Son Dakika Haberleri: Eski Rum Lideri: Greentree'ye Gitmeseydik Türkiye Bize Nobel Ödülü Verecekti

Eski Rum Lideri: Greentree'ye Gitmeseydik Türkiye Bize Nobel Ödülü Verecekti

8 yıl önce

Rum Yönetimi eski lideri Yorgos Vasiliu, Kıbrıs konusunda zamanın Türkiye lehine ve Rum tarafının aleyhine işlediğini belirtti.

Eski Rum Lideri: Greentree'ye Gitmeseydik Türkiye Bize Nobel Ödülü Verecekti, System.String[]

Rum Yönetimi eski lideri Yorgos Vasiliu, Kıbrıs konusunda zamanın Türkiye lehine ve Rum tarafının aleyhine işlediğini belirtti. Müzakerelerin hiçbir zaman Kıbrıslılara ait olmadığını öne süren Vasiliu, "Eğer Greentree görüşmesine gitmeseydik, onu tüm yükümlülüklerinden arındırdığımız için Türkiye bize Nobel ödülü verecekti." dedi.


Rum Politis gazetesine demeç veren Vasiliu, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Greentree zirvesine gitmekle çok iyi ettiğini, çünkü bu konuda başka bir seçeneğin bulunmadığını söyledi. Vasiliu, birilerinin bu görüşmenin ertelenmesi gerektiğini desteklemesinin şaka gibi bir durum olduğunu da ifade etti. Habere göre Vasiliu, zamanın Türkiye lehine ve Rum tarafı aleyhine işlediğini, müzakerelerin hiçbir zaman Kıbrıslılara ait olmadığını da vurguladı. Vasiliu, sonuçta BM'ye ve nihai çözüm için çoklu konferansa ihtiyaç olduğunu belirtti.


Yorgos Vasiliu, Haravgi gazetesine verdiği demeçte ise Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı savundu. Hristofyas'ın Greentree zirvesinde, Ulusal Konsey'den çıkan kararlar zemininde hareket ettiğini söyleyen Vasiliu, takvimlerle ilgili korkunun yersiz olduğunu ve uluslararası konferansın da kendilerini korkutmaması gerektiğini, çünkü bunun Kıbrıs sorunundaki ilerlemenin önkoşulu olduğunu ifade etti.


Federasyon çözümüne karşı olanların ne önerdiklerini söylemeleri gerektiğini belirten Vasiliu, "Bölünme mi öneriyorlar? Eğer öyleyse, bölünmüş bir memleketin geleceğinin garanti edilebileceğine nasıl inanıyorlar" diye sordu. Vasiliu ayrıca, Türk tarafını "uzlaşmazlıkla ve irade eksikliğiyle" suçladı.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 02:35 Kaynak: CHAOrmanlık alanda yakılan ateş vatandaşları harekete geçirdi
Yetişkin film yıldızı Mia Khalifa evleniyor Ünlü model Emily Ratajkowski'den sütyensiz Instagram paylaşımı