Son Dakika Haberleri: Eski Bakan Cahit Aral, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Eski Bakan Cahit Aral, Son Yolculuğuna Uğurlandı

8 yıl önce

Eski Anavatan Partili bakanlardan Hüseyin Cahit Aral, devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Eski Bakan Cahit Aral, Son Yolculuğuna Uğurlandı, System.String[]
Eski Anavatan Partili bakanlardan Hüseyin Cahit Aral, devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. 84 yaşında yaşamını yitiren Aral, Levent Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Çernobil felaketi sonrası çaylarda radyasyon olduğu iddialarını yalanlamak için kameraların önünde çay içmesiyle hafızalarda yer edinen Hüseyin Cahit Aral, İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesinde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Aral için Levent Camii'nde devlet töreni düzenlendi. Cenaze namazına; eşi Yıldız Aral, çocukları Zafer, Yalçın, İsmet ve Ergün Aral, yakınları ile eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski Meclis Başkanlarından Necmettin Karaduman, Mustafa Kalemli, eski bakanlardan Mükerrem Taşçıoğlu, Nevzat Ayaz, Cavit Kavak, Ali Müfit Gürtuna, Mustafa Sarıgül, iş dünyasından Ali Koç, Yılmaz Ulusoy, Murat Yalçıntaş ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazı öncesi konuşan Mesut Yılmaz, "Çok sevdiğimiz vatansever bir arkadaşımız. Uzun zamandan beri rahatsızdı. Kendisini bugün uğurluyoruz. Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum." dedi. Radyasyonlu çay içerken çekilen fotoğrafın hatırlatılması üzerine Yılmaz, "Beraberdik o zaman. Bana kalırsa biraz iyi niyetli ama aceleci bir davranıştı. Belki biraz daha ihtiyatlı olması daha iyi olurdu. Siyaseten de bunun zararını gördü." şeklinde konuştu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise Aral ile birlikte aynı dönem miletvekilliği yaptıklarını hatırlattı. Beraber çok güzel günleri olduğunu belirten Sarıgül, "Bakanımızı biz zaman zaman eleştirdik, gensorular verdik. Fakat onlarda bile bakanımız nezaketini hiç esirgemedi. Bizi çağırdı. Konularla ilgili bilgi verdi. Allah gani gani rahmet eylesin. Bu cenazenin bile bu kadar kalabalık olması bakanımızın ne kadar sevildiğini gösteriyor." dedi.

Radyasyonlu çay olayının hatırlatılması üzerine Sarıgül şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyetinin bakanı Çernobil komşu ülkemizde olmuş. Öyle olunca bizi de etkiledi. Yurttaşlarımızda büyük bir panik başladı. Bakanımızda çay üreticilerine ve vatandaşlarımıza moral vermek için o gün biz de çok eleştirmiştik, çok ağır konuşmalarda yapmıştık ama bugün bakıyorum bakanımızın onu yapması üreticiye verilen bir destek ve moral takviyesidir. Allah gani gani rahmet eylesin. O günün şartları ve koşulları oydu."

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı öncesi ailesi taziyeleri kabul etti. Aral'ın Türk bayrağına sarılı tabutu kılınan cenaze namazının ardından cenaze arabasına kadar polisler tarafından taşındı. Aral, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cahit Aral, Çernobil felaketi sonrası çaylarda radyasyon olduğu iddialarını yalanlamak için kameraların önünde çay içmişti. Aral'ın bu hareketi kamuoyunda aylarca konuşulmuştu. Hüseyin Cahit Aral, 1927 yılında Elazığda doğdu. Öğretim üyeliği, fabrika kuruculuğu yaptı. Elektrik mühendisi olan Aral, ANAP Elazığ Milletvekilliği ve Sanayi-Ticaret Bakanlığı yaptı.Münbiçli Aşiretler, Türkiye'ye Destek Mesajı Verdi ABD'li Üst Düzey Yetkili: ABD'de Halkbank'a Açılmış Dava Yok

Ünlü İş Adamı Ali Rıza Gültekin, Uğradığı Silahlı Saldırı Sonucu Hayatını Kaybetti