Eski Genel Sekreter Hızır, Başkan Kocaoğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu - Son Dakika

Eski Genel Sekreter Hızır, Başkan Kocaoğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

13.01.2012 10:27
Eski Genel Sekreter Hızır, Başkan Kocaoğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu, System.String[]

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Sait Ersu Hızır, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun kendisi hakkında çeşitli basın organlarında yaptığı konuşmalarla ilgili olarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Sait Ersu Hızır, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun kendisi hakkında çeşitli basın organlarında yaptığı konuşmalarla ilgili olarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdi. Hızır'ın avukatı, müvekkilinin uzun süre Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreter olarak görev yaptığını, 2010 yılındaki idari işlemlerle görev tanımının değiştirildiğini, bunun iptali için davalar açtıklarını, bir kısmının iptal edildiğini, bir kısmının davasının da devam ettiğini belirtti.

Hızır'ın avukatının başsavcılığa sunduğu şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: "Geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik olarak operasyon gerçekleşti. Sözkonusu operasyon kapsamında birçok belediye çalışanı şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmış, ifadelerine başvurulmuş ve bir kısmı hakkında yetkili mahkemece tutuklama kararı verilmiştir. Soruşturma kapsamında müvekkilim Ersu Hızır'ın da ifadesine başvurulmuş ancak tutuklama kararı verilmemiştir. Soruşturma hakkında mahkemece gizlilik kararı alınmış olup iddianamenin kabulü kararı verilmemiştir. Durum böyleyken son günlerde yazılı ve görsel basında, aynı soruşturma kapsamında kendisi de şüpheli sıfatına sahip olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından, istikrarlı bir şekilde yargılamayı etkilemeye yönelik açıklamalarda bulunulmaktadır. Müvekkilim hakkında özellikle tutuklama kararı verilmesini sağlamak amacıyla, 'Herkes içeride, onlar neden dışarıda?', 'Niye salındılar?' şeklinde açıklamalar yapmaktadır. Ceza yargılamasında, masumiyet karinesi esastır. Bir kişi, suçluluğu ispat edilene dek masum sayılır. Aziz Kocaoğlu, sahip olduğu yazılı ve görsel medya gücünü kullanarak, müvekkilimin suçlu olduğu izlenimini oluşturmaya çalışmaktadır. Hatta daha ileri giderek, poliste gizli ifadelerinin olduğu ve müvekkilimin bu sebeple de kayırıldığı gibi manasız ifadelerle polis ve yargıyı zan altında bırakmaktadır. Soruşturma gizli olarak yürütülmekte ve şüpheli sıfatını haiz kimseler bile delillere, ifadelere ulaşamamaktadır. Hal böyleyken soruşturmanın selameti için verilen gizlilik kararına rağmen Aziz Kocaoğlu, soruşturmayı yönlendirmeye çalışmaktadır. Kocaoğlu, bu sözleriyle hem kamuoyunu hem de yargı makamlarını etkileyerek, müvekkilim için evrensel hukuk ilkesi olan adil yargılanma hakkını ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Sunacağımız gazete haberleri ve televizyonda gerçekleşen röportaj görüntüleriyle iddiamız somutlaşmış olacaktır. Öte yandan Aziz Kocaoğlu, müvekkilimi çete olarak nitelendirmiş ve bu açıklamasını da, 'Kendi hissiyatıma göre tespit ettim.' diyerek gerekçelendirmiştir. Böylece kastını açıkça ortaya koymuştur. Müvekkilimle ilgili olarak Aziz Kocaoğlu tarafından, 'En hafifinden yalancı.' diye açıklama yapılmış ve açıklamaları hakaret boyutuna gelmiştir."

Beraberinde delil olarak gazete kupürleri ve televizyonda yayınlanan görüntülerin CD'lerinin de sunulduğu dilekçenin başsavcılık tarafından işleme koyulduğu belirtildi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Eski Genel Sekreter Hızır, Başkan Kocaoğlu Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu - Son Dakika


Son Dakika

Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Şeyma Subaşı, vücudunu yağladığı anları paylaştı Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a jet yanıt: Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur Aniden yola çıkan koyun sürüsünün sebep olduğu kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı