Son Dakika Haberleri: Eskişehir Avukatlık, Kadınların Gözde Mesleği Oldu

Eskişehir Avukatlık, Kadınların Gözde Mesleği Oldu

12 ay önce

Kadınların avukatlık mesleğine olan ilgisi her geçen yıl artıyor.

Eskişehir Avukatlık, Kadınların Gözde Mesleği Oldu, System.String[]
Kadınların avukatlık mesleğine olan ilgisi her geçen yıl artıyor. Türkiye'de 10 yıl önce 20 bin olan kadın avukat sayısı, iki kattan fazla artarak 46 bini aştı. Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin hak arama konusunda kadınların daha hassas olması, onları bu mesleğe yönlendiriyor dedi.

Türkiye'de 31 Aralık 2007 tarihi itibarıyla 60 bin 710 olan avukat sayısı, 31 Aralık 2017 tarihinde 106 bin 496'a ulaştı. 10 yıl önce 20 bin 722 olan kadın avukat sayısı da 46 bin 136 oldu. İstanbul'da 40 bin 106 avukatın 19 bin 162'sini kadın avukat oluştururken, Ankara'da 14 bin 800 avukatın 6 bin 746'sını, İzmir'de 8 bin 21 avukatın 3 bin 798'ini kadın avukatlar oluşturdu. Kadın avukat sayısının an az olduğu iller Hakkari, Tunceli ve Şırnak. Hakkari'de 104 avukatın 11'ini, Tunceli'de 40 avukatın 12'sini, Şırnak'ta da 163 avukattın 26'sını kadınlar oluşturdu.

Eskişehir'de de 10 yıl önce 538 olan avukat sayısı bin 16 oldu. Barolarına kayıtlı bin 16 avukattan 470'nin kadın avukat olduğunu belirten Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin, kadın avukat sayısında geçen yıllara göre bir fazlalık var. Hak arama konusunda kadınların belki daha hassas olması bu onları bu mesleğe yönlendiriyor olabilir dedi.

'GURUR DUYUYORUZ'

Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Gizem Poyraz Ferhatoğlu da, kadın avukat sayısının artmasından gurur duyduklarını söyledi. Ferhatoğlu şöyle devam etti

Bu gösteriyor ki kadınlar Türkiye'de eğitim bariyerini aşabilirse erkeklerle aynı eğitim şartlarına kavuşabilirlerse, bir kere yolu açılan kadını daha sonra kimse durduramıyor. Türkiye'de kadınlar hemen hemen her iş alanında yer alıyor. Profesörlerin yüzde 28'i, hakimlerin yüzde 36'sı kadın. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ise bu oran yüzde 14'te kalıyor. Mecliste de kadın sayısının artmasını umuyoruz. Kadınların toplumda arzulanan yere gelebilmeleri için kendilerinin, işverenlerin ve toplumun kadına bakış açısının değiştirilmesi gerekiyor. Sosyal ve ekonomik kalkınmanın en büyük şartlarından biri de kadınların iş yaşamına katılımlarının artmasıdır. Kadınlarımızın ulusal kurtuluşumuzdaki rollerini unutmayalım. Bu anlamda kadınlara mesleki eğitim veren, iş edindiren kurs ve programların nitelikli işgücü oluşturmasında ve kadın istihdamının arttırılmasında önemi büyük.

AVUKATLIK RUHSATLARINI ALDILAR

Bu arada Eskişehir Barosu'nda bir yıllık stajlarını tamamlayan 6 avukat için tören düzenlendi. Törende Uğur Teker, Zişan Eroğlu, Kübra Çavuşoğlu, Onay Kalkar, Mustafa Akan ve Deniz Eren Sönmez avukatlık yemini ettikten sonra cübbelerini giyip ruhsatları aldı. Genç avukatlardan Zişan Eroğlu Bir yıllık bir emek verdik. Hem baromuz hem de yanında çalıştığımız avukatlar bizleri eğitti. Bugün de ruhsatımızı aldık çok mutluyuz. Amacımız devletimize, milletimize yararlı olabilmek dedi.Avrupa'nın En Büyük Beyaz Eşya Üreticilerinden İtalyan Candy Hoover Group Artık Çinlilerin Rusya Devlet Başkanı Putin'in Alina Kabaeva ile Evleneceği İddia Edildi

Enes Batur, "Aylık Kazancın Ne Kadar?" Sorusuna Yanıt Verdi