Eski bakana hakaret ettiği öne sürülen eski savcının yargılaması sürüyor - Son Dakika

Eski bakana hakaret ettiği öne sürülen eski savcının yargılaması sürüyor

22.09.2021 14:24
Eski bakana hakaret ettiği öne sürülen eski savcının yargılaması sürüyor

Samsun'da, sosyal medya üzerinden eski bakana hakaret ettiği ileri sürülen ve görevden ihraç edilen cumhuriyet savcısının yargılanmasına devam edildi.

Samsun'da, sosyal medya üzerinden eski bakana hakaret ettiği ileri sürülen ve görevden ihraç edilen cumhuriyet savcısının yargılanmasına devam edildi.

Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Ö.M.G. ile eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın avukatı katıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen duruşmada, "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "İftira" iddiasıyla yargılanan Ö.M.G, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı ise yasal unsurlar oluşmadığından sanığın "iftira" suçundan beraatini, "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ise suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 10 Kasım'a erteledi.

İddianameden

İddianamede, müşteki bakanın vekillerinin 4 Kasım 2020 ve 9 Kasım 2020'de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek, Twitter'da "SAYIN MÜSTEŞAR @HOHMUSTESARI" adlı hesap sahibinin suç tarihi ve öncesinde görev yapan müşteki bakan ile ilgili hakaret içeren paylaşımlar yaptığının ihbar edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca şüphelinin Samsun Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G. olduğu belirlenerek dosyanın 30 Aralık 2020'de yetkisizlik kararıyla Samsun'a gönderildiği anlatılan iddianamede, sanığın, "Telefon hattını uzun süredir kullanıyorum. Twitter hesabım yoktur. Küçük çocuğumun telefonumu suya düşürmesi nedeniyle bozuldu. Bozulan telefonun yerine yakın zamanda yeni telefon aldım." ifadelerine yer verildi.

İddianamede, şüphelinin savunmasına, hayatın olağan akışına ters olması nedeniyle itibar edilemeyeceği kanaatine varıldığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Samsun Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesinin 20 Ocak tarihli raporunda, "SAYIN MÜSTEŞAR @HOHMUSTESARI" isimli Twitter hesabının tanımlı olduğu bilgiler ile şüphelinin kullandığı telefon numarasının tanımlı olduğu hesabın bilgileri uyumluluk gösterdi. Twitter'da 22 Ağustos 2016'da açılan hesap, soruşturma başladıktan sonra kullanıma kapatıldı. 22 Haziran 2019 ile 1 Mart, 27 Mart, 8 Kasım, 9 Kasım ve 10 Kasım 2020 tarihlerinde söz konusu hesaptan eski bakana yönelik hakaret ve küfür içerikli paylaşımlar eklendi. Müştekiye hitaben tüm paylaşımlar, eski bakanın görevi sırasında yapıldı. Şüphelinin üzerine atılı bulunan 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçunu işlediği kanaatine varıldı. Sanığın ayrıca, 'iftira' suçunu işlediği de deliller ve tüm dosya kapsamında anlaşılmıştır."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Eski bakana hakaret ettiği öne sürülen eski savcının yargılaması sürüyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Numan Kurtulmuş, vatandaşı heyecanlandırdı: Herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır 21:47 Numan Kurtulmuş, vatandaşı heyecanlandırdı: Herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır
Mersin'de gerçekleşen CHP mitingindeki kalabalık yüksek bir noktadan kameralara kaydedildi 18:19 Mersin'de gerçekleşen CHP mitingindeki kalabalık yüksek bir noktadan kameralara kaydedildi Tenekeyi bıçak gibi kesti! İşte Türkiye sahillerini istila eden balığın çene gücü 17:54 Tenekeyi bıçak gibi kesti! İşte Türkiye sahillerini istila eden balığın çene gücü AK Partili Mahir Ünal açılışa katılımın az olduğunu gördü ve 15:16 AK Partili Mahir Ünal açılışa katılımın az olduğunu gördü ve "Zaten kimse gelmemiş ki" dedi Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi: Buralar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil 14:53 Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi: Buralar ciddi kurumlardır, senin gibi ciddiyetsiz değil Haluk Bilginer, Cübbeli Ahmet Hoca'nın sözlerinden şarkı yaptı: Öp beni, yut beni, yala beni, şap beni, şup beni... 13:20 Haluk Bilginer, Cübbeli Ahmet Hoca'nın sözlerinden şarkı yaptı: Öp beni, yut beni, yala beni, şap beni, şup beni... Guinness sorusu Kim Milyoner Olmak İster'e damga vurdu! Yarışmacı joker kullanmasına rağmen elendi 12:32 Guinness sorusu Kim Milyoner Olmak İster'e damga vurdu! Yarışmacı joker kullanmasına rağmen elendi Barbaros Akdeniz'in Kılıcı dizisinde yeni bir yüz: Emir Benderlioğlu 12:13 Barbaros Akdeniz'in Kılıcı dizisinde yeni bir yüz: Emir Benderlioğlu
Advertisement