Eşini 46 yerinden bıçaklayarak katleden adamın cezası "zevk almadığı" gerekçesiyle indirildi - Son Dakika

Eşini 46 yerinden bıçaklayarak katleden adamın cezası "zevk almadığı" gerekçesiyle indirildi

21.06.2021 08:40

Konya'da eşi Tuba Erkol'u 46 yerinden bıçaklayarak öldüren Bekir Erkol'un cezası belli oldu. Mahkeme heyeti, 'eşi kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası alan şahsın, öldürürken canavarca his kullanmadığı gerekçesiyle cezasında indirime gitti. Erkol'un cezası haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmasının ardından 18 yıl 4 aya indirildi.

Konya'da 22 Ağustos 2019'da merkez Karatay ilçesinde meydana gelen olayda eşi Tuba Erkol'u (37), 46 yerinden bıçaklayarak öldüren Bekir Erkol'un (42) yargılandığı davada karar çıktı. Önce ağırlaştırılmış müebbete çarptırılan Erkol'un cezası haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanarak 18 yıl 4 aya indirildi.

HAZ VE ZEVK DUYDUĞUNU GÖSTEREN DELİL YOK

Mahkemenin açıkladığı gerekçeli kararda, canavarca histe sanığın eziyet ederek öldürme olayından bir haz, bir mutluluk duyması gerektiği, somut olayda sanığın bir haz ve zevk duyduğunu gösterir bir delilin olmadığına yer verildi.

ÇOCUKLARININ GÖZÜ ÖNÜNDE BIÇAKLADI

Tuba Erkol, 18 Ağustos'ta kendisine şiddet uygulayan eşinden şikayetçi olup, evden uzaklaştırma kararı aldırdı. Uzaklaştırma kararından 4 gün sonra eve gelen Bekir Erkol, eşiyle tartıştı ve çocuklarının gözleri önünde bıçakla Tuba Erkol'a saldırdı.

EVDEN KAÇMAYA ÇALIŞTI

Aldığı bıçak darbeleriyle yaralanan Tuba Erkol, can havliyle kapıyı açıp, dışarı kaçmaya çalıştı. Vahşete tanık olan çiftin, yaşları 9 ile 13 arasında değişen 3 çocuğu da babalarını engellemeye çalıştı. Çocukların tüm çabalarına rağmen eşinin peşinden giden Bekir Erkol, Tuba Erkol'u koridorda, 46 yerinden bıçakladı. Tuba Erkol yaşamını yitirirken, Bekir Erkol kızını evde bırakıp 2 oğluyla annesinin evine gitti. Polisi arayıp teslim olan Bekir Erkol, gözaltına alındı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Erkol, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yürütülen soruşturma sonunda tutuklu Erkol hakkında, 'canavarca hisle eşi kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

18 YIL 4 AYA İNDİRİLDİ

Konya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Bekir Erkol, bugün görülen karar duruşmasına tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS yöntemiyle katıldı. Öldürülen Tuba Erkol'un babası Mustafa, annesi Behiye, ağabeyleri Osman ve Derviş Ceran salonda hazır bulunurken yanlarında getirdikleri Erkol'un 3 çocuğu ise salon dışına çıkartıldı.

Eşini 46 yerinden bıçaklayarak öldüren şahsın cezası 'zevk almadığı' gerekçesiyle indirildi

Mahkeme heyeti, Bekir Erkol'u 'eşi kasten öldürme' suçundan önce ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırdı, ardından da suçu haksız tahrik altında işlediği ve duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak ceza 18 yıl 4 aya indirildi.

Mahkeme açıkladığı gerekçeli kararında olayın 'canavarca hisle' gerçekleştirdiğini gösteren somut bir delilin olmadığına işaret edildi.

CANAVARCA HİS OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ

Kararda, Bekir Erkol'un canavarca hisle hareket ettiğini gösterir somut bir delilin olmadığı, 46 bıçak darbesi olmasının bu bendin uygulanmasının gerektirmediği, canavarca histe sanığın eziyet ederek öldürme olayından bir haz, bir mutluluk duyması gerektiği, somut olayda sanığın bir haz ve zevk duyduğunu gösterir bir delilin olmadığı, olayı ani gerçekleştiği, sanığın o an şuurunu kaybedip eşini defalarca vurduğu, canavarca hisle işlendiği yönünde somut bir delilin bulunmaması nedeniyle şüpheden sanığın yararlanacağı evrensel hukuk ilkesi dikkate alınarak canavarca hissin olmadığı belirtildi.

KADIN HAKİM KARARA KARŞI OY VERDİ

Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kadın üyesi, sanığa 'haksız tahrik indirimi' verilmemesini isteyip karşı oy kullandı. Kadın hakim bunun gerekçesi olarak da, Bekir Erkol'un olaydan bir hafta öncesine kadar bile Tuba Erkol ile oğlunun spor hocası arasındaki ilişkiden kesin olarak haberdar olmadığının sabit olduğu, haksız tahrik indiriminin uygulanması için bunun sanık tarafından kesin olarak bilinmesi gerektiği, aksi halde sanıkların daha sonradan öğrenecekleri sadakatsizlik oluşturabilecek davranışları kendi lehlerine kullanıp haksız tahrik indiriminden faydalanmak isteyecekleri, Tuba Erkol ile spor hocası arasında gerçekleşen WhatsApp görüşmelerinin eşler arasında olsa bile özel hayatın gizliliği kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, bunların öğrenilmesi durumunda ancak taraflar arasında boşanmanın geçerli bir sebebinin oluşturacağı, kişilerin birbirlerine karşı suç işlemesini meşru hale getirmeyeceği, cezaların indirilmesine yol açarak ceza adaletinin sanık lehine bozulmasının yolunun açılmaması gerektiği belirtildi.

Kaynak: DHA
YORUMLAR (3)
  • Coronaci : 46 kere bicaklamak canavarca histen isteyerek kasten tam tesebbusten sayilmayacakta ne sayilacak .. zevk almamis gerekceye bak ondan sonra insanlar adalete guveni sarsiliyor vah ölene hakkaten... Cevap Yaz 10 1 Yayından Kaldır
  • Ali Kublay: Yaz kızım,;denetimi serbestlik adalet ve demokrasi bide insan hakları dünyadaki en güzel şey Allah tüm hukukçulardan razı il olsun Cevap Yaz 25 31 Yayından Kaldır
  • Emre Sivri: 46 yerınden bıcaklıyarak öldürmek nasıl oluyorda canavarca hisle öldürmek olmuyor?? Vede bu katil nasıl muhebbet almıyor. Bir tek bişey söylüycem rabbim bu nun hesabını soracakdır Cevap Yaz 144 27 Yayından Kaldır
500
Darbedilen kadını kurtarmaya çalışan antrenörü öldüren sanıklar hakkında müebbet istemi Darbedilen kadını kurtarmaya çalışan antrenörü öldüren sanıklar hakkında müebbet istemi BALIKESİR - Bandırma'da kendisinden boşanmak isteyen eşini öldüren kocaya müebbet hapis cezası BALIKESİR - Bandırma'da kendisinden boşanmak isteyen eşini öldüren kocaya müebbet hapis cezası İş insanı Orhan Adıbelli cinayetinde 3 sanığa hapis cezası, 4 sanığa beraat İş insanı Orhan Adıbelli cinayetinde 3 sanığa hapis cezası, 4 sanığa beraat

Son Dakika Güncel Eşini 46 yerinden bıçaklayarak katleden adamın cezası 'zevk almadığı' gerekçesiyle indirildi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement