Eski Meclis Başkanlarının Maaş Mücadelesi - Son Dakika
Güncel

Eski Meclis Başkanlarının Maaş Mücadelesi

Eski Meclis Başkanlarının Maaş Mücadelesi

Meclis eski Başkanları maaşlarının, Cumhurbaşkanına bağlanan emekli maaşının yüzde 75'i kadar almaları konusunda başlattığı hukuk mücadelesi Yargıtay'dan döndüMeclis eski Başkanları maaşlarının, Cumhurbaşkanına bağlanan emekli maaşının yüzde 75'i kadar almaları konusunda başlattığı hukuk mücadelesi Yargıtay'dan döndü."Keyfiliği önlemek için kanunlar geriye yürümez" diyen Yargıtay'ın kararına yerel mahkeme uymayınca nihai kararı vermek Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na kaldı.

04.01.2012 09:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Meclis eski Başkanları maaşlarının, Cumhurbaşkanına bağlanan emekli maaşının yüzde 75'i kadar almaları konusunda başlattığı hukuk mücadelesi Yargıtay'dan döndüMeclis eski Başkanları maaşlarının, Cumhurbaşkanına bağlanan emekli maaşının yüzde 75'i kadar almaları konusunda başlattığı hukuk mücadelesi Yargıtay'dan döndü. "Keyfiliği önlemek için kanunlar geriye yürümez" diyen Yargıtay'ın kararına yerel mahkeme uymayınca nihai kararı vermek Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na kaldı.

Meclis, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kısmen veto ettiği emekli milletvekili maaşlarına ilişkin Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu Cuma günü yeniden görüşmeye hazırlanırken, eski Meclis Başkanları da 2007 yılında yürürlüğe giren düzenlemenin kendi maaşlarına da yansıtılması için hukuk mücadelesi veriyor.

2007 yılında Meclis'te kabul edilen Sosyal Güvenlik Yasası'na eklenen bir ibare ile Meclis başkanlarının da emekli milletvekili maaşı yerine, başbakan gibi Cumhurbaşkanı maaşına göre emekli aylığı alması kabul edildi. Yasanın yürürlük tarihi ise 1 Ocak 2007 olarak belirlendi. Ancak bu yasa hükmünden, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra görev yapan Meclis başkanlarının yararlanabileceği hükmü getirildi. TBMM eski Başkanları da emekli maaşlarında adaletsizlik yapıldığı gerekçesiyle soluğu mahkemede aldı. Yasaya göre, Cumhurbaşkanına bağlanan emekli maaşının yüzde 75'i kadar almaları gerekirken, yasanın yürürlük tarihinden sonra görev yapanlar için uygulamasına itiraz eden Meclis Eski Başkanı Necmettin Karaduman, adaletsizliğin giderilmesi için Ankara 3. İş Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, yaptığı inceleme sonrasında Karaduman'ın isteğini yerinde bularak, Meclis eski Başkanlarının da bu düzenlemeden yararlanabileceğine yönelik bir karar verdi. Karara itiraz edilince dosya Yargıtay'a geldi.

-KEYFİLİĞE ENGEL OLMAK İÇİN, KANUNLARIN GERİYE YÜRÜMEMESİ ESASTIR-

Temyiz talebini kabul eden Yargıtay 10. Hukuk Dairesi ise kanunların keyfiliğe yol açmaması için geriye dönük uygulanamayacağına dikkat çekerek, yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire bozma gerekçesinde, "Kanunların geriye yürümesi veya yürümemesi konusunda mevzuatımızda genel bir hüküm yoktur. Ancak, toplum barışının temel dayanağı olan hukuka ve özellikle kanunlara karşı güveni sağlamak ve hatta, kanun koyucunun keyfi hareketlerine engel olmak için, öğretide kanunların geriye yürümemesi esası kabul edilmiştir" denildi. Gerek özel hukuk ve gerekse kamu hukuku alanında, kural olarak her kanun, ancak yürürlüğe girdiği tarihten sonraki zamanda meydana gelen olaylara ve ilişkilere uygulanacağının belirtildiği kararda, o tarihten önceki zamana rastlayan olaylara ve ilişkilere uygulanamayacağı, hukuk güvenliğinin bunu gerektirdiğine vurgu yapıldı.

-SON KARARI KURUL VERECEK-

5510 sayılı Yasa, yasanın yürürlük tarihi öncesinde emekli olanların aylıklarının 5510 sayılı Yasanın 43. maddesindeki düzenleme uyarınca yeniden tespitine olanak veren bir hüküm içermediğinin altı çizilen kararda, "Düzenleme, barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlarda yapılan değişiklik sonucunda, sigortalının emekliliği öncesi dönemde bulunduğu rütbe, kadro ve sair konumlara ilişkin değişikliklerin, emeklilere de yansıtılması olanağını öngörmekte olup; aktif çalışanlara yönelik bir hüküm içermeyip, münhasıran emeklilik aylıklarının bağlanması ve hesabı konusunda düzenleme getiren 5510 sayılı Yasanın 43. maddesinin, barem, teşkilat, kadro ve sair kanun değişikliği olarak nitelenmesi olanağı bulunmamaktadır" denildi. 5434 sayılı Yasa iştirakçisi olarak emekli konumunda bulunan davacı yönünden, 5510 sayılı Yasanın 43. maddesinin uygulanma olanağının bulunmadığına dikkat çeken Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu. Dosya yeniden yerel mahkemeye gitti ancak Ankara 3. İş Mahkemesi Yargıtay 10. Hukuk Dairesi'nin kurduğu hükme uymayarak kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi. Kurul önümüzdeki günlerde yapacağı müzakerede Karaduman dışındaki Meclis eski Başkanları'nın emekli maaşını yakından ilgilendiren nihai kararı verecek. Eski Başkanlar davayı kazandıkları takdirde Cahit Karakaş (CHP) Necmettin Karaduman (ANAP) Yıldırım Akbulut (ANAP) Kaya Erdem (ANAP) Hüsamettin Cindoruk (DYP) İsmet Sezgin (DYP) Mustafa Kalemli (ANAP) Hikmet Çetin (CHP) Ömer İzgi (MHP) ve Bülent Arınç (AKP) da emekli maaşlarını zamlı alacak. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Eski Meclis Başkanlarının Maaş Mücadelesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement