Son Dakika Haberleri: Oval Ofis Skandalıyla Tarihe Kazınan Clinton'a Yeni Cinsel Taciz Suçlamaları
BBC

Oval Ofis Skandalıyla Tarihe Kazınan Clinton'a Yeni Cinsel Taciz Suçlamaları

12 ay önce

Oval ofis skandalıyla akıllarda yer eden Clinton, yeni cinsel taciz suçlamalarıyla gündemde. Suçlamalar, Clinton'ın başkanlığı bıraktığı yıllara ait ve kadınlar dosyaların kapanması için para talep ediyor.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton ve ailesi hakkında yazdığı kitaplarla tanınan New York Times dergisinin eski yazı işleri müdürü Edward Klein, Clinton'a yeni cinsel taciz suçlamaları yöneltildiğini öne sürdü. Klein'a göre yeni suçlamalar, tacizlerin Clinton'ın başkanlığı bıraktığı 2001 yılından sonrasına ait.

KADINLAR BÜYÜK PARALAR TALEP EDİYOR

Birden fazla kadının suçlamalarına ilişkin dört ayrı dosya açıldığını belirten Klein, kadınların anlaşma yolunu tercih ettiğini ve dosyaların kapanması için Clinton'dan büyük paralar talep ettiğini yazdı.

YENİ TACİZ İDDİALARI

Klein, Daily Mail gazetesi için yazdığı haberini Demokrat Parti içindeki üst düzey kaynaklara dayandırdı.

Gazeteye konuşan Clinton'ın hukuki ekibinden bir kişi de, eski başkan hakkında yeni taciz iddiaları olduğunu doğruladı.

KADINLAR PARAYI ALAMAZLARSA KONUŞACAKLAR

Klein'ın Clinton'a yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre pazarlıklar kritik bir aşamaya geldi ve kadınlar istedikleri parayı alamazlarsa bir basın toplantısıyla Clinton'a yönelik suçlamalarını kamuoyuyla paylaşacak.


Beyaz Saray'a 1995 yılı Ekim ayında stajyer olarak giren Monica Lewinsky, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ile yaşadığı uygunsuz ilişkinin ortaya çıkması ile bir anda tüm dünyanın tanıdığı bir isim haline gelmişti.

90'LARDA BİR KADINA 850 BİN DOLAR ÖDEMİŞTİ

Clinton 1990'larda kendisine cinsel tacizle suçlamasıyla dava açan Paula Jones adlı bir kadına, uzlaşma sonucu 850 bin dolar ödemişti.

SUÇLAMALAR PLAYBOY İŞ ADAMIYLA ÇALIŞTIĞI DÖNEME AİT

Gazeteye göre suçlamalar 2000'li yılların başında, Clinton'ın başkanlığının sonlanmasının ardından kendisini danışman olarak işe alan Roy Burkle adlı bir "playboy iş adamıyla" birlikte çalıştığı döneme dayanıyor.

Clinton üzerine yazdığı Guilty As Sin (Günah Kadar Suçlu) kitabını 2016 yılında yayınlayan Klein, ikilinin o dönem "Air F**k One" adı taktıkları Burkle'ın "özel uçağını güzel kadınlarla doldurup dünyanın dört bir yanına seyahat ettiğini" öne sürüyor.

Klein'a göre tacize uğrayan kadınlar o dönem Burkle'ın şirketinde alt seviyelerde çalışan ve 10'lu yaşlarının sonunda bulunan kadınlardı.

Öte yandan Burkle'ın Clinton'a yöneltilen bu tacizlerden haberdar olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

BBCKarpuzcunun 'Yenge Doğru Söylüyor' Sözü Cinayetle Sonuçlandı 6 Günlük Bedelli Asker, Kalp Krizinden Öldü

Karısını Erkeklere Pazarlayan Koca Tutuklandı