Eskader Ödüllerinin Sahipleri Açıklandı - Son Dakika

Eskader Ödüllerinin Sahipleri Açıklandı

30.12.2013 13:34
Eskader Ödüllerinin Sahipleri Açıklandı, System.String[]

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER)  2013 Kültür Sanat Ödülleri açıklandı.

Çemberlitaş'taki Basın Müzesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, toplumun siyasete çok fazla odaklandığını belirtti.

Yardım, toplumun kültüre, sanata ve edebiyata yönelmeye ihtiyacı olduğunu anlatarak, "Şayet toplumumuz, edebiyat, kültür ve sanatla daha fazla haşır neşir olsaydı, bugünkü kavgaların büyük çoğunluğu olmayacaktı veya daha az olacaktı diye düşünüyorum. Çünkü kültür, sanat ve medeniyet bizi kavgadan uzaklaştırır. Bizi daha güzel bir dünyaya taşır" dedi.

ESKADER Özel Ödülü Feyzi Halıcı'ya, Üstün Hizmet Ödülleri ise Mehmet Türker Acaroğlu, Dr. Cahit Öney ve M. Necati Demirtaş'a verildi. Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, "Rikkat Kunt Hoca Hanım" ile klasik Türk İslam sanatları, Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar, "Abdülbaki Gölpınarlı" ile biyografi, Prof. Dr. Bilge Ercilasun ise "Edebiyat Tarihi ve Tenkit" kitabıyla inceleme dalında ödüle layık görüldü.

Şiirde Ayşe Sevim, hikayede Recep Seyhan, romanda ise Leyla Karaca, eserleriyle bu dallardaki ödüllerin sahibi oldu. En iyi dergi "İtibar", en iyi yayınevi ise "Büyüyen Ay" seçildi. 2013'ün en iyi filmi "Üç Yol", en iyi tiyatro eseri ise "A'mak-ı Hayal" olarak belirlendi.

Edirne Valiliği ile Bitlis Valiliği ve Yunus Emre Enstitüsü de kültürel hizmetleriyle ödüllendirilenler arasında yer aldı. İhsan Işık, Dr. Cezmi Bayram, Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, Bestami Yazgan, Nazım Payam, Tacettin Diker, Mustafa Özdamar, Hasan Başpehlivan, Osman Suroğlu, Muhsin İlyas Subaşı, Gönül Paçacı ve İsmail Bilgin de ESKADER tarafından ödüle layık görüldü.

Ödüller, 2014 yılının nisan ayında yapılacak törenle sahiplerine verilecek. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Eskader Ödüllerinin Sahipleri Açıklandı - Son Dakika


Son Dakika

Başkan Cengiz'i görevi bırakmaya davet yönetici Mahmut Recevik'in istifası istendi Başkan Cengiz'i görevi bırakmaya davet yönetici Mahmut Recevik'in istifası istendi Son Dakika: Bakan Koca illere göre haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısını açıkladı Son Dakika: Bakan Koca illere göre haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısını açıkladı Türk mankene 'Otel odası' soran PSG'nin yıldızı Kylian Mbappe'nin mesajları ifşa edildi Türk mankene 'Otel odası' soran PSG'nin yıldızı Kylian Mbappe'nin mesajları ifşa edildi Köye yabancı girişi yasaklandı, vaka sıfırlandı Köye yabancı girişi yasaklandı, vaka sıfırlandı Final kararı alan Akıncı dizisindeki harita detayı, Azerileri kızdırdı Final kararı alan Akıncı dizisindeki harita detayı, Azerileri kızdırdı Mısır'da trenin raydan çıkarak devrilmesi sonucunda 8 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı Mısır'da trenin raydan çıkarak devrilmesi sonucunda 8 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı Bakanlık, 'güvensiz' olarak tespit edilen 41 maske markasını yayınladı Bakanlık, 'güvensiz' olarak tespit edilen 41 maske markasını yayınladı Son Dakika! 19. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ hayatını kaybetti Son Dakika! 19. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ hayatını kaybetti