Eskader'in 2012 Sanat Ödülleri Açıklandı - Son Dakika

Eskader'in 2012 Sanat Ödülleri Açıklandı

31.12.2012 14:40
Eskader'in 2012 Sanat Ödülleri Açıklandı, System.String[]

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (Eskader) geleneksel yılın sanat ödülleri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Basın Müzesi'nde düzenlenen bir törenle açıklandı.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (Eskader) geleneksel yılın sanat ödülleri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Basın Müzesi'nde düzenlenen bir törenle açıklandı.

Eskader Başkanı Mehmet Nuri Yardım, ödülleri açıklamadan önce yaptığı konuşmada, Eskader'i kurdukları 2008 yılından bu yana düzenli olarak verdikleri ödüllerin toplumdan büyük ilgi gördüğünü belirtti. Yardım, "Bu ödüller, çok geniş bir kesimin ortak kanaatleriyle oluşuyor. Kültür sanat dünyamızın nabzını sürekli tutuyor, daha sonra bu sonuçları belirliyoruz." dedi.

Mehmet Nuri Yardım, ödülleri belirlerken 650 dernek üyesinin fikirlerine başvurduklarını ifade ederek, "Öncelikle derneğimizin Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ikamet eden 650 civarındaki üyesinden teklifler alıyoruz. Daha sonra kültür sanat dünyasının seçkin isimlerinden bize ulaşan görüşleri değerlendiriyoruz. Nihayet, yönetim kurulu olarak yaptığımız toplantıların ardından sonucu belirliyoruz." şeklinde konuştu.

Yardım, geçen yıl dağıtılan ödüllerin edebiyat ve sanat camiasından olumlu not aldığına değinerek "2012 yılı ödüllerinin de herkes tarafından takdir edileceğine inanıyoruz. Şunu rahatlıkla ifade etmek isteriz ki; bu ödülleri verirken liyakatı esas alıyoruz. Ödüller, sadece layık olanlara verildi. Hiçbir peşin hükümle hareket edilmedi, gereksiz hassasiyetlere yer verilmedi, inandırıcı olmayan dengeci tavırlara başvurulmadı. İnandığımız kişi ve kurumlara bu ödülleri verdik. Çünkü yerini bulmayan ödülün, beraberinde vebali getirdiğine inananlardanız. Elbette bütün kurumların ödülleri tartışılabilir, hatta eleştirilebilir de. Ama şunu gönül huzuru ve vicdan rahatlığı içinde söyleyebiliriz ki Eskader Ödülleri konusunda telkinlere kulak asılmamış, ancak konusunda uzman kişilerle sürekli olarak istişareler yapılmıştır. Toplumda vefa duygusuyla özdeşleşen derneğimiz, genç kalemleri ve sanatçıları da her zaman korumuş ve kollamıştır." ifadelerini kullandı.

Mehmet Nuri Yardım, ödüllerin Nisan ayında düzenlenecek bir törenle sahiplerine verileceğini sözlerine ekledi.

Ödül alan eser ve yazarları şöyle:

Araştırma : Mekandan Taşan Edebiyat, Turgay Anar (Kapı Yayınları)

Basın : Yavuz Bahadıroğlu (Yeni Akit Gazetesi)

Biyografi : Deli Rüzgar Osman Yüksel Serdengeçti - Prof. Dr. Cemal Kurnaz (Kurgan Edebiyat Yayınları)

Çocuk Edebiyatı: Çocuk Edebiyatı Ansiklopedisi, Hasan Latif Sarıyüce (Nar Yayıncılık)

Çocuk Yayıncılığı: Timaş Çocuk (Yıl içindeki bütün kitaplarıyla)

Deneme: Sonrası Şimendifer, Mehmet Aycı (Okur Kitaplığı) Dergi : Hece Dergisi

Dil: Türkçenin Dil Bilgisi, Prof. Dr. Günay Karaağaç (Akçağ Yayınları) Düşünce: Mukaddimeden Muahhireye, Mehmet Hişyar Korkusuz (Bilge Kültür Sanat) Halk Edebiyatı Araştırmaları: Ahmet Özdemir (Bütün eserleriyle)

Halk Müziği: Mehmet Özbek (Türk Halk Müziğine katkılarıyla)

Hatıra: Türkiye'yi Yükselten Yıllar, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş (İşaret Yayınları) Hikaye: Mürekkep, Cemal Şakar (Metaformoz Yayıncılık) İnceleme: Edebiyatımız I-II, Prof. Dr. Sema Uğurcan (Dergah Yayınları)

Klasik Türk Sanatları: Fuat Başar

Kitap Yayıncılığı: Şule Yayınları Klasik Türk Müziği: Amir Ateş

Kurum: İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü (Okur Yazar Buluşması Projesiyle) Kültür Tarihi: Sohbet Tadında, Dursun Gürlek (Kubbealtı Neşriyat)

Okumayı Teşvik : Orhan Alimoğlu - Hakkari Valisi (Türkiye Okuyor kampanyasına desteğinden dolayı)

Roman: Erlik, Metin Savaş (Ötüken Neşriyat)

Röportaj: Nil Gülsüm (Milat Gazetesi)

Sinema: Ateşin Düştüğü Yer, Yönetmen: İsmail Güneş Şiir: Tuna'yla Hasbıhal, Memduh Cumhur (İstanbul Fetih Cemiyeti Yayınları)

Tarih : Kısa Türkiye Tarihi, Prof. Dr. Kemal Karpat (Timaş Yayınları)

Televizyon kültür programı: Kitap Cafe (TV Net) Tiyatro: Bir Adam Yaratmak, Yönetmen: S. Bora Seçkin

Üstün Hizmet Ödülleri: Yusuf Ömürlü, Prof. Dr. Mehmet Genç, Dr. Mustafa Tatçı

Özel Ödül: Prof. Dr. Semavi Eyice

Eskader'in 2012 Sanat Ödülleri Açıklandı
Eskader'in 2012 Sanat Ödülleri Açıklandı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Eskader'in 2012 Sanat Ödülleri Açıklandı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Avustralyalı askerlerden Afganistan'da vahşet! Savaş esirini helikoptere sığmadığı için öldürdüler İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar