Son Dakika Haberleri: Gece Tutan Öksürük, Deniz Baykal'ın Hayatını Kurtarmış

Gece Tutan Öksürük, Deniz Baykal'ın Hayatını Kurtarmış

13 ay önce

Rahatsızlığının ardından hastaneye kaldırılan Deniz Baykal'a ilk müdahaleyi yapan doktorlar, Baykal'ın öksürük ve boğulma hissiyle uyanması sayesinde hayatının kurtulduğunu aktardı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin, "Yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Ben de kendisini gördüm, kendisiyle de konuştum. Bilinci gayet açık, konuşabiliyor. Her olayın farkında. Güç kaybında da geriye dönüş görülüyor. Ayağı oldukça toparlandı, elindeki de iyileşme sürecinde. Bu tedavi devam edecek. Tahmin ediyorum 48 saat yoğun bakımda takibi olacak, tedavileri yapılacak." dedi.

''ÖKSÜRÜKLE UYANDI''

Rektör İbiş, Baykal'a yapılan tıbbi müdahalede yer alan öğretim üyeleri Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kıvılcım Yavuz, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Oral, Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Işılay ve Beyin Cerrahı Prof. Dr. Şükrü Çağlar ile basın toplantısı düzenledi.

Baykal'ın bu sabah saat 05.00 gibi öksürükle ve boğulma hissiyle uyandığı ve danışmanını aradığı bilgisini aldıklarını anlatan İbiş, bunun önemli bir bilgi olduğunu çünkü bu davranışların Baykal'ın bilincinin açık olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.


''ACİL MÜDAHALE İÇİN NAKLEDİLDİ''

İbiş, Baykal'ın saat 06.30 gibi özel bir hastaneye gittiğini ve MR'ının çekildiğini belirterek, sol tarafındaki güçsüzlük nedeniyle Baykal'ın Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesine acil müdahale için nakledildiğini aktardı.

Bu süreç içinde Baykal'a söz konusu girişimler için hazırlık yapıldığını anlatan İbiş, "Saat 08.00 gibi anjiyo ünitemize ilk müdahale için alınıyor. Anjiyo ünitemizde de beyine giden ana damarların birinde oluşan tıkanıklığı yapan pıhtıyı çıkarmak için müdahale ediliyor. Büyük gayretle yapılan müdahale ile pıhtı başarıyla çıkarılıyor." diye konuştu.

''YOĞUN BAKIMDA TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR''

Rektör İbiş, bu süre icinde hiçbir komplikasyon oluşmadığı bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Beyne kan akımı normale dönüyor ve ondan sonraki süreçte ise ilaç tedavisi zaten başlamıştı ama bundan sonraki sürece ilişkin ilaç tedavilerine başlanıyor ve hastamız tekrar yoğun bakıma alınıyor. Yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Ben de kendisini gördüm ve kendisiyle konuştum. Bilinci gayet açık, konuşabiliyor, her olayın farkında.

48 SAATLİK TAKİP SÜRECİ

Güç kaybında da geriye dönüş görülüyor. Ayağı da oldukça toparlandı, elindeki de iyileşme sürecinde. Elbette, bu tedavi devam edecek. Tahmin ediyorum 48 saat bir yoğun bakımda takibi olacak, tedavileri yapılacak. İnşallah, daha iyi bulgular ortaya çıkacak."

"BEYİN FONKSİYONLARINDA BİR ŞEY YOK"

Deniz Baykal'ın 1959'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdiğini ve Mülkiye'de de doktorasını tamamladığını anımsatan İbiş, Baykal'ın Türkiye için çok önemli bir siyaset ve devlet adamı olduğunu söyledi. İbiş, duaların Baykal'ın bir an önce sağlığına kavuşması için olacağını dile getirdi.

Baykal'la ilgili haberi alır almaz yola çıktığını anlatan İbiş, "Yol boyunca Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da beni aradılar ve detaylı bilgi aldılar." dedi.

''İLK 6 SAAT ÇOK ÖNEMLİ''

Deniz Baykal'ın bundan sonraki süreçte nelere dikkat etmesi gerektiğinin sorulması üzerine İbiş, şu yanıtı verdi:

"Tüm bu tür ağır olaylarda, ne kadar erken müdahale ederseniz o kadar iyi sonuç alıyorsunuz. Muhtemelen Deniz Bey, öksürükle uyandığından, klinisyen arkadaşlarımın bana aktardığı, o beyin hasarının doğurduğu bir sonuçla uyandığı. O, büyük bir şans aslında çünkü uyanmayabilirdi, süre kaybederdik.

Hastaneye nakli, hemen Mehmet hocamıza ulaşılmış olması, onun da MR'ını yaptırtarak buraya nakledilmesini sağlaması, ekibin toparlanması hepsi önemli. Bu süreçlerde en önemli şey ilk 6 saattir. İlk 6 saat geçmeden müdahale yapıldı, bu büyük bir şans. Bu nedenle daha büyük bir hasarla karşılaşabilirdik ama şimdi hafif bir hasardan bahsediliyor. Bu büyük bir şans.

''ÇOK RAHAT İLETİŞİM KURUYOR''

Elbette iyileşme sürecinden sonra bana göre eski aktivitesine kavuşacaktır. Özellikle söylüyorum, beyin fonksiyonlarında herhangi bir şey yok, çok rahat iletişim kuruyor. Dolayısıyla da elbette eski fonksiyonlarına dönecektir. Bundan sonraki süreçte bir akciğere, bizim aspirasyon dediğimiz bir tükürük kaçması oldu. Ona karşı hemen tedaviye başlandı. Her şey yolunda giderse inşallah, görevinin başına tekrar dönecektir diye düşünüyorum."

Ne zaman taburcu olmasının öngörüldüğüne ilişkin soru üzerine de İbiş, "Bulgular, bu süreçte ne kadar kalacağını, ne gibi tedaviler uygulanacağını belirleyecek. Şimdilik, bunu konuşmak erken. İlk 48 saati hele ki 24 saati yakından takip etmek lazım. Şu anda yoğun bakımda ve yoğun tedavi altında olan bir hastamızdır Deniz Bey." açıklamasında bulundu.

''KOLUNDA BİR GÜÇSÜZLÜĞÜ VAR''

Prof. Dr. Kıvılcım Yavuz da Deniz Baykal geldiğinde beyni besleyen sağ taraftaki ana damarın kökünden tam olarak tıkalı olduğunu belirterek, " Mehmet Hoca'mızın yoğun çabasıyla özel hastaneden çok hızlı bir şekilde hastanemize getirildi. Saat 08.00 civarında anjiyografiye alındı, 08.30'da uyumuştu ve saat 09.00'da da damarı tamamen açılmıştı. Bir darlık üzerine oturan pıhtının neden olduğunu düşünüyoruz. Pıhtıyı çıkardık, altta yatan darlık ortaya çıkınca orayı da stentle tedavi ettik. Hastanemizin nöroloji, anestezi, beyin cerrahisi bölümü ile takiplere devam edeceğiz." bilgisini verdi.

Baykal'ın şu anda medikal takip ve tedavisinin devam ettiğinin altını çizen Yavuz, "klinik durumunun ilk geldiği zamana göre düzeldiğini ve bacağının oldukça iyi olduğunu, çok hafif kolunda bir güçsüzlüğü bulunduğunu, bunun da takiplerinin yapıldığını" vurguladı.

"YAKIN TAKİPTE TUTACAĞIZ''

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Işılay da Baykal'ın durumunun geldiği zamana göre daha iyi olduğunu ifade ederek, şu bilgileri aktardı:

"Kolu ve bacağındaki güçsüzlük oldukça geriledi ve düzeldi işlem sonrasında. Bizimle gayet güzel konuştu, sohbet etti. Nerede olduğunu, neler başına geldiğini kendisinden öğrendik. İşlemin oldukça başarılı geçmesi ve hemen gelir gelmez damarın açılması, seyrini olumlu etkileyecektir ama bundan sonra çok yakın takip gerekiyor. Özellikle birkaç gün iyi monitörize edeceğiz ve yakın takipte tutacağız, ondan sonra asıl seyrini göreceğiz."

"AKCİĞERLERİNE KUSMUK KAÇMIŞ"

Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Oral ise beyin içindeki basınç artışının Baykal'ın kusmasına neden olduğunu belirterek, "Zaten akciğerlerine kusmuk kaçtığı için uyanmış. Öyle bir tabloyla geldi. Akciğerdeki enfeksiyon etkeni de başlangıç düzeyindeki minik bir aspirasyon. O konudaki tedavimiz devam ediyor." dedi.

Baykal'ın 15 gün önce koroner anjiyografi olduğunu aktaran Oral, "Hiçbir patolojisi yoktu, kalpte de hiçbir patoloji yoktu. Ona da girmiştim ben. Ritm bozukluğu sonrası gözlenen bir pıhtı, damarda tıkanıklık. Erken dönemde kan akımını sağlayacak girişim yapıldı, şimdi klinik olarak daha iyi." dedi.

Oral, daha önce yapılan işlemin de normal bir kontrol anjiyosu olduğunu vurguladı.
Tacizle Suçlanan Arda Turan: Berkay ve Eşine Türkiye Cumhuriyeti'nde Görülmemiş Büyüklükte Dava Açacağım Ahmet Hakan "Kaynağımı Sormayın" Deyip Duyurdu: ABD, Hakan Atilla'yı Gönderecek

Akçakale Kampı Kapandı, Binlerce Suriyeli Türkiye'nin Çeşitli İllerine Doğru Harekete Geçti