, eşinden daha az para kazanan erkeğin aldatmaya daha fazla meyilli olduğunu söyledi.

Uz. Dr. Canatar, yaptığı açıklamada, kadın ve erkeğin aldatma için farklı nedenleri olabildiğini belirterek, "Bazen kötü giden bir ilişkinin sonucunda eşlerin birbirini aldatması söz konusu olurken, bazen de sadece eğlence ya da yeni bir heyecan yaşamak için aldatma gündeme gelebilir" dedi.

Erkekler genellikle cinsel heyecan ve skor için aldatırken, kadınların ise daha çok duygusal ihtiyaçlar için eşlerini aldattıklarını vurgulayan Canatar, Amerika'da Cornell Üniversitesi'nde son dönemde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre erkeğin eşinden az kazanmasının da aldatma nedeni olabileceğine dikkat çekti.

Uz. Dr. Canatar, erkeğin aldatmasının daha çok cinsel amaçlı gibi görünse de bazen erkeğin varoluşsal bir tepkisi de olabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Tüm toplumlarda erkeğe yüklenen bir görev vardır, erkek evin reisidir, ailenin geçimini sağlayan ve eve para getiren kişidir. Ancak son dönemlerde kadının da çalışmasıyla birlikte roller değişmeye başladı ve artık kadın da eşi kadar hatta bazen eşinden fazla para kazanmaya başladı. Erkek de bu durumu erkekliğine tehdit olarak algıladığında eşini aldatma eğilimi fazla olabilir. Burada amaç erkekliğini kanıtlamak ve kendi bilinçdışı dünyasında eşine üstünlük sağlamak olabilir."

ALDATMA ANKETİ

CİSED olarak aldatma ile ilgili yaptıkları anket çalışmasında da Amerika'dakine benzer sonuçlar elde ettiklerini söyleyen CİSED Adana Şube Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar, şöyle konuştu:

"3 bin 250'i erkek bin 750'si kadın olmak üzere 5 bin kişi üzerinde yaptığımız bir çalışmada, katılımcıların yüzde 30'u en az bir defa eşlerini aldattıklarını belirtmişlerdir. Aldatan erkeklerin yüzde 55'nin eşleri onlardan daha fazla para kazanmaktadır. Aldatan kadınlara baktığımızda ise yine eşlerinden fazla para kazanan kadınların daha bağımsız oldukları ve aldatmaya daha meyilli oldukları ortaya çıkmıştır. Maddi özgürlüğü olmayan kadınların ise aldatma oranları daha azdır."

Erkekler eşleri kendilerinden fazla para kazandığında kendilerini daha az erkek gibi, başarısız ve işe yaramaz hissedebileceklerini de söyleyen Dr. Canatar, şöyle devam etti:

"Tabi ki her erkek böyle hissetmez, psikolojik faktörler, kişilik yapısı ve kültürel kodlar bu durumu etkileyebilir. Özellikle ailenin reisinin erkek olduğu Türk toplumunda kadının erkekten fazla kazanması erkeği olumsuz etkileyebilir. Evlilik ilişkisinde sorunlara ve hatta cinsel sorunlara neden olabilir. Erkek eski gücünü kazanmak ve erkekliğini kanıtlamak için eşini aldatabilir."

Canatar, yine kadının erkekten daha fazla kazanmasının, erkek açısından cinsel sorunlara da yol açabildiğini sözlerine ekledi. - ADANA

Eşinden Az Kazanan Aldatmaya Meyilli

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Eşinden Az Kazanan Aldatmaya Meyilli - Son Dakika


Son Dakika

Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Soylu'dan ABD Büyükelçiliği'nin kapatılmasına sert tepki: Usul, erkan ve adaptan yoksun bir davranış Uçuruma yuvarlanan otomobil hurdaya döndü! Feci kazada anne ve kızı yaşamını yitirdi Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot Ermenistan Dışişleri Bakanı'na ünlü CNN muhabirinden soğuk duş! Paşinyan'ın sözleri soruldu, ne diyeceğini bilemedi Şafak Sezer, lüks villasını 9 milyon 700 bin TL'ye satışa çıkardı