Eski Yüksek Yargı Üyesine İkinci Kez Tahliye - Son Dakika

Eski Yüksek Yargı Üyesine İkinci Kez Tahliye

20.03.2018 17:26
Eski Yüksek Yargı Üyesine İkinci Kez Tahliye, System.String[]

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda görülen duruşmada, ilk celse oy çokluğuyla tahliye edildikten sonra itiraz üzerine tekrar tutuklanan eski Yargıtay üyesi İrfan Doğan, üçüncü kez hakim karşısına çıktı.

Doğan, önceki duruşmada hakkında verilen tanık ifadelerine karşı beyanda bulundu.

Eski HSYK üyesi Mustafa Kemal Özçelik'in, Samsun'da birlikte çalıştıklarını söylediğini hatırlatan Doğan, bu kişi ile Samsun'da bulundukları sürenin 8 ay olduğunu, Özçelik'in kente geldiğinde uzunca süre örgüt tarafından aranmadığını anlattığını kaydetti.

Özçelik'in bazı konuları karıştırmış olabileceğini ifade ettiğini de aktaran Doğan, bu konuda da yanılgı içinde olduğunu iddia etti.

Eski savcı Ömer Fatih Taze'nin ise 20 yıl önceki olaylardan söz ettiğini belirten Doğan, yakın zamana ilişkin bir beyanda bulunmadığını savundu.

Örgütün sivil imamlarıyla baz çakışması olması nedeniyle, bu kişilerle görüştüğü suçlamasına da değinen Doğan, sinyallerin farklı saatlere ait olduğunun gelen raporlarla ortaya çıktığını, buna çakışma denemeyeceğini öne sürdü.

Sanık Doğan, ByLock kullanmadığını, doğrudan ya da dolaylı olarak Bank Asya'da hesap açtırmadığını ileri sürerek, ByLock yazışmalarında "İrfan abi" şeklinde söz edilen kişinin kendisi olmadığını iddia etti.

Terör örgütüne bağlı kurum ve şirketlerle, dernek ve sendikalarla herhangi bir ilgisinin bulunmadığına, ByLock kaydı ve Bank Asya hesabının olmadığına ilişkin bilgi ve belgelerin dosyada yer aldığını anlatan Doğan, hakkında hiçbir somut delil bulunmamasına rağmen 610 gündür tutuklu olduğunu savundu. Sanık Doğan, tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmesini istedi.

Verilen aranın ardından toplanan mahkeme heyeti, sanığın tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla tahliyesini kararlaştırdı.

Sanığa yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir en yakın kolluk birimine imza verme şartı getirildi. Duruşma, 10 Eylül'e bırakıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Eski Yüksek Yargı Üyesine İkinci Kez Tahliye - Son Dakika


Son Dakika

Feyenoord'dan G.Saray'ın istediği Jörgensen için transfer yanıtı: 15 milyon euroyu veren alır Fenerbahçe "MesutOl" kampanyasından ilk gün 2.8 milyon TL gelir elde etti Sulama kanalına 1 metre kala balçığa saplanan sarhoş sürücüyü kurtarmak için zamanla yarıştılar Dünyanın en çok arananlar listesindeki "Çinli El Chapo" Amsterdam'da yakalandı Annelere yarım mesai, tam maaş! İşte gerekli şartlar Afyonkarahisar'dan geçen yıl 32,6 milyon dolarlık yumurta ihraç edildi Pfizer/BioNTech aşısında tedirgin eden sonuçlar: İlk aşıda koruma yüzde 50'ler seviyesinde ve mutasyonlara karşı etkisiz Suudi Arabistan Krallığı'nın tespihlerini İznikli usta üretiyor
12:47